امروز

چهارشنبه, ۵ اردیبهشت , ۱۳۹۷

  ساعت

۲۲:۳۸ بعد از ظهر

سایز متن   /

به گزارش ایسنا،  محمدعلی نجفی شهردار تهران در این جلسه با اشاره به دیدارش با مسئولان دیوان عدالت اداری، گفت: ما با مسئولان دیوان عدالت اداری جلسه مفصلی داشتیم و به آنها گفتیم که این نمی‌شود که هر چه عوارض ما تصویب می‌کنیم شما آنها را نقض می‌کنید و آنها عنوان کردند که برخی از موارد بر خلاف قانون است و بهتر است به اصلاح قانون روی بیاوریم.

وی با بیان اینکه بهتر است همه شهرداران با نمایندگان مجلس استان خود رایزنی کنند تا لایحه درآمدهای پایدار به نتیجه برسد، گفت: لازم است اختیاراتی به شهرداری‌های کلانشهرها داده شود.


شهرداری‌ها در بودجه سنواتی در نظر گرفته شوند


تقی زاده شهردار مشهد با بیان اینکه هیچ نهادی به مانند شهرداری‌ها به خصوص کلانشهرها ظرفیت ایجاد شغل و کار را ندارند، گفت: درست است که شهرداری‌ها گرفتاری‌های خاص خود را دارند اما اگر دولت می‌خواهد چابک شود باید به شهرداری‌ها اعتماد کند و نباید تصمیم گیری شهرداری‌ها منوط به تصمیم دستگاه دیگر باشد.


وی با بیان اینکه شهرداری‌ها همراه دولت و در کنار آن هستند، گفت: لذا درخواست می‌شود شهرداری‌ها را در بودجه سنواتی در نظر گرفته و اختیارات آنها را افزایش بدهند.


وی با بیان اینکه متاسفانه در پنج دوره تشکیل شوراها، اختیارات شوراها به جای افزایش کاهش یافته است، گفت: شوراها باید این اختیار را داشته باشند که عوارض را تعیین و یا تغییر دهند و دولت اجازه دهد تا شهرداری‌ها با یک درآمد پایدار روی پای خود بایستند و شهرهای بزرگ را اداره کنند نه اینکه برای هر تصمیم از هر دستگاهی اجازه بگیرند.


لزوم تفکیک اختیارات دولت و مدیریت شهری


صفایی نژاد شهردار قم نیز با بیان اینکه در این چند سال به جای تمرکززدایی، تمرکززایی شده است، گفت: وقت آن رسیده که تفکیک اختیارات دولت و مدیریت شهری صورت گیرد.


وی با بیان اینکه شهر عنصر زنده است و نیاز به استقلال حقوقی، مالی و مدیریتی دارد، گفت: ما باید در سطح شهرهای خود بدانیم که هزینه و درآمد خود را در چهارچوب جغرافیایی تدوین کنیم.


وی با بیان اینکه از سال ۸۷ که قانون مالیات بر ارزش افزوده تصویب شده است، استقلال مالی شهرداری‌ها خدشه دار شده است،‌ گفت: ما اطلاعاتی در خصوص میزان دریافت مالیات بر ارزش افزوده و … نداریم و این در حالیست که ۳۴ سال است که لایحه درآمد پایدار در کوچه پس کوچه‌های دولت و مجلس پیچ می‌خورد و بنابراین باید در بحث درآمد پایدار مستقلا بحث شود و نه اینکه وقتی مالیات بر ارزش افزوده را به ما می‌دهند فکر می‌کنند که به ما کمک می‌کنند و منت بگذارند.


تغییر کاربری محلی برای کسب درآمد در شیراز


اسکندرپور شهردار شیراز با بیان اینکه روز به روز وظایف شهرداری‌ها افزایش می‌یابد اما درآمدها کمتر می‌شود، گفت: در مورد شیراز اتفاق نامبارکی رخ داده که حدود ۳۰۰۰ هکتار از باغ‌های قصردشت به دلیل عدم درآمد پایدار، تغییر کاربری داشته است و اگر امروز در تهران فروش تراکم مشکل ایجاد کرده، در شیراز شاهد تغییر کاربری هستیم به گونه‌ای که شیب تغییر کاربری در سه سال اخیر تند شده و اگر دولت و به خصوص رئیس جمهور کمک نکند مجبور هستیم برای به دست آوردن درآمد به سمت تغییر کاربری برویم و دیگر راهی نداریم.


ظرفیت شورای عالی استان‌ها نادیده گرفته شده است


نوروزی شهردار اصفهان نیز با بیان اینکه شورای عالی استان‌ها ظرفیت بزرگی است که متاسفانه نادیده گرفته شده‌ است، گفت: می‌توانیم از طریق شورای عالی استان‌ها با ارائه طرح و لوایح مختلف مشکلات خود را حل کنیم وگرنه کسی به فکر اصلاح امور نیست.


باهر شهردار تبریز هم با بیان اینکه قانون در برخی موارد از جمله کسب مالیات از صنایع آلاینده دست شهرداری‌ها را باز گذاشته است، گفت: با این حال هماهنگی بین دستگاه‌ها وجود ندارد و عملا ضمانت اجرایی برای برخی قوانین وجود ندارد.


کتانباف شهردار اهواز نیز با بیان اینکه شهر اهواز بزرگترین تولید کننده نفت کشور است اما به جز آلایندگی و مشکلات ناشی از صنعت نفت، این نفت هیچ آورده دیگری برایش نداشته است، گفت: قانون اعلام کرده که یک درصد از درآمد تولید به اهواز برسد اما در وزارت نفت این حق‌العمل کاری به مناطق نفت خیز و نه صرفا شهر اهواز داده می‌شود.


وی با بیان اینکه سهم اهواز از آلایندگی تولید و انتقال نفت سالانه ۷۰۰ میلیارد تومان است که همیشه حدود ۲۷ الی ۲۸ میلیارد تومان آن محقق می‌شود، گفت: ما فقط خواهان اجرای قانون هستیم. چرا که برای حل مشکلات‌مان همچون ریزگردها، حاشیه نشینی و … باید منابع لازم را در اختیار داشته باشیم.


نصیری شهردار کرج نیز با بیان اینکه این همه مجتمع تجاری و خدماتی ساخته می‌شود اما شهرداری‌ها سهم ناچیزی از پرداخت عوارض دارند، گفت: سهم شهرداری‌ها نسبت به ارزش افزوده دائمی که برای مالکان با ساخت این مجتمع ایجاد می‌شود بسیار ناچیز است و به نظر می‌رسد باید شهرداری‌ها به جای عوارض، قدرالسهم داشته باشند تا پشتوانه عظیمی از درآمدهای پایدار داشته باشیم.


لزوم چاره اندیشی دولت برای درآمدهای پایدار شهرداری‌ها


صفری شهردار قزوین نیز با بیان اینکه اگر می‌خواهید مشکل شهرداری‌ها حل شود باید به بحث اعتبارات و مدیریت واحد شهری توجه ویژه‌ای شود، گفت: بهتر است در این دوره دولت وارد بحث مدیریت یکپارچه شهری شده و در خصوص درآمدهای پایدار نیز چاره اندیشی کنند.


انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی