رفتن به بالا

اخبار نظام وظیفه | معافیت | کسری خدمت| خرید خدمت

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۶
  • السبت ۲۶ جماد ثاني ۱۴۳۸
  • 2017 Saturday 25 March
  • ads
    Untitled 2

    ads

تبلیغات

سرهنگ محمود پارسا در گفتگو با خبرنگار مهر در بیان اهمیت خدمت مقدس سربازی با اشاره به فرموده امام خمینی(ره) مبنی بر اینکه «یک ساعت نگهبانی در راه خدا برابر با ۷۰ سال عبادت است»، گفت: بر کسی پوشیده نیست که حفاظت از مرزهای ایران اسلامی با هدف تامین نظم و امنیت همان عبادتی است […]

سرهنگ محمود پارسا در گفتگو با خبرنگار مهر در بیان اهمیت خدمت مقدس سربازی با اشاره به فرموده امام خمینی(ره) مبنی بر اینکه «یک ساعت نگهبانی در راه خدا برابر با ۷۰ سال عبادت است»، گفت: بر کسی پوشیده نیست که حفاظت از مرزهای ایران اسلامی با هدف تامین نظم و امنیت همان عبادتی است که مدنظر بنیان گذار انقلاب بود.

معاون وظیفه عمومی استان کرمان افزود: با توجه به فراخوان اعزام به خدمت مشمولان غایب و فراری در دو ماه گذشته از طریق سیستم اطلاع رسانی پیامکی، آمار مشمولان آماده خدمت به طور چشم گیری افزایش یافته و با استقبال همراه بوده است.

وی تصریح کرد: بنا بر آخرین مصوبه دولت و مجلس شورای اسلامی که به تصویب ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران رسیده است، آن دسته از مشمولان غایب و فراری که هشت سال غیبت متوالی دارند در شمول طرح مشمولان غایب و فراری که در لفظ عام به آن خرید سربازی گفته می شود، قرار می گیرند.

سرهنگ پارسا ادامه داد: در این طرح محاسبه میزان جریمه نقدی بر اساس مدرک تحصیلی مشمول و مدت زمان غیبت پیش بینی شده و در بحث مدرک تحصیلی پایین ترین رقم جریمه مربوط به مدرک تحصیلی زیر دیپلم به ازای هر سال ۱۰۰ میلیون ریال است و بالاترین مبلغ جریمه مربوط به دکتری تخصصی با مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال است که این مبلغ پس از ثبت نام مشمولان در سامانه پلیس۱۰+ محاسبه و از طریق پیامک به اطلاع آنان می رسد.

وی افزود: مشمولان می توانند مبلغ جریمه را به صورت نقدی بپردازند و بعد از گذشت یک ماه کارت خرید خدمت سربازی دریافت کنند و یا با پرداخت یک سوم کل جریمه مابقی را به صورت اقساط تا ۲۴ ماه پرداخت کنند و بعد از پایان اقساط کارت خرید خدمت دریافت کنند، این افراد بعد از پرداخت ۵۰ درصد کل مبلغ جریمه می توانند از خدمات دولتی مانند اخذ گواهینامه رانندگی بهره مند شوند.

 سرهنگ پارسا با اشاره به آخرین تغییرات انجام شده در خصوص قوانین مربوط به معافیت پزشکی و کفالت که مربوط به مرداد ۹۳ است، افزود: در قانون جدید نوع مدرک تحصیلی مشمول در اخذ معافیت لحاظ شده است و برخی از مواد قانونی از این آیین نامه حذف شده است.

معاون وظیفه عمومی استان کرمان ادامه داد: برای مثال در گذشته افرادی که در خواست معافیت پزشکی از ناحیه بینایی داشتند را بدون در نظر گرفتن مدرک تحصیلی معافیت اخذ می کردند، اما در آیین نامه جدید مشمولان دارای مدرک تحصیلی فوق دیپلم و پایین تر که ضعف بینایی یک چشم آنان بیش از شش دیوپتر باشد معافیت دائم و دارندگان مدرک کارشناسی و بالاتر با ضعف بینایی بیش از هشت دیوپتر از معافیت دائم پزشکی برخوردار می شوند.

وی افزود: با تدابیر فرمانده معظم کل قوا، سربازان متاهل و دارای مدارک عالی دانشگاهی در نزدیک ترین محل برای آموزش و انجام خدمت به کار گیری می شوند اما از آنجا که توزیع نیرو وظیفه باید به صورت متوازن در نیروهای مسلح انجام پذیرد در حال حاضر انجام آن مقدور نیست و در آینده نزدیک با هماهنگی با سازمان وظیفه عمومی ناجا و مراکز آموزش اجرایی خواهد شد.

سرهنگ پارسا گفت: مشمولانی که در فرصت یک سال فرجه تحصیلی اقدام به ارائه درخواست معافیت کفالت یا پزشکی می کنند چنانچه در این مدت نسبت به وضعیت خود تعیین تکلیف نکنند نهایتا باید در روزهای پایانی درخواست اعزام خود را به سازمان نظام وظیفه عمومی ارسال کنند و در غیر این صورت برای این افراد سه تا شش ماه غیبت منظور می شود و سازمان وظیفه عمومی هیچ گونه مسئولیتی در قبال این افراد نخواهد داشت.

وی گفت: افرادی که دارای غیبت اولیه هستند به صلاح دید ستاد کل نیروهای مسلح در مناسبت های خاص ملی توسط فرمانده معظم کل قوا مورد بخشش قرار می گیرند اما کسانی که غیبت حین خدمت داشته باشند با اختیار فرمانده یگان خدمتی تا دو سوم اضافه خدمت آنان مورد بخشش قرار خواهد گرفت.منبع: خبرگزاری مهر

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

اجراي آيين نامه جديد معافيت پزشکي از اول مرداد ماه سال جاري

اجراي آيين نامه جديد معافيت پزشکي از اول مرداد ماه سال جاري به گزارش اداره اجتماعی سازمان وظیفه عمومی ناجا، سرهنگ "حجت اله واعظي نژاد " در گفتگوي اختصاصي با خبرنگار ما گفت: با توجه به تصويب آئين نامه جديد معاينه و معافيت پزشکي مشمولان خدمت وظيفه عمومي از سوي هيئت وزيران، اين آئين نامه از اول مرداد ماه سال جاري توسط واحد هاي وظيفه عمومي اجرايي مي شود. وي ياد آورشد : مشمولاني که درخواست معافيت پزشکي خود را در ماههاي گذشته و قبل ازمرداد ماه سال جاري از طريق دفاتر خدمات الکترونيک انتظامي( پليس+10 ) به ثبت رسانيده و پرونده آنان در دست بررسي است، برابر آئين نامه سابق به درخواستشان رسيدگي مي شود. معاون مشمولان وامور معافيت هاي اين سازمان نژاد افزود: چنانچه اين افراد به هر دليلي تاکنون نسبت به پيگيري پرونده خود اقدام نکرده اند ،مي بايست تا قبل از اول مرداد ماه با مراجعه به وظيفه عمومي محل سکونتشان، درخواست پزشکي خود را پيگيري نمايند.