امروز

یکشنبه, ۲ اردیبهشت , ۱۳۹۷

  ساعت

۲۲:۵۹ بعد از ظهر

سایز متن   /

اجتماع > اجتماعی – مسعود کوثری:
تازگی و جالب بودن یکی از ارزش‌های خبری است که بدون شک در عکاسی سیاسی نیز به آن توجه بسیار می‌شود.

علاوه بر آن، خبرنگاری پاپاراتزی هم هست که از همه‌‌چیز، ریز و درشت زندگی افراد مشهور یا سیاستمداران، عکس می‌گیرد و جنجال به پا می‌کند. داستان مردی با ۶گلابی اما کاملا تفاوت دارد و محدود کردن خبرنگاران به بهانه آن کار ناصوابی است. گناه این کار اتفاقا بر گردن خود مجلسی‌هاست. عکس‌های خبری سلفی‌گرفتن نمایندگان با موگرینی که بدتر بود، گلابی‌خوردن چه اشکالی دارد؟ اما مجلس به جای آنکه به آن قصور خود توجه کند، می‌خواهد چوبش را به خبرنگاران بزند.

اول؛ همه نمایندگان علی‌الخصوص در روزهایی مثل روزهای رأی اعتماد به وزرا که باید حداقل ۱۰ساعت روی صندلی‌های خود بنشینند، واقعا وضعیتی دشوار دارند و با توجه به سن و سال، عده‌ای از آنها نمی‌توانند این ساعات طولانی را نشسته تحمل کنند بنابراین، حق آنها‌ست که کمی جا به جا شوند و هوایی عوض کنند. اصلا آنها را با موقعی که نطق می‌کنند یا قرار است له یا علیه وزیری یا موضوعی نطق کنند، مقایسه نکنید چون آن نیروی وکالت است که به آنان چنین قدرتی می‌دهد که از بن جان فریاد بکشند اما در مواقع عادی آنها هم خسته می‌شوند.

دوم؛ این بر عهده مجلس و خدمات پشتیبانی مجلس است که حداقل برای چنین روزهایی چای و شیرینی و میوه‌ای در یک گوشه و کنار بگذارند که نماینده هنگامی که خسته می‌شود، سری بزند و نفسی تازه کند. البته نگارنده چون هیچ موقع توفیق دیدن صحن و گوشه و کنار مجلس را نداشته نمی‌تواند درباره بود و نبود چنین چیزی قضاوت کند. البته اگر چنین امکاناتی نیست، بر عهده مجلس است که به فکر نمایندگان و شرایط جسمی آنان با آن همه فشار و استرس کاری باشد.

سوم؛ اما اگر امکانات بود و نماینده‌ای نخواست آنچنان که در همه مجالس مرسوم است چای بنوشد و نفسی تازه کند، قابل‌قبول نیست که دیگران را متهم کند.اینجاست که باید به خبرنگاران حق داد اگر عکس می‌گیرند و چنین وضعی را تصویر می‌کنند. برخی رفتارها در صحن مجلس از هیچ‌کس پذیرفته نیست و ‌شأن مجلس را نابود می‌کند.مردم با چشمان باز به رفتار نمایندگان می‌نگرند و همان رفتارها را در جامعه تکرار می‌کنند. چنین رفتارهایی از غیبت نمایندگان ناصواب‌‌تر است.به هر دلیلی اگر نماینده‌ای در مجلس گلابی خورد، یا هر کاری کرد که به‌نظرش نباید مردم آن را می‌دیدند، باید در رفتار خودش تجدید نظر کند. اینکه خبرنگاران را توبیخ و آنها را از پوشش رسانه‌ای صحن علنی محروم کنیم، انتخاب درستی نیست.

منبع: همشهری انلاین

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی