امروز

یکشنبه, ۵ فروردین , ۱۳۹۷

  ساعت

۰۲:۱۱ قبل از ظهر

سازمان پزشکی قانونی

سازمان پزشکی قانونی گفت: خطا درتعیین هویت پیکر شهدای انفجار حله و قطار تبریز، مشهد درحد صفر است .

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، احمد شجاعی در نشست خبری به تشریح عملکرد سازمان پزشکی قانونی در حوادث اخیر افزود: این سازمان در دو هفته گذشته روزهای پرکاری داشته و حوادث متعددی مانند حادثه تروریستی سامرا ، واژگون شدن اتوبوس ، حادثه تروریستی حله عراق و تصادم قطار تبریز، مشهد رخ داده است . 

وی به گستردگی حادثه حله اشاره کرد و گفت: این حادثه تروریستی همراه با انفجار و سوختگی پیکرها بود و اجساد به علت سوختگی و متلاشی شدن ، غیرقابل تشخیص بودند . 

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور افزود: از این حادثه قطعاتی از اجساد سوخته و متلاشی شده به پزشکی قانونی ارجاع شده بود که امکان شناسایی ظاهری غیرممکن بود بنابراین نمونه برداری ژنتیکی (دی ان ای) از اجساد و خانواده متوفیان صورت گرفت تا کار تطبیق انجام شود . 

وی به فعالیت ۲۴ ساعته مرکز پزشکی قانونی کهریزک برای نمونه برداری و تطبیق اشاره کرد و گفت: در مدت ۴ روز، کار تشخیص هویت پیکرها به پایان رسید تا قبل از تشییع ، احراز هویت صورت گیرد تا هر پیکر با اسم و هویت مشخص تدفین شود. 

شجاعی افزود : در نهایت در حادثه تروریستی حله ، از بین پیکرها ، قطعاتی که به ما داده بودند و نمونه های که از خانواده های مراجعه کننده صورت گرفته بود ۱۳ هزار و ۸۰۰ مورد کار تطبیق در سه مرحله انجام شد که  ۵۷ نفر شناسایی و تشخیص هویت شدند . 

وی گفت : در حادثه قطار تبریز – مشهد نیز کار تطبیق به علت سوختگی بسیار سخت و مشکل بود اما در نهایت دو هزار و ۹۵۰ مورد کار تطبیق طی سه مرحله صورت گرفت که از برخی پیکرها چند بار نمونه برداری شد ، چون گاهی یک بافت برای نمونه برداری جواب نمی داد . 

شجاعی ادامه داد : در این مرحله نیز در نهایت ۴۳ نفر شناسایی و تشخیص هویت شدند . 

رییس سازمان پزشکی قانونی به اعلام اولیه راه آهن در خصوص مفقودی های حادثه قطار سمنان اشاره کرد و گفت: راه آهن ۴۹ مورد مفقودی اعلام کرده بود که البته این آمار مربوط به راه آهن است و درباره افرادی که ادعا شده کسی به ما مراجعه نکرده است بلکه آن موضوعی که به ما تحویل داده بودند از خانواده و پیکرها نمونه برداری کردیم و تطبیق دادیم . 

وی افزود: بنابراین ما فقط ۴۳ مورد را در حادثه قطار شناسایی کرده ایم و برای کسانی که تشخیص هویت شدند گواهی فوت می دهیم  و ۶ خانواده نمونه داده اند که با نمونه ها انطباق ندارد.

رییس سازمان پزشکی قانونی درباره هزینه های نمونه برداری از پیکرها و خانواده ها نیز گفت: ما از خانواده ها هیچ وجهی دریافت نکرده ایم حتی افراد ما برای نمونه گیری به درب خانه افراد رفتند . 

شجاعی افزود : این کارها هزینه بسیار هنگفتی به ما تحمیل کرد بویژه که قطعات نمونه برداری گران هستند و هزینه نمونه برداری هر جسد ۸۰۰ هزار تومان تمام می شود که قطعا باید جبران شود . 

وی ادامه داد : در حادثه منا نیز ما هر چه وسیله(کیت) داشتیم هزینه کرده و هنوز وجهی دراین باره دریافت نکرده ایم هرچند هیات دولت مصوبه ای در این خصوص داشته است اما تاکنون وجهی به ما نداده اند . 

تشریح اقدامات پزشکی قانونی درباره حادثه تروریستی حله و برخورد دو قطار

جانشین مدیریت بحران رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: گروه‌های عملیاتی و تخصصی پزشکی قانونی اقدامات لازم را برای شناسایی هویت جانباختگان حوادث اخیر انجام داده اند.

 علی بخشی در نشست خبری اقدامات پزشکی درخصوص حادثه تروریستی حله و برخورد دو قطار به تشریح این دو حادثه پرداخت و افزود: مدیریت بحران پزشکی قانونی پیش از ایام اربعین آمادگی و تمهیدات لازم را برای انجام دادن بروز حوادث در نظر گرفته بود و با توجه به اهمیت و جایگاه اربعین تلاش کرده ایم آمادگی‌های لازم را داشته باشیم.

بخشی افزود: سه گروه عملیاتی ویژه در استان تهران در این ایام به حالت آماده‌ باش درآمده بود و چند گروه نیز در اصفهان ، خراسان رضوی ، آذربایجان شرقی ، فارس ، گیلان و مازندران از ۱۱ آبان طی ۴ هفته آماده‌باش کامل بودند.

جانشین مدیریت بحران رئیس پزشکی قانونی ادامه داد: با همکاری استان‌های کرمانشاه و ایلام نیز قرار شد از ۲۲ آبان تا ۳ آذر یک سایت پزشکی قانونی در مرز مهران نیز استقرار یابد که در این خصوص یک کامیون مسقف سردخانه‌دار نیز به ایلام اعزام شد تا اگر نیاز به کاری بود ، اقدامات لازم صورت گیرد.

وی افزود : همچنین گروه عملیاتی ویژه به صورت آماده‌باش درآمده بود و برای آنها روادید عراق نیز اخذ کردیم که در صورت لزوم وارد عملیات شوند. 

علی بخشی گفت: حادثه سامرا نخستین اتفاقی بود که طی این ایام به وقوع پیوست و اجساد شهدا به پزشک قانونی ایران منتقل شد و پس از اقدامات تشخیصی ، پیکر شهدا به خانواده آنها تحویل داده شد.

وی افزود : واژگونی اتوبوس در مسیر اقلید به یاسوج در ۱۸ آبان نیز دومین حادثه ای بود که بلافاصله اکیپ‌های پزشکی قانونی فعال و به اقلید منتقل شدند و عملیات شناسایی اجساد را انجام دادند و برای ۲۸ نفر از جانباختگان جواز دفن صادر شد.

وی ادامه داد: در حادثه حله نیز که سومین اتفاق بود بلافاصله به استان‌ها اعلام شد که دراین باره همکاری‌های خوبی انجام شد و پس از انتقال اجساد به تهران بلافاصله اقدامات شناسایی و تشخیص هویت تا پاسی از شب ادامه یافت. 

جانشین مدیریت بحران رئیس پزشکی قانونی، گفت: متاسفانه حادثه یادشده با تصادف دو قطار همراه بود که تعداد زیادی از هموطنانمان کشته شدند؛ این همزمانی بار کاری ما را اضافه کرد و استان های سمنان، تهران و آذربایجان شرقی آماده باش بودند که با توجه به صلاحدید، اجساد به پزشکی قانونی استان تهران منتقل شد و کار عملیات تخصصی و آزمایشگاهی تا نیمه شب صورت گرفت.

وی افزود: درباره اقدامات پزشکی قانونی به نحوی برنامه ریزی شد که اجساد تا ۹ آذر به خانواده های جانباختگان این حادثه تحویل داده شد تا تشییع شوند.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی