امروز

جمعه, ۱ تیر , ۱۳۹۷

  ساعت

۰۴:۰۵ قبل از ظهر

سایز متن   /

اجتماع > آموزش – همشهری آنلاین:
پانزدهمین جلسه سخنرانی تحت عنوان آموزش سواد رسانه‌ای در مدارس ایران، سه‌شنبه ۲ آبان ماه ساعت ۱۵ در دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

جهان امروز، جهان ارتباطات است و مقدمه هر آموزشی از مدارس برمی‌خیزد. به طور مشخص حوزه گفتمانی این مقاله، آموزش علوم ارتباطات اجتماعی است. آموزش ارتباطات در نظام آموزش و پرورش در ایران مستلزم سیاست‌گذاری فرهنگی و برنامه‌ریزی متخصصانه است. در ایران حدود سیزده و نیم میلیون نفر در سال ۱۳۹۶ دانش‌آموز و به عبارتی متأثر از تمام برنامه‌ریزی‌های فرهنگی- آموزشی وزارت آموزش و پرورش هستند.

این رقم به عبارتی یعنی تقریباً یک ششم کل جمعیت فعلی ایران که در عصر فناوری های ارتباطی و اطلاعاتی محلی- جهانی و در دو دهه آینده، در اداره کشور به اشکال مختلف سهیم و خواه ناخواه در سرنوشت اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی ایران دخیل هستند.

باید دانست که در اسناد بالادستی در کشور، از جمله سند تحول بنیادین آپ، که زیر مجموعه سیاست‌گذاری فرهنگی کشور در عرصه نظام آموزش عمومی و از زیر مجموعه‌های سند کلان چشم انداز ایران ۱۴۰۴ است، بر ضرورت آموزش سواد رسانه‌ای تأکید شده است.

این مقاله حاصل مطالعات تجربی و نظری رساله دکتری و مطالعه‌ای بین رشته‌ای در حوزه‌های دانشی علوم تربیتی، مطالعات فرهنگی و مطالعات ارتباطی است. هدف اصلی مقاله، شناخت، فهم و تحلیل آموزش سواد رسانه‌ای در برنامه درسی در مدارس ایران و ضرورت الگوی بدیل برای آن است.

منظومه نظری این مقاله شامل مطالعات باکینگهام، پاتر، سیلور بلات و دیگران در مقوله سواد رسانه‌ای و خوانش مطالعات مدرسه و برنامه‌ریزی آموزشی است. روش شناسی مقاله ابداعی و الگوی راهبردی تحلیل انتقادی گفتمان است. یافته‌های مقاله بر بازنمایی مخوف از رسانه‌ها، رسانه هراسی و تقلیل گرایی دلالت دارند. به این ترتیب این مقاله، ضرورت بازنگری در نظام آموزش سواد رسانه‌ای را در ایران تفسیر می‌کند.

به گزارش روابط عمومی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران، به دنبال برگزاری سلسله جلسات سخنرانی کرسی یونسکو در فضای مجازی و فرهنگ: دو فضایی شدن جهان، پانزدهمین جلسه سخنرانی تحت عنوان آموزش سواد رسانه‌ای در مدارس ایران روز سه‌شنبه ۲ آبان ماه ۱۳۹۶ ساعت ۱۵ توسط سرکار خانم صبا خسروی در محل تالار ایران دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

منبع: همشهری انلاین

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی