امروز

چهارشنبه, ۲۷ تیر , ۱۳۹۷

  ساعت

۰۳:۵۳ قبل از ظهر

سایز متن   /

 

جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستاد کل نیروهای مسلح جزئیات و ابهامات پیرامون قانون جریمه ریالی سربازی در سال ۹۵ را تشریح کرد.

سردار موسی کمالی در گفت‌وگو با خبرنگار «انتظامی» ایسنا با اشاره به تصویب طرح جریمه ریالی سربازی در سال ۹۵ به تشریح جزئیات اجرای این طرح و همچنین برخی از ابهامات مخاطبان ایسنا در این باره پرداخت و گفت: برابر بند «ب» تبصره ۱۱ لایحه بودجه سال ۹۵ به دولت این اجازه داده شده است تا کلیه مشمولان خدمت وظیفه عمومی که بیش از هشت سال غیبت دارند با پرداخت جریمه ریالی به صورت یکجا و یا قسطی از انجام خدمت سربازی معاف شوند.

وی با بیان اینکه مبلغ دریافتی نسبت به سال گذشته تغییری نداشته است، اظهار کرد: بر این اساس برای متقاضیان واجد شرایط که دارای مدرک زیر دیپلم هستند ۱۰ میلیون تومان جریمه پیش‌بینی شده و به ترتیب در ازای هر مقطع تحصیلی پنج میلیون تومان به این جریمه افزوده می‌شود. یعنی مشمولان دیپلم با پرداخت ۱۵ میلیون تومان، فوق دیپلم ۲۰ میلیون تومان، لیسانس ۲۵ میلیون تومان، فوق لیسانس ۳۰ میلیون تومان، دکتری پزشکی ۳۵ میلیون تومان، دکتری غیر پزشکی ۴۰ میلیون تومان و پزشکان متخصص ۵۰ میلیون تومان می‌توانند از انجام خدمت سربازی معاف شوند. اما شرط این است که حداقل هشت سال از غیبت‌شان گذشته باشد.

کمالی اضافه کرد: به ازای هر یکسال غیبت افزون بر غیبت اولیه نیز ۱۰ درصد به مبلغ جریمه این افراد افزوده شده و در مقابل به ازای همسر و هر فرزند نیز ۵ درصد از این رقم کسر خواهد شد.

جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به اجرای مرحله نخست قانون جریمه ریالی در سال ۹۴ افزود: در دو نوبت ثبت‌نام از متقاضیان انجام شد که در نوبت نخست ۲۸۵ هزار نفر و در نوبت بعدی ۴۴ هزار نفر ثبت‌نام کردند. در مجموع ۳۲۹ هزار نفر برای بهره‌مندی از جریمه ریالی ثبت‌نام کردند که از این تعداد ۱۹۸ هزار نفر نسبت به واریز مبلغ جریمه اقدام کرده و تکلیف سربازی‌شان روشن شد، حدود ۱۳۰ هزار نفر مبلغی پرداخت نکرده‌اند.

فروش سربازی نداریم این جریمه متخلفان است

کمالی در ادامه سخنان خود با تاکید بر اینکه قانون مذکور در لایحه بودجه پیش بینی شده و جریمه سربازان غایب است، اظهار کرد: به هیچ عنوان چیزی به عنوان فروش سربازی نداریم اما متاسفانه برخی از رسانه‌ها از این قانون به عنوان فروش سربازی یاد می‌کنند.

کمالی با اشاره به امکان پرداخت قسطی جریمه ریالی در سال ۹۵ به ایسنا گفت: یکی از تفاوت‌های قانون جریمه ریالی سربازی در سال جدید همین قسطی شدن امکان پرداخت آن است که البته تاکنون ضوابط اجرایی آن نهایی نشده و پس از تصویب نهایی و ابلاغ دولت ضوابط اجرایی آن نیز مشخص خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به آن دسته از مشمولان که سال گذشته واجد شرایط پرداخت جریمه ریالی بوده اما به هر دلیلی موفق به پرداخت آن نشده‌اند، گفت: با توجه به اینکه مبنای قیمت هشت سال بود مشمولانی که سال گذشته واجد شرایط بوده اما جریمه خود را پرداخت نکرده‌اند امسال به دلیل آن که یکسال به سنوات غیبت‌شان افزوده شده است به مبلغ جریمه‌شان ۱۰ درصد افزوده خواهد شد که البته در مورد این افراد نیز ضوابط و نحوه پرداخت مشخص خواهد شد.

تا اطلاع بعدی کسی به پلیس +۱۰ مراجعه نکند

وی با بیان اینکه پس از ابلاغ قانون از سوی دولت درباره نحوه پرداخت جرائم و چگونگی ثبت‌نام و دیگر ضوابط اجرایی اطلاع رسانی می‌شود خاطرنشان کرد: زمان ثبت‌نام افراد جدید متعاقبا اعلام خواهد شد از این رو در حال حاضر کسی نباید برای ثبت درخواست خود به پلیس +۱۰ مراجعه کند.

جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: همچنین در حال حاضر پرداختی نیز انجام نمی‌شود و اجرای طرح برای افرادی که در سال ۹۴ واجد شرایط بوده اما جریمه خود را پرداخت نکرده‌اند نیز متوقف شده تا دستورالعمل شرایط پرداخت برای این افراد نیز تدوین شود.

وی درباره شرایط پرداخت قسطی جریمه نیز به ایسنا گفت: با توجه به اینکه این قانون روز گذشته تصویب شد هنوز ضوابط و نحوه پرداخت قسطی جرایم مشخص نشده و پس از نهایی شدن اعلام خواهد شد.

وی درباره اینکه پیش‌بینی ستاد کل از استقبال طرح جریمه ریالی مشمولان در سال جاری چقدر است، خاطرنشان کرد: سال گذشته پیش‌بینی ما این بود که حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد از کل غایبان برای بهره‌مندی از این طرح اقدام کنند که البته این پیش‌بینی در ثبت‌نام‌ها محقق شد اما در پرداخت‌ها تحقق نیافت.

برخورد با مشمولان غایب تشدید شود

کمالی با اشاره به وظایف دستگاه‌های مسوول در قبال مشمولان غایب، اظهار کرد: باید تشدید برخورد نسبت به بکارگیری مشمولان غایب و همچنین شخص این افراد انجام شود تا این افراد هر چه زودتر به سربازی رفته و یا با پرداخت جریمه از انجام خدمت معاف شوند.

ملاک هشت سال غیبت تا پایان ۹۴ است

وی در پاسخ به سوال برخی از مخاطبان ایسنا درباره مبنای محاسبه هشت سال غیبت اولیه اظهار کرد: کسانی که تا پایان سال ۹۴ یا حداکثر تا فروردین ماه سال ۹۵ دارای هشت سال غیبت باشند در شمول بهره‌مندی از این قانون قرارگرفته و لذا افراد جدیدی امکان بهره‌مندی از جریمه ریالی را در سال جاری پیدا نخواهند کرد.

جانشین اداره سرمایه‌های انسانی ستاد کل نیروهای مسلح تاکید کرد: جوانان و مشمولان سربازی منتظر تسهیلات جدید نباشند و هر چه زودتر با توجه به قوانین کشور نسبت به انجام خدمت سربازی خود اقدام کنند.

کمالی در خاتمه خاطرنشان کرد: جزئیات بیشتر درباره نحوه اجرای طرح جریمه ریالی سربازی در سال ۹۵ از سوی سازمان وظیفه عمومی ناجا اعلام خواهد شد.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

دیدگاه ها (19 دیدگاه)

 1. شهاب

  آیا همانگونه که اعلام کردند کلیه افراد با ۸ سال غیبت تا انتهای ۹۴ شامل میشوند و یا اینکه باز هم با همان تبصره های قبلی مانع استفاده کلیه افراد با ۸ سال غیبت از این طرح میشوند؟

 2. شهاب

  آیا هنوز مبنای محاسبه از آخرین مدرک تحصیلی است؟
  شرایط برای فرضاَ افراد دیپلمه که بیش از ۸ سال حتی تا ۱۱ سال از آخرین مدرکشان میگذرد و تا شهریور ۹۴ انصراف از تحصیل داده اند چیست؟
  آیا همانگونه که اعلام کردند کلیه افراد با ۸ سال غیبت شامل میشوند؟

 3. حسین

  امیدواریم همانگونه که سردار فرمودند واقعاَ ؛کلیه افراد بالای ۸ سال غیبت ؛ را شامل شود

 4. شاکر

  آیا کسانی ک غیبت در سربازی دارند میتوانند امریه بگیرند؟

 5. حسین

  جناب سردار آیا این طرح فقط برای کسب یک مبلغ معین پول بوده یا برای روشن شده وضعیت غایبین بوده !
  مسلماَ نظر مسئولین محترم منجمله جنابعالی از این طرح، روشن شدن وضعیت نظام وظیفه کلیه غایبین بوده و نه روشن شدن وضعیت نظام وظیفه ۱۵- ۲۰ درصد از آنها!
  با این سنگهای بزرگ ، مثل تبصره های اضافی که برای سال اخراج یا انصراف از تحصیل بعضی از مشمولینی که شامل ۸ سال نسبت به آخرین مدرک میشوند انداخته اید، باز تعداد زیادی بلاتکلیف روی دست نظام وظیفه میماند.

 6. آیدین

  سلام.من شرایط خرید خدمت را دارا هستم.وحتی نظام وظیفه استان نامه زده به یگان مربوطه من که سپاه بوده که تاریخ فرار اینجانب را اعلام کنند.که ۸سال شده است.اما یگان مربوطه میگوید باید بیایی بفرستیمت دادسرا اونجا جواب پس بدی وبری زندان.وتاریخ رو اعلام نمیکنند.میشه راهنمایی کنید؟آیین نامه چه میگوید؟

 7. سید محمد جواد

  ببخشید از حضورتون یک سوال داشتم من دانشجو بودم ولی در اذر ۹۴از دانشگاه انصراف دادم تا در رشته دیگه در پیام نور درس بخونم الان مشمول خدمتم یا تا یک سال فرصت دارم ؟؟

 8. پویا

  من کمتر از دو سال غیبت داشتم ، در اصل کفیل خواهر کوچک و مادرم هستم که از پدرم جدا شده.بنا به پرس و جویی که کردم احتمال میدم که معاف هستم ، آیا من هم مشمول پرداخت جریمه هستم ؟؟؟؟؟ دوستان خواهش میکنم پاسخ سوالم رو بدید ، به خدای احد و واحد خواب به چشمام حروم شده تو این چند وقت ،ممنون میشم در اسرع وقت جوابمو بدید

 9. مازیار

  سلام من متولد شهریور ۱۳۵۸هستم وازتیر ماه ۱۳۶۶ درفرانسه زندگی میکنم تحصیلات مدرک فوق لیسانس دارم تقاضای فرم خرید خدمت سربازی رادارم متاهل ودارای سه فرزند میباشم لطفا شرایط دیگری اگر دارد اعلام فرمایید متشکرم

 10. على

  بنده با طرح خدمت سربازى اجبارى همه باید برند کاملا مخالفم من در حال کارکردن هستم کارم هم خوبه یعنى برم سربازى کلى ضربه میزنه به سرنوشتم آقا مگه نمیفرشین این طرح فروش بزارین مبالغ وببرین بالا من ۵سال از سربازیم میگزره آماده خرید نقدى هستم

 11. امیر ۶۳

  سلام خدمت همه دوستان من متول ۶۳هستم به خاطر مشکلات تا دوم راهنمای بیشت نخوندم اقدم کردم برای خرید خدمت پلیس ۱۰+ رفتم میکه مدرک شما تو نظام وظیفه پیش دانشکاهی ثبت شده هیچ کاری هم نمیشه کرد تو رو خدا ی راهی جلوی پای من بزارید خواهشن جواب منو یکی بده با تشکر

 12. سید جوادمیرزاقوامی

  با سلام وخداقوت ایا کسانی که قانون جریمه ریالی شامل حالشون میشه باید دادگاه نظامی بشن واگر فرار خدمت داشته باشند باید به زندان برن؟

 13. یونس امانی خواه

  سلام من فرزند خانواده ۳برادری هستم برای خرید اسم نویسی کردم پدرم۷۳سالشه ومریضه مادرمم سکته مغزی داره وضع مالی اونجوری نیست که در۳;۴بتونم بدم ۲براردرم ازدواج کردند ورفتن پی زندگی خودشون و نگهداری پدر ومادر بعهده منه خانواده من فقیر وبخاطر همین نتونستم ازدواج کنم ایا راهی وجود دارد ؟متشکرم

 14. علی

  با سلام چرا مسولین که حرف از راحتی از خانواده سربازان متال میزنید چرا اونا رو توی شهر خودشان اعزام نمیکنید چه فایده که در هفته مرخصی میدیدن یه روز رفت یه روز برگشت معلوم نیست که در راه رفت برگشت و جاده های شلوغ زنده بماند یا نه اگه داخل شهر خودشون باشن کم پیش میاد این حادثه ها ما کارگر ساده هستیم پولی پسنداز نداریم وقتی میخوایم بیام سربازی جریمه بدیم موقع مرخصی باید پول رفت برگشت خونه هم بدیم خرج خانواده زن و بچه های خومون رو بدیم این پول رو ما از کجا بیاریم اونای که میان پول جریمه میدن از قشر ثروتمندان هستن ما قشر فقیر چکار کنیم اگر با زندان کردن ما دلتون خوش میشه بیاد ما رو زندان کنید? امام زمان الان وقت ظهوره لطفا این هم دم از همکاری میزنید رسیدگی کنید نه هر لحظه بیاد یه قانون اجرا کنید

 15. محسن

  باسلام من متولد۱۳۷۴هستم. ۳سال هم غیبت دارم.منی ک پول دارم چرا بایدنتونم جریمه غیبت روپرداخت کنم واز سربازی معاف شوم؟؟؟؟؟

 16. محمد

  با سلام و عرض ادب محضر رهبر انقلاب و مسعولین مربوطه
  سال١٣۵٧ سال پر حادثه تعیین کننده ای برای انقلاب اسلامی میباشد که از جمله سال پیروزی شکوهمند انقلاب میباشد
  از انجا که در هر اتفاق و حادثه خوب یک سری شادیهاییرو در پی و دنبال خود دارد متاسفانه برای ما ۵٧ تمی ها جز شعارو حوف چیزی در بر نداشته دریغ از اینکه پا قدمی ما بچه های۵٧قدم مبارکی بود برای این انقلاب عزیز ولی از خوشحالی زیاد مسعولین ما ۵٧هفتمی ها فراموش شدیم
  نکردن به مبارکی پا قدمی ما بچه های ۵٧را از خدمدت معاف کنند
  لطفا بگوش مسعولین و رهبر معظم برسونین با تشکر محمد

 17. حسین

  درود بر سردار اسلام
  برادر بنده سال ۸۵ وارد ارتش شد و ۸۶ فرار کرد بعد سال ۹۲ به خدمت برگشت و دوباره فرار کرده، الان ایشان ۱۰ ساله درگیر قضیه خدمت هستش ، لطفا راهنمایی بفرمایید که سربازان فراری که آخرین فرارشان کمتر از ۸ سال ولی از زمانی که به خدمت رفته اند بیشتر از ۸ سال است … میتوانند مشمول این طرح بشوند یا خیر؟

 18. احمد عساکره

  سلام علیکم بنده یک بار در سال ۹۴ و بار دوم
  در سال ۹۵ طبق اعلام ثبت نام انجام دادم و
  رسید تاییدیه رو هم دارم ولی تا کنون پیامی جهت پرداخت هزینه دریافت نکردم.
  ایا اگر کسی تحصیلات حوزوی داشته باشد
  باید هزینه ان را هم پرداخت کند؟
  لطفا راهنمایی کنید

 19. احمد عساکره

  سلام علیکم کسی که در زمان مشمولیت درس حوزوی خوانده باشد باید هرینه ان را هم پرداخت کند؟

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی