امروز

دوشنبه, ۳ اردیبهشت , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۳:۵۴ بعد از ظهر

سایز متن   /

به گزارش خبرنگار مهر، محمد باقر قالیباف در آخرین روز مسئولیت خود در شهرداری تهران به صحن علنی شورا آمد و سند اداره شهر تهران را به هیات رییسه شورا ارائه کرد و گفت: باید برای شهر و مدیریت شهری با جهتی درست با رویکردی فرهنگی و اجتماعی گام برداریم.

وی ادامه داد: عملکرد ما در دوره های دوم و سوم و چهارم به اینگونه بوده است که امروز نگاه به شهرداری و مدیریت شهری عوض شده است.


قالیباف با بیان اینکه امروز زمینه‌ها بهتر از هر زمان دیگری برای تحقق مدیریت یکپارچه شهری فراهم شده است، گفت: ما در شهر دو مشکل اساسی و جدی داریم یکی درآمد پایدار و دیگری آلودگی های زیست محیطی است که راهکار برون رفت از آن تحقق مدیریت یکپارچه شهری است.


وی ادامه داد: در تمام این مدت با تمام وقت و ظرفیت خود در خدمت مردم تهران بودم.


وی با بیان اینکه بدون شک بیداری و احیای مجدد اسلام را در این مقطع از زمان مدیون مجاهدت امام (ره)و شهدا هستیم چرا که او عزت را به مسلمانان داد، گفت: امروز همه بر این باور هستیم که اگر مسیر اسلام ناب، امام و شهدا را می خواهیم دنبال کنیم وظیفه ما این است که کارآمدی دین در اداره جامعه را به اثبات برسانیم چرا که ما به مردم و جامعه مسلمان قول دادیم که اگر در سایه اسلام زندگی کنیم از بعد مادی و معنوی از عزت دنیوی و سعادت اخروی برخوردار هستیم.


به گفته شهردار تهران مهم ترین رسالت مدیران اجرایی که این قدرت را امام و شهدا و مردم به امانت در اختیار آنها گذاشته اند این است که در این راه گام بردارند.


وی ادامه  داد: همه تلاش ما در ۱۲ سال گذشته با همین نگاه بوده است تا هدف ارتقای کیفیت زندگی در بعد مادی و معنوی محقق شود.


محمدباقر قالیباف با بیان اینکه سعی کردیم با سه رکن حیاتی و جدی یعنی شهروندان، شهر و مدیریت شهری در یک تعامل درست و با یک رویکرد مبتنی بر مسایل اجتماعی و فرهنگی در این راه گام برداریم، اظهارکرد: خوشحال هستیم که مجموعه مدیریت شهری در دوره های دوم، سوم و چهارم به نقطه ای رسید که امروز فلسفه وجودی شهرداری ها در کشور و نگاه مردم متحول شد. تبدیل کردن مجموعه مدیریت شهری از یک سازمان خدماتی به نهادی اجتماعی و در خدمت مردم بودن در شئونات مختلف زندگی اتفاقی است که در شهر تهران رخ داد و به تبع آن به دیگر شهرها هم اثر گذاری کرد و توقع و نگاه مردم از شهرداری ها امروز متفاوت شده است. همین جاست که زخم کهنه جدی که در نظام اداری و اجرایی ما وجود دار و آن اینست که سیستم بسیار متمرکزی داریم، و آن زخم اکنون سر باز کرده است. اما در این دوره نشان داده شد که بیش از هر زمان دیگری بستر برای مدیریت یکپارچه شهری فراهم شده است.


وی با تاکید بر اینکه همین جا از همه اعضای محترم شورای اسلامی دوره چهارم می خواهم که با وجود پایان مسئولیت اداری، رسالت و وظیفه مان در تحقق شکل گیری مدیریت یکپارچه شهری را انجام دهیم، تصریح کرد: در این زمینه تمام قد باید حاضر باشیم و لحظه ای نباید غفلت کنیم. شاید از پشت این تریبون که کنار برویم دست ما بازتر است که از این موضوع دفاع کنیم.


وی درآمد پایدار و موضوع محیط زیست شامل آلودگی هوا، آّب و خاک را دو مشکل اصلی تهران دانست و عنوان کرد: حل هر دو مورد در گرو مدیریت یکپارچه شهری است.


قالیباف ادامه داد: برای کارآمدی دین در اداره امور جامعه و پیشرفت در مقیاس ملی هم به این مدیریت یکپارچه شهری نیازمند هستیم لحظه ای نباید از این موضوع درنگ کنیم این یک خواست ملی و مردمی است که اجتناب ناپذیر است و تنها راه نجات از چالش های روزمره مردم به شمار می رود.


شهردار پایتخت با اشاره به۱۲ سال قبل گفت: آن زمان که توفیق خدمت در شهرداری تهران را پیدا کردم نمی دانستم چه چیزی دارم تحویل می گیرم و هر چه تلاش کردم، چیزی مطلع نشدم. می خواستم با مدیران ارشد شهرداری آشنا شوم اما حتی یک برگ کوچک دو خطی از ارزیابی و عملکرد نبود که نگاه کنم و ببینم چه اطلاعاتی در دست من قرار می گیرد. همانجا بود که تاکید کردم بحث هوشمند سازی از ضرورت های جدی شهرداری هاست. امروز این توفیق را پیدا کردیم با کمک همه همکاران در شهرداری تهران سندی را تحت عنوان سند تحویل و تحول آماده کنیم. یعنی امروز که ما از شهرداری تهران می رویم، در این سند مشخص شده است که مجموعه اینجا چه چیزی است. حتی خیلی از دوستان گفتند فلانی این کار را نکن ممکن است در این سند اشکالی هم پیدا شود اما گفتم آیا این بهتر از آن نیست که هیچ سندی ندهیم تا شورای پنجم و شهردار بعدی ندانند چه چیزی را تحویل می گیرند؟ حتی ممکن است در این سند دو اشکال هم وجود داشته باشد اما پایه گذاری این اصل با هر هزینه ای برای شهر یک ضرورت است که بدانیم چه چیزی را تحویل می دهیم و بدانند چه چیزی را تحویل می گیرند ولو نقایصی هم در آن باشد. امروز این سند را تحویل مهندس چمران می دهم و ایشان به شورای پنجم منتقل خواهند کرد، درخواست دارم یک نسخه هم در اختیار کلیه اعضای شورای چهارم قرار گیرم و در فرصت مناسب در اختیار همه مردم و اصحاب رسانه هم قرار گیرد.اگر اشکالی هم در روش این کار است پیشاپیش می پذیرم اما پیشنهادات بعدی می تواند این را تکمیل کند.


وی ادامه داد: وظیفه خودم می دانم از مردم عزیز، متدین، نجیب و شریف تهران که همراهی و مشارکت معنی داری در حوزه مسائل شهری داشتند تقدیر و تشکر کنم. از همه آنها به خاطر کوتاهی ها و کم کاری ها و قصور و تقصیراتی که احتمالا داشتیم حلالیت می طلبم. صادقانه به مردم عرض می کنم که با تمام وقت و ظرفیت در خدمت آن ها بودم. کمتر روزهایی در طول این ۱۲ سال اتفاق افتاده است که من اذان صبح را در خانه بشنوم و تا پاسی از شب در این شهر تلاش نکرده باشم؛ این تلاش با همه کارگران، مهندسان، تکنسین ها و … صورت گرفته است. ما تلاش کردیم در تابستان شهر را بشوییم، در پائیز به درستی شهر را جارو کنیم و در زمستان های سرد و برفی در کنار هم این شهر را پارو کنیم تا بتوانیم همیشه این شهر را برای مردم بهاری نگاه داریم؛ اگر نقصانی بود به بزرگواری خودشان ما را ببخشند.


شهردار تهران با تشکر از مقام معظم رهبری بیان کرد: از مقام معظم رهبری که در این دوره عنایت ویژه ای در طی ۱۲ سال به تهران داشتند تشکر  می کنم. همیشه مقام معظم رهبری به نفع مردم تصمیم گرفتند و با عنایات ایشان امروز معبری نمانده که بخواهیم در تهران باز کنیم. مجموعه ۳۰۰ هکتاری بوستان ولایت را به برکت ایشان داریم. دو سال قبل در یک فرمان شفاهی بیش از هزار و ۵۰۰ هکتار فضاهای در اختیار نیروهای مسلح و دستگاه های امنیتی و نظامی را یکجا در اختیار مردم گذاشتند. از همه حمایت ها و رهنمودهای ایشان تشکر می کنیم، از اینکه عنایت داشتند همکاران من و مجموعه شهرداری را به عنوان مجموعه جهادی شناختند تشکر می کنم و این افتخار را شاکر هستیم که ایشان این لقب را به مجموعه شهرداری دادند و باعث افتخار همه ما است.


وی ضمن تقدیر از دولت های نهم، دهم و یازدهم گفت: اگر گله مندی هایی داریم به جای خود است، معمولا بر اساس قوانین و مقررات مطالبی داریم و حتما آیندگان هم دارند، اما انصاف این است که نگوییم همه زحمت کشیدند مخصوصا وزارتخانه ها و بدنه ها چرا که شهر بدون همکاری پیش نمی رفت.


قالیباف ادامه داد: از همه دوستان در شورای دوم، سوم و چهارم و کلیه شورایاری ها در ادوار گذشته که همکاری دقیق، مردمی و مردانه داشتند و بر کار ما نظارت کردند و مطالبه داشتند تشکر می کنم. امروز مایه افتخار است که مردم اینگونه در حوزه شهر و مدیریت شهری حضور دارند.


وی ضمن تقدیر از نمایندگان مجلس از مجلس هفتم تا دهم و کلیه شهرداران کلانشهرهای کشور گفت: از ائمه جمعه و جماعات، خانواده های معظم شهدا و ایثارگران، هیات های مذهبی، مساجد خیریه ها و سمن ها تقدیر و تشکر می کنم؛ به طور ویژه از همکاران در سازمان آتش نشانی هم تشکر دارم که نشان دادند در روز خطر جان خودشان را فدای حفظ جان همشهریان کردند. آن ها افتخار بزرگی آفریدند و جان خودشان را برای نجات دیگران گذاشتند ما تا زنده هستیم آنها را فراموش نخواهیم کرد.


شهردار تهران سپس از اصحاب رسانه تقدیر کرد و گفت: از اصحاب فرهنگ، رسانه، هنرمندان که همیشه و همه جا و بجا ما را همراهی و نقد و حمایت کردند و باعث پیشرفت و اصلاح کارها شدند تشکر می کنم.


قالیباف افزود: از همه پیمانکاران و سرمایه گذاران که فعالان و ذینفعان این شهر هستند که به تلاش و زحمات آنها شهر پیشرفت کرده است تشکر می کنیم، همچنین از کلیه صاحب نظران به طور ویژه در مدیریت شهری ، علمای بزرگوار و بسیج و نیروی انتظامی، استانداری و فرمانداری و کلیه سازمان ها و نهاد ها و ادارات کلی که در این ۱۲ سال همراهی داشتند تقدیر و تشکر می کنم.


شهردار تهران با بیان اینکه وظیفه دارم مجددا از آیات عظام و بزرگان حوزه که در این مدت ۱۲ سال هر سال ما را به حضور می پذیرفتند و رهنمود می دادند، تشکر کنم ، گفت: در این ۱۲سال ما با دقت نگاه های آنها را دنبال می کردیم. حتی در سال آخر برای گزارش در قم و در محضر آیت الله وحید خراسانی بودم که حادثه پلاسکو اتفاق افتاد و برگشتم.


وی ادامه داد: از عزیزان در قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا که خود من توفیق خدمت در آن مجموعه را داشتم و انصافا در پروژه ها سخت و پیچیده شهر مجاهدت می کنند، تقدیر و تشکر دارم.


قالیباف تاکید کرد: تقدیر و تشکر خاص از یکایک اعضای شورای اسلامی دوره چهارم را دارم که در حین اینکه با سلایق و نگاه های مختلف بودیم اما باید شهادت دهم این شورا در عین نظارت و نقد و در عین اینکه چالش های جدی داشتیم، بیشترین حمایت و همراهی را برای حل مشکلات مردم داشت که به سهم خودم تقدیر و تشکر می کنم. امیدوارم بزرگواران که نمایندگان محترم مردم هستند بنده را حلال کنند. در جلسات و گفت و شنود ها سعی کردم ادب و اخلاق را رعایت کنم اما اگر جایی صدای من بلند شده و یا کوتاهی داشتم از یکایک عزیزان حلالیت می طلبم. دست یکایک همکاران خود را می بوسم و به همه همکاران از معاونان، شهرداران مناطق، سازمان ها، نواحی و یکایک کارکنان و کارگران شهرداری تهران خدا قوت می گویم. امیدوارم هر کجا هستیم بتوانیم انجام وظیفه کنیم که فردای قیامت مدیون شهدا و امام شهدا نباشیم.

منبع: خبرگزاری مهر

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی