امروز

پنج شنبه, ۳ خرداد , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۴:۴۷ بعد از ظهر

سایز متن   /

به گزارش ایسنا، شرکت چاپ و نشر کتاب‌های درسی ایران  در کیلومتر ۱۷ جاده مخصوص کرج، کتاب‌های درسی دبیرستانی‌ها، هنرستانی‌ها و تربیت معلم را چاپ و توزیع می‌کند و قدمتی ۴۰ ساله دارد. همانطور که مهندس محمد موسوی، مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتاب‌های درسی ایران تعریف می‌کند، در سال ۵۶ سهامداران چند شرکت چاپ کوچک تصمیم می‌گیرند با هم کار کنند و جمع سرمایه شش میلیون تومانی آنها موجب خرید این شرکت می‌شود.

موسوی در این باره می‌گوید: پیش از  انقلاب و زمانی که دانش آموز بودیم خاطرم هست که آخرین کتاب‌ها اسفندماه به دستمان می‌رسید، آن زمان کتاب‌های درسی در چاپخانه‌های مختلف چاپ می‌شد و چند ماه زمان می‌برد تا از چاپخانه‌ها جمع‌آوری شده و در مدارس توزیع شود. در سال ۵۶ به این نتیجه رسیدیم که چاپخانه‌های کوچکمان را با یکدیگر ادغام کنیم. با سرمایه شش میلیون تومانی ویلایی را در کیلومتر ۱۷ جاده مخصوص کرج از افراد متمول خریداری کرده و این کارخانه‌ را دایر کردیم.وی می‌افزاید: وزیر وقت آموزش و پرورش هم ۱۰۰ میلیون تومان بودجه در اختیار شرکت قرار داد و ما توانستیم چهار، پنج ماشین چاپ از آلمان خریداری کنیم. این ماجرا با پیروزی انقلاب مصادف شد و بعدا دولت اعلام کرد که این ۱۰۰ میلیون تومان از بودجه کسر و گم شده است. سال ۷۵ در زمان وزارت دکتر نجفی این موضوع علنی و مورد پیگیری قرار گرفت و دولت به آن ورود کرد. در نهایت آموزش و پرورش با سهامداران خصوصی به توافق رسید و بر این اساس ۴۹ درصد سهام این شرکت به نام آموزش و پرورش شد و ۵۱ درصد نیز مربوط به سهامداران خصوصی بود. به این ترتیب از سال ۷۵ آموزش و پرورش شریک شرکت شد.


مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتاب‌های درسی ایران با بیان اینکه چون آموزش و پرورش تنها مشتری شرکت است، سهام ممتاز دارد می‌گوید: آن ابتدا که کارخانه راه‌اندازی شده بود شش ماشین چاپ داشتیم و ۱۲۰ میلیون جلد کتاب در سال تولید می‌کردیم. در آن زمان تعداد دانش آموزان بیشتر از حال حاضر بود. البته توان ما تولید ۲۱ میلیون جلد بود و مابقی را به چاپخانه‌های بیرون می‌دادیم. توسعه کار کارگاهی را با ۲۷ هزار متر مربع پیش گرفتیم و بهترین ماشین آلات را وارد کردیم. از سال ۸۰ توانستیم خودمان همه کتب درسی را چاپ کنیم و به موقع در اختیار دانش آموزان قرار دهیم.به گزارش ایسنا، شرکت چاپ و نشر خودش امر توزیع کتب درسی را نیز بر عهده دارد و هر سال کتاب مقاطع متوسطه اول و دوم و تربیت معلم را چاپ و در ۵۸۰۰ کتابفروشی‌ توزیع می‌کند. کتب دوره ابتدایی را نیز شرکت افست چاپ می‌کند.


کاغذ چینی نمی‌خریم


مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتاب‌های درسی ایران درباره کیفیت کاغذهای مورد استفاده در کتاب‌های درسی نیز می‌گوید: اصرار داریم که از کاغذ خوب استفاده کنیم. بچه‌ها دائم با کتاب سر و کار دارند. علی رغم آنکه کاغذهای چینی ارزانتر هستند، از چین خرید نمی‌کنیم زیرا پرز کاغذهای آنها به مرور روی سینه بچه‌ها می‌نشیند. در کشورهای دیگر باید ملزومات مورد استفاده در تولید کاغذ در آزمایشگاه‌ها چک شده باشد.


وی ادامه می‌دهد: از مرکب، چسب و کاغذ خوب استفاده می‌کنیم و کیفیت کتب درسی با ۱۰ سال پیش قابل مقایسه نیست. بهترین ماشین‌های صحافی دنیا در این شرکت مورد استفاده قرار می‌گیرد و چسب‌های صحافی از ایتالیا وارد می‌شوند و البته از چسب‌های تولید داخل هم استفاده می‌شود.موسوی درباره کیفیت کاغذ استفاده شده در برخی کتاب‌های درسی که کاهی هستند، گفت: برخی کتاب‌های درسی که کاهی هستند جنس کاغذشان متفاوت است. مقرر شده حتما در سال مقداری از تولید خود را با کاغذ ایرانی انجام دهیم. در حالی که کیفیت چاپ ۲۵ درصد پایین می‌آید و این کاغذها هنوز مشکل دارند اما برای کمک به تولید داخل از کاغذهای ایرانی استفاده می‌کنیم. تا ۱۰ هزار تن در سال از سوی شرکت ما و ۱۰ هزار تن از سوی شرکت افست از شرکت‌های تولید کننده ایرانی کاغذ خریداری می‌شود. البته هنوز ظرفیت این شرکت‌ها برای تامین تمام کاغذ مورد نیاز کافی نیست.


وی می‌افزاید: این کاغذها در ابتدا قابل چاپ نبود اما همراهی خوبی با متخصصان شرکت‌های ایرانی داشتیم، آنها می‌آمدند مشکلات را می‌دیدند و رفع می‌کردند تا جایی که امروز قابل چاپ شده‌اند. قرار است یک شرکت تولید کننده کاغذ ایرانی تا اسفند ۵۰۰۰ تن کاغذ در اختیار ما قرار دهد. امیدواریم زمانی برسد که کاغذهای ما استاندارد اروپا را به دست بیاورند.


استفاده سالانه از ۲۵ هزار تن کاغذ


مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتاب‌های درسی ایران با بیان اینکه در سال برای تولید ۸۰ میلیون جلد کتاب درسی به ۲۵ هزار تن کاغذ نیاز داریم اظهار می‌کند: تعرفه‌های چاپ ما بسیار پایین است. قرارداد ما و تعرفه‌های ما همانند چاپخانه‌های بیرون نیست. کتاب‌هایی به ویژه در رشته فنی داریم که تیراژ بسیار پایین دارند. تولید این کتاب‌ها با تیراژ بسیار پایین  برای شرکت‌های کوچک بیرون هم نمی‌صرفد زیرا آنها با ماشین‌های کوچک کار می‌کنند و ما خودمان آن ها را چاپ می‌کنیم و هزینه آن را آموزش و پرورش تقبل می‌کند.به گزارش ایسنا، لیدا نیک روش،  مدیرکل دفتر نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی وزارت آموزش و پرورش نیز با بیان اینکه ۵۸۰۰ کتابفروشی در سراسر کشور با شرکت چاپ و نشر پیش از شروع سال تحصیلی قرارداد تنظیم می‌کنند، می‌گوید: کتاب‌های اول و دوم متوسطه از طریق این کتابفروشی‌ها توزیع می‌شود و کتاب‌های فنی کار و دانش و پیش دانشگاهی به مراکز استان‌ها ارسال می‌شوند.


وی می‌افزاید: سیاست آموزش و پرورش و دولت این است که به سمت مصرف کاغذ ایرانی برویم. جلساتی با تولیدکنندگان و شرکت‌های ایرانی داشتیم و استانداردهای مد نظر را به آنها منتقل کردیم. امیدواریم به مرحله‌ای برسیم که روزی تمام کتب درسی با کاغذهای ایرانی چاپ شوند.


نیک روش همچنین ضمن تاکید بر اینکه صحافی کتاب های درسی هیچ مشکلی ندارند می‌گوید: اینکه برخی کتاب های درسی ورقه ورقه و جدا می‌شوند ارتباطی به صحافی ندارد ، برخی اولیاء عادت کرده اند تا کتاب‌ها را دریافت می کنند سریعا آن را سیمی کنند. از سوی دیگر نحوه نگه داری کتب در دوره ابتدایی و بویژه در پسربچه‌ها ضعیفتر است و اگر فرهنگ درست استفاده از کتاب را به فرزندانمان بیاموزیم کتاب‌ها دیگر پر پر و ورقه ورقه نمی شوند.


صحافی کتب درسی مشکلی ندارد


وی درباره قیمت‌گذاری کتاب‌های درسی می‌گوید: قیمت یک کتاب درسی به عوامل متفاوتی بستگی دارد. قطع کتاب، نیروی انسانی، هزینه آب و برق و گاز، تورم و … در این موضوع موثر هستند. سال گذشته تلاش کردیم تا قیمت کتاب‌های درسی کمتر از رشد نرخ تورم افزایش یابد. این میزان رشد هفت درصد تعیین شد. ما برای چاپ کتب تعرفه مشخصی داریم و با شرکت چاپ و نشر و افست قرارداد منعقد می‌کنیم و در برخی موارد که تیراژ کتاب کمتر از ۵۰۰۰ جلد باشد هزینه‌های چاپ بیشتر می‌شود اما ما آن را به شرکت پرداخت می‌کنیم تا دانش آموز متحمل پرداخت هزینه بالا نشود.به گزارش ایسنا، لیتوگرافی و زینک اولین مرحله فرآیند چاپ است که امروز دیگر به شیوه سنتی انجام نمی‌شود و دیجیتالی شده است. پلیت‌های آماده شده از این مرحله وارد چاپخانه می‌شوند. مسئول چاپخانه شرکت چاپ و نشر درباره فرآینده تولید می‌گوید: دو نوع ماشین شیت و رولی مورد در اینجا استفاده می‌شوند. ورق های تولید شده بعد از چاپخانه به صحافی می روند.


رزاقی می‌افزاید: ۱۲۰ نفر در دوشیفت کار می‌کنند و روزانه به طور میانگین ۳۵۰ هزار جلد کتاب چاپ می‌کنیم.


انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی