امروز

چهارشنبه, ۲۷ تیر , ۱۳۹۷

  ساعت

۰۳:۵۸ قبل از ظهر

سایز متن   /

وعده خوش برای سربازان نخبه «همایش ملی سربازی»؛
سربازی با این اندیشه که می‌تواند باقی خدمت خود را به منزل رفته و به آتیه خود برسد، مقاله‌ای تهیه کرده و به این همایش ارسال کرده است، اما یا خدمتش از تاریخ انتخاب شدن مقاله اش تا به امروز به اتمام رسیده و یا در آستانه پایان یافتن است؛ در اینصورت آیا روند طولانی ابهامات این ماجرا توسط مسئولان یا تعیین تکلیف نشدن میزان این کسر خدمت، اجحاف در حق چنین فردی نخواهد بود؟
کد خبر: ۴۱۴۵۳۵
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۳۹۳ – ۲۰:۰۴ 08 July 2014

کسر خدمت نويسندگان مقالات برتر همايش ملي خدمت سربازي که به فراموشی سپرده شده بود و دلخوری این نفرات نخبه را به همراه داشت، قرار است به زودی اعمال شود؛ خبری به غایت خوش که ممکن است برای برخی از مشمولان دریافت این هدیه، اهمیتش از دست رفته باشد!

به گزارش «تابناک»، پس از آنکه خبر رسید ارزشمندترین وعده داده شده به نفرات برتر نخستین همایش ملی سربازی رنگ باخته و با سپری شدن چهارماه و اندی از اتمام همایش، خبری از اعطای کسر خدمت به نفرات برتر همایش نیست، امروز رئيس سازمان وظيفه عمومي ناجا از حل مشکلات پیرامون این ماجرا خبر داد و گفت: ابهامات برطرف شده و به زودی ميزان کسر از خدمت دوره ضرورت براي نويسندگان مقالات برتر تعيين و به اين عزيزان ابلاغ خواهد شد.
شاید خالی از لطف نباشد که نقدی که پیشتر به این ماجرا وارد می‌دانستیم را بار دیگر به نوعی تکرار کنیم؛ به نظر شما عجیب نیست که برای خدمت سربازی ده ها خوبی بر شماریم و در انتها به نفرات برتر یک همایش، امتیازی برای کمتر خدمت کردن هدیه دهیم؟ آیا با «اعطای کسر خدمت»، همان گونه که رئيس سازمان وظيفه عمومي تاکید دارد، به خوب بودن سربازی اشاره کرده‌ایم یا تاکیدمان این بوده که کسر خدمت اینقدر خوب است که می‌تواند هدیه نفیسی برای ترغیب بسیاری به مقاله نوشتن باشد؟!
سردار حميد صدرالسادات که دبیری نخستین همایش ملی سربازی را عهده دار بود، برداشت های متفاوت را موجب شکل گیری این تاخیر طولانی خواند و گفت: برداشت هاي متفاوت از اعطا كسر از خدمت دوره ضرورت، منجر شد تا فرايند اعطا [کسر خدمت] به کساني که حائز رتبه اول شدند، طولاني شود اما با تدبير و دستور رياست ستاد کل نيروهاي مسلح سرلشگر دکتر فيروزآبادي و پيگيري سازمان وظيفه عمومي ناجا، اين ابهام برطرف شد.

وي در ادامه به پایگاه خبری پلیس گفت: پرونده نويسندگان مقالات برتر که برابر نظريه اعضاء کميته داوران همايش حائز رتبه برتر شده بودند، تکميل و به بنياد نخبگان نيروهاي مسلح ارسال شده و به زودي پس از طرح در کميسيون مربوطه، ميزان کسر از خدمت دوره ضرورت براي هريک از نويسندگان تعيين و به اين عزيزان ابلاغ خواهد شد.

بدین ترتیب در حالی قرار است میزان کسر خدمت نویسندگان مقالات برتر تعیین شود که از یکسو حدود پنج ماه از اتمام همایش گذشته و از سوی دیگر ممکن است این کسر خدمت چندان به کار آن دسته از نویسندگان مقالات که سرباز بودند، نیاید.

به عنوان مثال، تصور کنید سربازی با این اندیشه که می‌تواند باقی خدمت خود را به منزل رفته و به آتیه خود برسد، مقاله‌ای تهیه کرده و به این همایش ارسال کرده است، اما یا خدمتش از تاریخ انتخاب شدن مقاله اش تا به امروز به اتمام رسیده و یا در آستانه پایان یافتن است؛ در اینصورت آیا روند طولانی ابهامات این ماجرا توسط مسئولان یا تعیین تکلیف نشدن میزان این کسر خدمت، اجحاف در حق چنین فردی نخواهد بود؟

آیا این همه تاخیر و تعلل به اعتبار این همایش در سالهای آتی ضربه نخواهد زد؟ آیا می‌توان سال بعد هم به مانند امسال از استقبال بی نظیر از این همایش سخن گفت و به یاد نیاورد که مسئولان در انتهای آن استقبال بزرگ تا آستانه لغو صد در صد مهم ترین جایزه وعده شده هم رفتند؟!

با طرح این سوالات بد نیست ادامه سخنان دبیر همایش و رئیس ستاد نظام وظیفه درباره آن همایش را هم بخوانیم تا پاسخ به سوالات طرح شده برایمان ساده تر باشد:

صدرالسادات گفت: همايش ملي خدمت سربازي که در بهمن ماه سال 92 برگزار شد، توانست با مشاركت گسترده سازمانها و نهادهاي كشور اعم از ستاد كل نيروهاي مسلح، ارتش، سپاه، وزارت دفاع و…، دانشگاههاي تهران، پيام نور، علامه طباطبايي و ساير سازمانهاي مرتبط در موضوع خدمت وظيفه عمومي و با حضور پررنگ اساتيد و اعضاء هيئت علمي دانشگاهها و جوانان عزيز و به طور خاص سربازان نخبه اين مرزو بوم، نمودي عيني از تبلور مديريت جهادي را در عرصه تحقيق و پ�وهش به منصه ظهور برساند.

وي با اشاره به اينکه در اين همايش تلاش شد تا در راستاي تعالي نظام خدمت سربازي از تمامي ظرفيت‌ها و فرصت هاي موجود، استفاده شود، افزود: 27 سازمان در برگزاري اين همايش با سازمان وظيفه عمومي ناجا مشارکت داشتند و استقبال خيلي خوبي نيز از اين همايش شد. مجموعه اين اقدامات كه در سطحي بالا و فراتر از انتظار و با مديريت هوشمندانه به اجرا درآمد موجب شد تا اين همايش در سطحي كم‌نظير در كشور برگزار شود.

به گفته رئيس سازمان وظيفه عمومي ناجا، 2 هزار و 900 چکيده مقاله و هزار و 250 مقاله به دبيرخانه همايش ارسال همچنين 10 ميزگرد و نشست علمي در موضوعات مختلف با مشارکت سازمان هاي مختلف برگزارشد و در نهايت مجوز اعطاي كسر از خدمت دوره ضرورت (حداکثر تا 6 ماه) براي نويسندگان مقالات برتر اين همايش از بنياد نخبگان ستاد کل نيروهاي مسلح کسب شد.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی