امروز

پنج شنبه, ۶ اردیبهشت , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۰:۱۴ قبل از ظهر

سایز متن   /

تشریح انحرافات مالی در شهرداری طی ۱۲ سال گذشته/ بودجه سال ۹۷ شهر تهران آماده ارائه استبه گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، محمد علی نجفی، شهردار تهران با حضور در صحن علنی شورای شهر گفت: ترسیم تصویر شهرداری تهران و شهر تهران در شهریور ماه و زمانی که مسئولیت به عهده شورای جدید و مدیریت جدید شهری افتاد، امری ضروری بود.

وی افزود: اقدام هوشمندانه‌ای در شورای شهر انجام شد و مصوبه‌ای برای تعیین وضعیت زمان تغییر و تحول به تصویب رسید.

شهردار تهران با اشاره به سطح کارشناسی با اشاره به اقدامات صورت گرفته به منظور تهیه سند تحویل و تحول شهر تهران اظهارکرد: کارشناسان شورای شهر برای انجام این تکلیف به کمک ما آمدند و جمع بزرگی از کارشناسان و صاحب نظران از بیرون شهرداری تهران به کمک گرفته شدند.

بودجه ۹۷ آماده است

نجفی از آماده شدن بودجه سال ۹۷ شهرداری تهران خبرداد و خاطرنشان کرد: بودجه شهر تهران در سال ۹۷ اکنون آماده است و ما می‌توانیم این بودجه را طی هفته آینده به شورای شهر تهران ارائه دهیم.

وی تاکید کرد: چیزی بین ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر ساعت کار انجام شده تا سند تحویل و تحول شهر تهران آماده شود.

شهردار تهران در خصوص جمع بندی‌های صورت گرفته در رابطه با اقدامات صورت گرفته در شهر تهران طی ۱۲ سال گذشته اذعان کرد: جمع بندی‌هایی را در رابطه با اقدماتی که طی ۱۲ سال گذشته در شهر تهران صورت گرفته، داشته ایم و گزارش کاملی در این زمینه تهیه شده است.

نجفی در رابطه با نکات ضعف موجود اظهارکرد: زمانی که مسئولیت‌ها را در دست گرفتیم، نقاط ضعفی دیده می‌شد و ما باید تلاش کنیم جلو اشکالات قبلی در شهر تهران گرفته شود.

انحرافات شهرداری در ۱۲ سال گذشته

وی ادامه داد: طی ۱۲ سال گذشته، شهر تهران و شهرداری تهران فرصت‌های زیادی را از دست داد که قابل برگشت نیست. یکی از این موضوعات، اقدامات صورت گرفته در منطقه ۲۲ شهر تهران بوده است.

شهردار تهران با اشاره به اشتباهات در تصمیم گیری‌ها و سیاست گذاری‌ها طی ۱۲ سال گذشته تصریح کرد: خطا‌های محاسباتی زیادی در شهر تهران صورت گرفته است و می‌توان به هزینه‌های صورت گرفته برای پروژه‌هایی از جمله پل صدر و تونل توحید اشاره کرد.

نجفی افزود: خطا‌های صورت گرفته در این پروژه ها، خطا‌هایی بوده که می‌توان از طریق مراجع قضایی این خطا‌ها را پیگیری کرد.

قرارداد ۱۰ میلیونی را یک میلیارد بستند

وی اصلی‌ترین رویکرد استراتژی برای مدیریت شهر تهران را مبارزه با فساد دانست و گفت: مبارزه با فساد شهردار تهران با اشاره به برخی خطا‌های صورت گرفته در شهر تهران خاطرنشان کرد:در اواخر اسفند ۹۵، قراردادی با دانشگاه پلیس و با یک شخص امضا شده و این قرارداد برای تدوین شاخص ارزیابی شهر بوده است. این قرار داد به ارزش یک میلیارد تومان بوده، اما ارزش ریالی آن، بیش از ۱۰ میلیون تومان نبوده است.

واریز پول قرارداد به حساب  دفتر معاون شهردار

نجفی ادامه داد: قرارداد دیگری نیز با همین فرد بسته شده و این قرارداد ۷۳۰ میلیون تومان بوده است. ۵۸۴ میلیون تومان از این قرارداد نیز به فرد پرداخته شده است. این فرد اکنون مدعی است که ۱۷۰ میلیون تومان را دریافت کرده و مابقی را وی به حساب مسئول دفتر یکی از معاونین شهردار تهران واریز کرده است.

وی اظهارکرد: مسئول دفتر معاون شهردار تهران نیز ادعا کرده که مبالغ اضافی هزینه تبلیغات انتخابات شده است.

شهردار تهران مشکلات مالی را معضل اصلی شهرداری تهران دانست و خاطرنشان کرد: بدهی ثبت شده شهرداری تهران اکنون ۲۹ هزار و ۵۱۰ میلیارد تومان بدهی است و دیون ثبت نشده شهرداری نیز ۲۲ هزار میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان است.

نجفی افزود: بدهی های احتمالی نیز مطرح است. این میزان نیز بیش از ۸ هزار میلیارد تومان است.

وی در خصوص جمع بدهی های شهرداری تهران گفت: ۵۲ هزار میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان میزان کل بدهی های شهرداری تهران است. این میزان، ۳ برابر بودجه سال جاری شهرداری تهران است. زمانی که ما شهرداری را تحویل گرفتیم، ۵۲ هزار میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان بدهی داشت.

شهردار تهران ادامه داد: حدود ۱۰ درصد از کل بدهی ها، شهرداری مطالباتی دارد که رقم آن نسبت به رقم کل بدهی ها ناچیز است.

نجفی در خصوص بدهی دولت به شهرداری تهران اظهارکرد: اکنون در حال بحث و بررسی با مسئولان دولت هستیم. دولت مدعی است باید گزارش حسابرسی از سوی شهرداری ارائه شود تا بعد از آن، بدهی ها پرداخته شود.

دنبال ماست مالی کردن بدهی دولت به شهرداری نیستیم

وی افزود: به دنبال ماست مالی کردن بدهی های دولت به شهرداری نیستیم. ۹ هزار میلیارد تومان از بدهی هایی که اکنون ادعا می شود باید به شهر تهران پرداخته شود، بدهی هایی بوده که دولت باید در زمانی پرداخت می کرده و به این خاطر که پرداخت نشده است، دیگر نمی توان در این زمینه پیگیری های لازم را انجام داد.

شهردار تهران در خصوص عملکرد سازمان سرمایه گذاری شهرداری تهران اذعان کرد: سازمان سرمایه گذاری شهرداری تهران طی سال های گذشته تنها به عنوان یک کارگزار عمل کرده است و هیچ طرحی از سوی این سازمان انجام نشده است.

نجفی ادامه داد: هیج برآورد دقیقی از معاملات شهرداری تهران و وضعیت ثبتی آن در دسترس نیست. سیستم آماری و اطلاعاتی که در رابطه با وضعیت ارزش املاک باشد در اختیار نداریم.

استفاده از امکانات بانک ها برای پرداخت بدهی در گذشته

وی تصریح کرد: در دوره قبلی، از امکانات مالی و موسسات مالی بانک ها برای پرداخت بدهی ها استفاده می شد اما این کار نه تنها به درستی انجام نشد بلکه تنها بدهی هایی را برای شهرداری تهران به دنبال داشت.

شهردار تهران در خصوص وضعیت اداره شرکت شهروند اظهارکرد: در شرکت شهروند از مجموع ۴۸ میلیارد تومان سود شرکت، تنها ۹ میلیارد تومان سود عملیاتی در سال ۹۵ به دست آمده است.

اداره مالی شهرداری دیمی بوده است

نجفی در رابطه با درآمدهای پایدار شهر تهران خاطرنشان کرد: اداره مالی شهرداری تهران به طور کامل “دیمی” بوده است.
وی افزود: هیج برنامه ریزی برای اداره مالی شهرداری تهران نبوده است. در این زمینه هیچ کنترلی نبوده و ضعف هایی در این زمینه وجود داشته است.

شهردار تهران با ارائه آماری از میزان هزینه کرد در شهر تهران طی ۱۲ سال گذشته گفت: به قیمت ثابت سال ۹۵، رقمی معادل ۲۸۰ هزار میلیارد تومان طی ۱۲ سال گذشته در شهر تهران هزینه شده است.

نجفی در خصوص روند پیشرفت پروژه های عمرانی شهر تهران خاطرنشان کرد: کل پروژه های عمرانی شهر تهران حدود ۳۶ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و برای تکمیل این پروژه ها نیاز به مبالغ قابل توجهی است.

به ازای هر ۴۲۶ نفر در شهرداری تهران ۱۰۰ پست وجود دارد

وی در رابطه با پست های سازمانی موجود در شهر تهران تصریح کرد: برای ۱۶ هزار پست سازمانی ۶۸ هزار و ۱۲۷ نیرو در شهرداری تهران فعالیت می کنند که باید عنوان شود اکنون به ازای هر ۴۲۶ نفر در شهرداری تهران ۱۰۰ پست وجود دارد. هم پوشانی فعالیت ها در شهر تهران به شدت محسوس است.

فکری به حال دفاتر خدمات الکترونیک شهر کنیم

شهردار تهران از اجرای برخی از فعالیت های مرتبط با فن آوری اطلاعات در جزیره کیش خبرداد و اظهارکرد: قرار شده برخی از اقدامات مرتبط با فن آوری اطلاعات شهر تهران به صورت پایلوت در جزیره کیش اجرایی شود.

نجفی با اشاره به لزوم تصمیم گیری جدید در رابطه با نحوه فعالیت دفاتر خدمات شهری شهرداری تهران خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۱۳ هزار نفر در دفاتر خدمات الکترونیک شهر تهران مشغول به فعالیت هستند و ما به هیچ وجه از نحوه اقدامات انجام شده در این دفاتر رضایت نداریم.

انتقاد از رشد استخدام در شهرداری

وی با انتقاد از رشد استخدام ها در بدنه شهرداری تهران طی بازه زمانی اندک گفت: برخی افراد جذب شهرداری تهران شده اند که حتی یک روز سابقه فعالیت در شرکت های پیمانکاری را نداشته اند. طی بازه زمانی ۳ ماهه و در روزهای پایانی فعالیت شهرداری تهران، ۱۳ هزار نفر جذب شهرداری شده اند.

شهردار تهران ادامه داد: کارمندی در شهرداری با مدرک کارشناسی حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان دریافتی دارد و یک کارمند دیگر با همین مدرک و همان سابقه بیش از ۵ میلیون تومان دریافتی دارد. به هیچ وجه مشخص نیست که بر چه اساسی به افراد حقوق پرداخت شده است.

وقوع خیانت بزرگ در صندوق ذخیره کارکنان شهرداری

نجفی با اشاره به اقدامات خلاف صورت گرفته در حوزه صندوق ذخیره کارکنان شهرداری تهران گفت: این صندوق در پروژه ای مانند سارینای کیش، همکاری می کرده است. در صندوق ذخیره کارکنان شهرداری تهران خیانت بزرگی صورت گرفته و فساد مالی در این بخش قابل توجه است.

وی مشکل بزرگ در سازمان اتوبوسرانی را میانگین سنی اتوبوس ها دانست و اظهارکرد: ۷۵ درصد اتوبوس های شهر تهران باید تعویض شوند و عمری بیش از ۹ سال دارند. مذاکراتی را مجلس شورای اسلامی داشته ایم و از نمایندگان درخواست کرده ایم در این حوزه همکاری هایی را با شهرداری داشته باشند.

شهردار تهران در خصوص موضوع طرح ترافیک تهران خاطرنشان کرد: در بحث طرح ترافیک، به موضوع کاهش آلودگی هوا توجه نشده بود. طرح جدیدی به شورای شهر ارائه شده و باید بررسی هایی در زمینه این طرح صورت گیرد.

تبدیل ۱۰۹ هکتار از باغات به واحدهای مسکونی

نجفی با اشاره به ساخت و ساز در باغات تهران اظهارکرد: طی ۴ سال، ۱۰۹ هکتار از باغات تهران تبدیل به واحدهای مسکونی شده اند.

وی در خصوص نوسازی بافت فرسوده شهر تهران تصریح کرد: تنها ۴۰ درصد بافت فرسوده شهر تهران نوسازی شده اند و ۶۰ درصد بافت فرسوده پایتخت باقی است.

شهردار تهران در رابطه با وضعیت شرکت اراضی نوسازی عباس آباد بیان کرد: در سال ۹۰، قرارداد یک هتل بسته شده که این اقدام خلاف بوده است.

مجلات همشهری ۴۰ درصد برگشتی دارد

نجفی با اشاره به وضعیت مجلات همشهری گفت: میزان برگشتی برخی از مجلات همشهری، بیش از ۴۰ درصد است. ما تاکنون تعدادی از این مجلات را حذف کرده ایم و باید تغییرات دیگری نیز در این حوزه داشته باشیم.

وی در خصوص نحوه هزینه کرد اعتبارات اختصاص یافته به حوزه فرهنگ اذعان کرد: ۶۴ درصد بودجه های فرهنگی پیش از این به فعالیت های مذهبی اختصاص داشته است.

ضرر ۲۶ میلیاردی سازمان پسماند

شهردار تهران با اشاره به وضعیت نامناسب سازمان پسماند شهرداری تهران بیان کرد: سازمان پسماند شهرداری تهران طی مدت زمان اخیر زیان خالص ۲۶ میلیارد تومانی داشته است.

نجفی با ارائه آماری از وضعیت بازارهای در اختیار شهرداری تهران خاطرنشان کرد: ۷۱ درصد بازارهای در اختیار شهرداری تهران فاقد سند است و تکلیف آنها مشخص نیست.
انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری میزان

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی