امروز

پنج شنبه, ۲۸ تیر , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۲:۱۰ بعد از ظهر

سایز متن   /

به گزارش ایسنا، دکتر ایرج حریرچی در امروز نشست خبری هفتگی سخنگوی وزارت بهداشت افزود: مراکز دولتی پناه مردم هستند. از اعضای هیات علمی و مدیران گروه مراکز آموزشی انتظار داریم مانند گذشته الگوی دانشجویان باشند و سعی کنند که مسائل داخل جامعه پزشکی حل شود.

وی با اشاره به تجمع اعتراض‌آمیز پزشکان بیهوشی که روز گذشته روبروی مجلس شورای اسلامی برگزار شد، اظهارکرد: تعرفه مکانیزم مشخصی دارد. ابتدا در دبیرخانه شورای عالی بیمه مشخص می‌شود سپس به شورای عالی بیمه برای رای‌گیری می‌رود که وزارت بهداشت در اینجا یک رای دارد و بعد در هیات دولت تصویب می‌شود. اینکه همه موضوعات را به وزارت بهداشت یا یک شخص خاص نسبت دهند یا شخصی‌سازی کنند اشتباه است.


حریرچی تاکید کرد: اخلال در درمان بیماران مورد پذیرش نیست. تعرفه چند رشته‌ای که امروز محل بحث است ۱۲ ماه مورد کار کارشناسی قرار گرفته و هشت ماه درباره آن مذاکره شده است. ادامه این مسائل به ضرر مردم، بیماران و کسانی است که این اقدامات را انجام می‌دهند. پیگیری‌ها باید از مسیر قانونی صورت گیرد.


وی گفت: رییس سازمان نظام پزشکی برای اصلاح تعرفه‌ها پیشنهاداتی را مطرح کردند. این اصلاح بر اساس توان مالی دولت، بیمه‌ها و کشور است و همیشه بر اساس کار کارشناسی و توجه به نظر گروه‌های مختلف تعیین می‌شود. نظر وزارت بهداشت این است که اگر ملاحظات اقتصادی کشور و بیمه اجازه دهد با افزایش تعرفه‌ها در چارچوب اقتصاد ملی موافق هستیم. هیچ وزارتخانه‌ای نمی‌تواند مصوبه دولت و شورای عالی بیمه را اجرا نکند. تنها زمانی می‌توان تغییر در تعرفه‌ها ایجاد کرد که دولت مجددا مصوبه‌ای در این زمینه داشته باشد و مسیر قانونی آن طی شود.


مطالبات وزارت بهداشت به بیش از ۱۸ هزار میلیارد تومان رسیده است


سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه مطالبات وزارت بهداشت به بیش از ۱۸ هزار میلیارد تومان رسیده است،تاکید کرد: اگر مطالبات وزارت بهداشت و بیمارستان‌های دولتی در زمان خود به ‌رستی پرداخت شود می‌توانیم بدون هیچ کمک دیگری خدمت‌رسانی کنیم.


حریرچی در خصوص وضعیت بدهی‌ها و مطالبات این وزارتخانه در ادامه اجرای طرح تحول نظام سلامت گفت: ما در حال حاضر  ۱۸ هزار و ۸۱۵ میلیارد تومان مطالبه داریم؛ در حالی‌که ۱۵ هزار و ۲۶۳ میلیارد تومان رقم بدهی ما اعلام شده است. این طراز مثبت نزدیک به سه هزار میلیارد تومان برای یک سیستم خدماتی دستاورد بزرگی است.


وی افزود: دو هزار و ۹۵۵ میلیارد تومان از بدهی‌های ما مربوط به دارو، ۱۷۷۱ میلیارد تومان مربوط به لوازم مصرفی، ۵۷۲ میلیارد تومان مربوط به تجهیزات پزشکی، ۴ هزار و ۳۱۹ میلیارد تومان مربوط به قراردادهای مراکز درمانی، دو هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان بدهی پرسنل، ۱۳۲۲ میلیارد تومان کارانه کارکنان و دو هزار و ۱۶۹ میلیارد تومان مربوط به بدهی کارانه پزشکان است.


سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه گفت: ۱۱ هزار و ۹۴۹ میلیارد تومان از چهار بیمه اصلی مطالبه داریم. در عین حال باید مطالبه مربوط به یک درصد ارزش افزوده و هدفمندی یارانه‌ها را نیز به این رقم اضافه کرد. اگر مطالبات وزارت بهداشت و بیمارستان‌های دولتی در زمان خود به درستی پرداخت شود می‌توانیم بدون هیچ کمک دیگری خدمت‌رسانی کنیم.


حریرچی درباره آمار هزینه‌های حوزه سلامت به تفکیک خدمات گفت: در سال اول اجرای طرح تحول ۱۱.۳ درصد هزینه‌های کمرشکن به دلیل خدمات بستری کاهش داده شد اما هزینه‌های کمرشکن به دلیل خدمات سرپایی ۶.۸ افزایش یافت چرا که کلینیک‌های ویژه از سال دوم طرح، فعالیت خود را آغاز کردند. با وجود افزایش قیمت دارو و تحریم‌ها در سال اول اجرای طرح تحول نظام سلامت هزینه‌های کمرشکن دارو و محصولات مرتبط با آن ۱۰ درصد کاهش پیدا کرد.


وی افزود: در سال ۹۳ هزینه‌های مربوط به خدمات دندانپزشکی ۲۷.۷ درصد افزایش یافت اما در سال ۹۴ و ۹۵ خدمات دندانپزشکی گسترده‌تری را فراهم کردیم که این موضوع را جبران کنیم. در سال ۹۳ خدمات پاراکلینیک مانند رادیولوژی و آزمایشگاهی ۳۰ درصد افزایش قیمت داشت اما محصولات غیردارویی پزشکی ۳۳ درصد کاهش قیمت داشته است. دلیل افزایش قیمت برخی خدمات آماده نبودن بسته‌های خدمتی مربوط به آن موضوع بوده است اما در مجموع می‌توان گفت که هزینه‌های کمرشکن کاهش قابل توجهی داشته است.


 متخلفان حوزه طب سنتی از پزشکان، اتباع سنتی و علما عذرخواهی کنند


سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به کلیپ‌ها و محتواهایی که در خصوص موضوعات طب سنتی در فضای مجازی منتشر می‌شود گفت: این محتواها حاوی پیام‌هایی کاملا غیرعلمی و نادرست در مورد موضوعاتی بدیهی مانند واکسن و مصرف دارو هستند. وزارت بهداشت کماکان اقدامات نظارتی و شکایت درباره مداخله غیرمجاز در زمینه پزشکی و محروم ساختن بیماران از درمان موثر را انجام خواهد داد.


وی تاکید کرد: به دلیل خدشه و وهنی که نسبت به ساحت پزشکی، طب سنتی و مفاهیم اصیل دینی از طریق این محتواها وارد می‌شود افرادی که نسبت به تولید آن اقدام می‌کنند باید از محضر پزشکان، اتباع طب سنتی و علما عذرخواهی کنند. برخورد قانونی و قاطع از طرف وزارت بهداشت و مراجع قضایی انجام می‌شود.


حریرچی درباره تبلیغ برخی دمنوش‌های گیاهی که ادعای لاغری در عرض مدت کوتاهی را مطرح می‌کنند، گفت: بعضی از مواد گیاهی در لاغری توام با رژیم و ورزش تاثیر دارند اما فرمول‌های کاهش یک ماهه وزن به اندازه ۳۰ کیلوگرم مورد تایید نیست. میزان کاهش وزن مناسب دو تا چهار کیلو در ماه است. مردم توجه کنند که باید از مواد مورد تایید وزارت بهداشت استفاده کنند. مهر و پروانه وزارت بهداشت مقدار مجاز و نوع مصرف هر محصول بهداشتی و دارویی را مشخص می‌کند.


سخنگوی وزارت بهداشت تاکید کرد: بیشتر مواردی که در این زمینه در فضای مجازی تبلیغ می‌شود غیرقانونی است و سعی می‌کنیم با آن برخورد کنیم.


ادامه دارد

منبع: خبرگزاری ایسنا

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی