امروز

دوشنبه, ۱ مرداد , ۱۳۹۷

  ساعت

۰۸:۴۰ قبل از ظهر

سایز متن   /

اجتماع > اجتماعی – آتش‌سوزی گسترده در یک برج مسکونی ۲۴ طبقه در لندن، ده‌ها کشته و مجروح برجا گذاشت.

در جریان این حادثه عده‌ای از ساکنان برای اینکه بتوانند فرزندان خود را نجات دهند مجبور شدند آنها از پنجره به بیرون پرت کنند.
این آتش‌سوزی ساعتی بعد از نیمه‌شب سه‌شنبه به وقت محلی رخ داد و تنها ۶دقیقه پس از گزارش حادثه به پلیس و آتش‌نشانی، تیم‌های اطفای حریق در آنجا حاضر شدند.

آتش‌سوزی در برجی قدیمی متعلق به شهرداری که بسیاری از ساکنان آن را مهاجران تشکیل می‌دادند رخ داده اما هنوز معلوم نیست علت آن‌چه بوده است. سرعت گسترش آتش‌سوزی به حدی بود که حریق به طبقات دیگر ساختمان نیز سرایت کرد. در این شرایط ۲۰۰آتش‌نشان با بیش از ۴۰دستگاه خودروی اطفای حریق از پایگاه‌های مختلف شهر عملیات نجات و اطفای حریق را ادامه دادند.

این در حالی بود که دست‌کم ۶۰۰نفر در این برج قدیمی سکونت داشتند و وجود تنها یک پله اضطراری در آنجا باعث شده بود که سرعت خروج ساکنان از ساختمان کند شود. به‌گزارش بی‌بی سی تا حدود ۳ساعت پس از آتش‌سوزی، خروج ساکنان از ساختمان همچنان ادامه داشت و این در حالی بود که تلاش‌ برای مهار آتش‌سوزی همچنان بی‌نتیجه بود.

خبرگزاری سی‌ان‌ان به نقل از شاهدان عینی گزارش کرد که همزمان با عملیات آتش‌نشانان، عده‌ای از ساکنان ساختمان با آویزان شدن از پنجره‌ برای اینکه بتوانند جان خود را نجات دهند به بیرون می‌پریدند. سمیرا لمرانی یکی از ساکنان برج گرنفل است که در گفت‌وگو با تلگراف می‌گوید: مردمی که در ساختمان بودند همه فریاد می‌زدند و کمک می‌خواستند. آن عده‌ای که بیرون ایستاده بودند به آنها اطمینان دادند هر کاری که در توانشان بوده انجام داده‌اند و به زودی نیروهای امدادی به کمک آنها خواهند رفت.

در این بین خانمی از طبقه نهم یا دهم ساختمان فریاد می‌زد و می‌خواست فرزندش را با پرتاب کردن به بیرون نجات بدهد. او منتظر بود یکی از مردم اعلام آمادگی کند تا او بتواند فرزندش را پایین بیندازد. همان لحظه آقایی از بین جمعیت به سمت زیر پنجره ساختمان دوید و فریاد زد می‌تواند بچه را بگیرد. خانم فرزندش را پرتاب کرد و آن آقا بچه را گرفت.»

آتش‌سوزی زمانی رخ داده بود که بسیاری از ساکنان ساختمان در خواب بودند. یکی از ساکنان ساختمان می‌گوید: «در خواب بودم که با شنیدن صدایی از خواب پریدم. انگار یکی به در می‌کوبید. وقتی به راهرو آمدم، همسایه‌ها را دیدم که وحشتزده به این‌طرف‌ و آن‌طرف می‌دویدند. زمانی که در خواب بودم، آتش‌سوزی به‌شدت گسترش یافته بود.»

بررسی‌ها نشان‌ می‌دهد ساختمان ۲۴‌طبقه گرنفل با ۱۲۰ واحد مسکونی در منطقه نورث کنزینگتون لندن و در سال ۱۹۷۴ ساخته شده بود که سال گذشته با ۱۰ میلیون پوند هزینه، بازسازی شد. ۵طبقه نخست این برج تجاری و بقیه آن مسکونی بود و در طول ۴سال گذشته، بارها نسبت به ایمنی پایین آن هشدار داده شده بود. حتی چند‌ماه پیش برخی از ساکنان ساختمان با ارسال نامه‌ای نسبت به وضعیت ایمنی آنجا هشدار داده و خواستار ایمن‌سازی ساختمان شده بودند.

براساس این گزارش، هر چند آتش‌نشانان حدود ساعت ۵صبح دیروز توانستند حریق را به‌طور موقت مهار کنند اما این نگرانی وجود دارد که شدت آتش‌سوزی باعث فروریختن ساختمان شود. به همین دلیل مأموران پلیس از رفت‌وآمد شهروندان در نزدیکی این ساختمان جلوگیری می‌کنند. در همین حال صادق خان، شهردار لندن، این آتش‌سوزی را «حادثه عمده» اعلام کرد و دستور داد تمامی امکانات شهری برای مقابله با آن بسیج شود.

به گزارش رسانه‌های انگلیس، تا عصر دیروز و لحظه تنظیم این خبر، آتش‌سوزی دست‌کم ۸۰مجروح و ۶کشته به‌جا گذاشته و احتمال می‌رود تعداد قربانیان افزایش یابد. چرا که گفته می‌شود برخی از ساکنان ساختمان پس از حادثه ناپدید شده‌اند و احتمال دارد که جزو قربانیان باشند.

منبع: همشهری انلاین

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی