امروز

شنبه, ۳۰ تیر , ۱۳۹۷

  ساعت

۰۸:۵۳ قبل از ظهر

سایز متن   /

وزیر آموزش و پرورش در گفت‌وگوبا همشهری خبر داد:

راه‌اندازی مرکز ۲۴ ساعته برای کنترل سفرهای دانش‌آموزی

اجتماع > آموزش – علی‌اصغر محمدی:
پس از وقوع حوادث رانندگی در جریان سفرها و اردوهای دانش‌آموزی که آخرین مورد حادثه محور بندرعباس – داراب بود و۷ دانش‌آموز کشته و تعدادی مصدوم شدند، وزیر آموزش و پرورش از راه‌اندازی مرکز ۲۴ساعته کنترل سفرهای دانش‌آموزی با هدف جلوگیری از خطرات در سفرها و اردوهای دانش‌آموزی به‌صوت متمرکز طی هفته آینده در وزارت آموزش و پرورش خبر داد.

سیدمحمد بطحایی در گفت‌وگو با همشهری اعلام کرد: مرکز کنترل سفرهای دانش‌آموزی به‌صورت متمرکز و ۲۴ساعته همه سفرها از مبدا تا مقصد را از حیث رعایت مقررات و ضوابط مشتمل بر نکات ایمنی، مسیر حرکت، ساعت مجاز حرکت، تغییر رانندگان در موعد مقرر و توقف‌های لازم برای استراحت دانش‌آموزان را توسط بارزسان مرکز از طریق سرپرست و راهنمای اردو و همچنین رانندگان خودروها کنترل می‌کند.

وی با بیان اینکه شرایط اقلیمی راه‌ها نیز پس از تماس با مراجع ذیربط، به سرپرست اردو و رانندگان اطلاع‌رسانی می‌شود، گفت: اگر احساس شود خطری دانش‌آموزان را در یکی از سفرها تهدید می‌کند، آن سفر را لغو می‌کنیم.

وزیر آموزش و پرورش توضیح داد: با راه‌اندازی این مرکز شماره تماسی نیز در اختیار دانش‌آموزان و خانواده‌های آنان قرار می‌گیرد تا درصورت نیاز به اطلاعات بیشتر و یا اطلاع‌رسانی از نحوه برخورد رانندگان و خطاهای احتمالی امکان‌پذیر باشد. همچنین خطاهای احتمالی از این طریق به مراجع ذیربط اعلام می‌شود تا امکان عکس‌العمل از سوی آن مراجع نیز فراهم شود.

بطحایی با اشاره به اینکه درباره مرکز کنترل سفرهای دانش‌آموزی با پلیس نیز هماهنگ شده تا با دریافت اطلاعات از سوی دانش‌آموزان یا سرپرست و راهنمای اردو، نسبت به رسیدگی تخلفات راننده یا توقف خودرو اقدام شود.

به گفته وی آیین‌نامه اردوهای دانش‌آموزی نیز پس از بازنگری برای تصویب به شورای‌عالی آموزش و پرورش فرستاده می‌شود، البته دستورالعمل تکمیلی برای اردوهای دانش‌آموزی راهیان نور که از ۲هفته آینده شروع می‌شود، تدوین و ابلاغ شده‌است.
وزیر آموزش و پرورش توضیح داد که در بازنگری‌ آیین‌نامه اردوهای دانش‌آموزی از نظرات کارشناسی دستگاه‌های دیگر ازجمله پلیس راهور و وزارت بهداشت نیز استفاده می‌شود و موارد مدنظر آنها نیز در ضوابط لحاظ خواهدشد.

  • کاهش نرخ تلفات با شروع آموزش از مدارس

همچنین وزیر آموزش و پرورش دیروز در همایش ملی طلایه‌داران فرهنگ ترافیک که با حضور بیش از ۶ هزار دانش‌آموز همیار پلیس در ورزشگاه ۱۲هزار نفری مجموعه ورزشی آزادی برگزار شد، گفت: تقویت مهارت‌هایی که دانش‌آموزان در زندگی فردی و اجتماعی به آن نیاز دارند، یکی از مهم‌ترین وظایف آموزش و پرورش است. زمان تحصیل بهترین فرصت برای آموزش مهارت‌های ترافیکی است که با این آموزش‌ها می‌توانیم نرخ تصادفات را در جامعه کاهش دهیم.

وی افزود: بچه‌ها باید مهارت‌هایی را تمرین کنند که در زندگی به آنها نیاز دارند، مهارت حفاظت از خود در برابر تهدیدهایی که در زندگی اجتماعی وجود دارد، جزو مهم‌ترین مهارت‌هاست. دانش‌آموزان باید بیاموزند که چه خطراتی جسم و روح آنها را تهدید می‌کند، این خطرات را بشناسند و بدانند چگونه خود را از این خطرات دور نگه دارند و صدمات آن خطرات را نسبت به‌خودشان و دیگران کاهش دهند.

بطحایی یکی از مهم‌ترین این خطرات را خطرات تهدیدکننده ایمنی سفرها برشمرد و گفت: شاید یکی از مهم‌ترین خطرات ناشی از پیامدهای زندگی در جوامع توسعه یافته خطرات سفرهای درون شهری و جاده‌ای است، امروز رعایت نکات ایمنی در سفرها در کاهش آسیب‌های اجتماعی بسیار مؤثر است.

وزیر آموزش و پرورش با اعلام آمادگی این وزارتخانه برای ارائه آموزش‌ها و مهارت‌های لازم در این زمینه به دانش‌آموزان و خانواده‌های آنان گفت: آموزش و پرورش می‌تواند این آموزش‌ها را در برنامه رسمی خود بگنجاند تا سهم قابل توجهی در کاهش صدماتی ایفا کند که هر روز شهروندان به‌دلیل رعایت نکردن فرهنگ ترافیک جان خود را از دست می‌دهند.

به گفته وی بسترهای لازم برای سرعت بخشیدن به یادگیری این مهارت‌ها و آموزش‌ها در آموزش و پرورش فراهم شده و یک شبکه اختصاصی در آموزش وپرورش برای ارائه آموزش‌های مورد نیاز برای دانش‌آموزان و اولیای آنان با کمک متخصصان در حال راه‌اندازی است. بطحایی افزود: بیاییم به‌صورت مستمر و مداوم این مهارت‌ها را در جامعه تمرین کنیم تا نرخ تصادف را کاهش دهیم. بدون مشارکت همه جانبه همه دستگاه‌های زیربط این آموزش‌ها را نمی‌توان مؤثر خواند. این یک ماموریت ملی است و با همکاری همه اقشار و دستگاه‌ها در آینده نه چندان دور خواهیم توانست نرخ تصادفات را کاهش دهیم.

  • کاهش ۵۷۷ نفری جان‌باختگان سوانح رانندگی

فرمانده نیروی انتظامی در همایش ملی طلایه داران فرهنگ ترافیک گفت: در سال۹۶ تاکنون نسبت به‌مدت مشابه سال گذشته ۵۷۷نفر کمتر جان خود را از دست داده‌اند که این به‌معنای کاهش ۴درصدی جان‌باختگان سوانح رانندگی است که باید این روند کاهش را افزایش دهیم.

سردار حسین اشتری در جمع خبرنگاران اعلام کرد: هدف از برگزاری این همایش ارتقای بیش از پیش فرهنگ ترافیک در کشور است و پلیس در موضوعات ترافیکی با مردم مشارکت فعالی دارد. به هر میزان که مردم و مسئولان در امر ترافیک با پلیس همکاری کنند، تصادفات و جان‌باختگان ناشی از آن نیز کاهش پیدا می‌کند.

وی افزود: ارتقای فرهنگ ترافیک و کاهش سوانح رانندگی و تلفات ناشی از آن مستلزم همکاری و تعامل بسیار خوب همه دستگاه‌های مسئول و نیز مشارکت مردم است، البته نقش اطلاع‌رسانی و آموزش همگانی نیز در این امر بسیار مؤثر است.

فرمانده ناجا با تشکر از همکاری دانش‌آموزان، معلمان و مسئولان آموزش و پرورش گفت: آموزش‌های لازم از سوی همکاران و مربیان به همیاران پلیس ارائه می‌شود و وظایفشان نیز مشخص است؛ یکی از مهم‌ترین وظایف همیاران پلیس این است به راننده خودرو که عمدتا والدین‌شان هستند هنگام رعایت نکردن قوانین تذکر می‌دهند.

  • استفاده از ظرفیت اقشار فرهنگی در اولویت پلیس

رئیس پلیس راهور با تأکید بر اینکه آموزش همگانی باعث توسعه فرهنگ رانندگی می‌شود، گفت: استفاده از ظرفیت اقشار فرهنگی در اولویت پلیس است.

سردار تقی مهری در همایش ملی طلایه‌داران ترافیک با بیان اینکه ارتقای فرهنگ ترافیک یکی از مهم‌ترین اقدامات پلیس راهور است و آموزش همگانی باعث توسعه فرهنگ رانندگی می‌شود، خاطرنشان کرد: استفاده از ظرفیت اقشار فرهنگی در اولویت پلیس است. وی با اشاره به همکاری خوب با آموزش و پرورش تصریح کرد: هم‌اکنون بیش از ۱۰میلیون همیار پلیس، ۱۲هزار راهور محله و ۱۰۰هزار همیار ترافیک با پلیس همکاری دارند.

منبع: همشهری انلاین

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی