امروز

جمعه, ۱ تیر , ۱۳۹۷

  ساعت

۲۱:۲۹ بعد از ظهر

سایز متن   /

به گزارش خبرنگار مهر، دامپزشک باغ وحش تهران در مراسم ورود گاسپار پلنگ نر ایرانی باغ وحش لیسبون به باغ وحش تهران گفت: باغ وحش تهران حدود ۴ سال تلاش کرده تا استانداردهای بین المللی نگهداری دستکم یک گونه یعنی پلنگ ایرانی را رعایت کند و به این ترتیب توانستیم استانداردهای اروپایی EEP را برای پلنگ بدست بیاوریم و پلنگ‌های ایرانی باغ وحش تهران عضو EEP هستند.

ایمان معماریان افزود: بر این اساس یک پلنگ ایرانی هم به تهران ارسال شده و ما اکنون علاوه بر پلنگ ماده حاضر در باغ وحش یک پلنگ نر ایرانی تازه داریم که ژن آن بسیار مهم است چون پلنگ باغ وحش تهران مستقیما از طبیعت آمده و ژن آن می تواند به جمعیت پلنگ های ایرانی که در باغ وحش ها داریم کمک کند.


وی ادامه داد: امیدواریم همانطور که EEP پلنگ ایرانی را به روسیه ارسال کرد و اکنون پلنگ ایرانی در روسیه با موفقیت به طبیعت بازگشته باغ وحش تهران نیز شرایطش روز به روز و انجام پروژه های حفاظتی در این باغ وحش روز به روز بیشتر شود.


دامپزشک باغ وحش تهران اعلام کرد: اکتبر امسال اولین گروه برای بازدید از باغ وحش تهران و بررسی عضویت کامل آن در اتحادیه باغ وحش های اروپایی EEP به تهران خواهند آمد.


وی در پایان افزود: جایگاه شیرهای ایرانی در باغ وحش تهران نیز تکمیل شده و به زودی شیر ایرانی هم وارد کشور خواهد شد.


ریکا و کیجا، پلنگ های ایرانی باغ وحش تهران ارزشمند ترین پلنگ های ایرانی عضو EEP هستند چراکه برخلاف دیگر پلنگ های عضو این پروژه بین المللی مستقیما از طبیعت آمده اند و محتوای ژنتیکی بسیار ارزشمند و بینظیری دارند. 


ریکا در زمان تولگی بدون مادر پیدا شده بود و در اسارت بزرگ شده است و کیجا نیز یک دستش را در تله شکارچیان غیرقانونی  طبیعت از دست داده است و به همین دلیل هیچ کدام قادر به بازگشت به طبیعت نیستند اما این قابلیت را دارند که سهمی بزرگ در تقویت ذخیره ژنی پلنگ ایرانی در اسارت داشته باشند.


ریکا به دلیل کهولت سن تمایلی به آمیزش با کیجا نشان نمی‌دهد و حتی ممکن است که اسپرم او از کیفیت کافی برای یک تولیدمثل موفق برخوردار نباشد و همین موضوع باعث شده که جدای اسپرم گیری و ذخیره بانک اسپرم ریکا برای آینده، یک پلنگ ایرانی نر دیگر نیز از پرتغال و از باغ وحش لیسبون به ایران بیاید تاشاهد یک جفت گیری طبیعی و موفق بین این پلنگ نر با کیجا باشیم.

منبع: خبرگزاری مهر

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی