امروز

چهارشنبه, ۲ خرداد , ۱۳۹۷

  ساعت

۰۹:۵۴ قبل از ظهر

سایز متن   /

اجتماع > اجتماعی – «رافتینگ پرهیجان و عبور از دره‌ارواح». این بخشی از سفر یک تور گردشگردی به شهرستان دزفول بود؛ سفری که به‌خاطر سوراخ شدن تیوب در میان امواج خروشان رودخانه دز ناتمام ماند و جان ۲گردشگر را گرفت و بقیه را تا یک قدمی مرگ برد.

 اما این سفر مرگبار چطور آغاز شد و آن روز چه اتفاقی برای گردشگران رخ داد؟

عصر پنجشنبه اعضای یک گروه گردشگری که برای تفریح و شنا به منطقه چال‌کندی در شهرستان دزفول رفته بودند، گرفتار امواج خروشان رود دز شدند و ۲نفر از آنها جانشان را از دست دادند و ۱۳نفر دیگر در همان ساعات اولیه حادثه با کمک مردم محلی و نیروهای امدادی نجات یافتند. با این حال هنوز معلوم نبود چه بر سر ۴گردشگر دیگر آمده تا اینکه روز گذشته و با پیدا شدن یکی از ناپدید شده‌ها، امیدها برای نجات ۳گردشگر دیگر پررنگ‌تر و مشخص شد که آنها در میان صخره‌ها گرفتار شده‌اند.

شاهین فتحی، معاون امداد و نجات هلال‌احمر به همشهری گفت: در منطقه‌ای از رودخانه دز که این حادثه در آنجا رخ داد آب‌های خروشان جریان دارد و گرداب خطرناکی وجود دارد. به‌همین دلیل به آنجا دره ارواح می‌گویند و معمولا گروه‌های گردشگری به آنجا نمی‌روند و بیشتر ورزشکاران حرفه‌ای یا گروه‌های امداد و نجات در آنجا مانور انجام می‌دهند. با وجود خطراتی که در این منطقه وجود دارد اعضای این گروه که ۱۹نفر و اهل اهواز بودند با استفاده از تیوپ وارد رودخانه خروشان شده بودند که دچار حادثه شدند.
وی ادامه داد:

بعد از وقوع این حادثه بالگرد امداد، تیم‌های واکنش سریع و ۲قایق هلال‌احمر راهی محل حادثه شدند و عملیات نجات آغاز شد. در همان ساعت اول ۱۳نفر از اعضای این گروه توسط مردم محلی و تیم‌های امدادی نجات پیدا کردند که یکی از آنها دچار مصدومیت شده بود.

همچنین اجساد زنی ۲۵ساله و مردی ۳۳ساله که در این حادثه جانشان را از دست داده بودند نیز از آب بیرون کشیده شد اما هنوز از سرنوشت ۴نفر دیگر از اعضای این گروه گردشگری خبری نبود. وی افزود: در جریان جست‌وجوها از طریق بالگرد یکی از مفقودشدگان که دختر جوانی بود و در لابه‌لای صخره‌ها گرفتار شده بود، پیدا شد. دسترسی با بالگرد و قایق به آنجا امکان‌پذیر نبود. به همین دلیل در این مرحله امدادگران از جت اسکی استفاده کردند و توانستند وی را نجات دهند. به گفته وی گروه‌های عملیاتی همچنان در منطقه حضور دارند و تلاش‌ها برای یافتن ۳مفقود شده این حادثه در جریان است.

  • سفر اینستاگرامی

یکی از اعضای گروه گردشگری که از این حادثه به طرز معجزه‌آسایی جان سالم به‌در برد، مریم زنگنه است. برادر او که از ابتدا در جریان این سفر ناتمام بود در گفت‌وگو با همشهری می‌گوید: خواهرم مدتی قبل و از طریق تبلیغاتی که در اینستاگرام منتشر شده بود با گروه طبیعت‌گردی اهواز – مهربان آشنا شد. ظاهرا این گروه مجوز رسمی نداشته و با عکس‌هایی که در شبکه‌های مجازی منتشر کرده بود، گردشگر جذب کرده و تور برگزار می‌کرد. خواهرم هم با دیدن این تبلیغات ثبت‌نام کرد و چهارشنبه‌شب گذشته آنها با اتوبوس از اهواز به سمت دزفول حرکت کردند.

طبق برنامه‌ای که از سوی مسئول تور اعلام شده بود، گردشگران ابتدا به منطقه‌ای به‌نام کول‌خرسان می‌رفتند و پس از پیاده‌روی به مسیر آبی دره‌ ارواح می‌رسیدند و پس از عبور از آن برنامه شنا و رافتینگ پرهیجان از دره ارواح به چال‌کندی را تجربه می‌کردند.
برادر نجات‌یافته حادثه می‌گوید: آنها ۱۹نفر بودند که وقتی به دزفول رسیدند، با روشن شدن هوا برنامه پیاده‌روی را شروع کردند. آنها پس از ۴ساعت پیاده‌روی به منطقه‌ای به‌نام سنگ۲ رسیدند.

در این منطقه که کاملا صخره‌ای است، عرض رودخانه بسیار کم است. به همین دلیل عمق آب و شدت جریان آب بسیار زیاد است. در آنجا نوبت به برنامه رافتینگ رسید. معمولا برای رافتینگ از تجهیزات ویژه و قایق‌های مخصوص استفاده می‌کنند. اما مسئول تور به‌جای قایق، تیوب‌های بزرگ درنظر گرفته بود. هر ۱۹گردشگر برای اینکه به داخل آب سقوط نکنند، با طناب به هم بسته شدند. سپس وارد رودخانه شده و حرکت‌شان شروع شد.

به‌دلیل اینکه فشار آب در آن منطقه بسیار زیاد است، یکی از تیوب‌ها پس از برخورد با صخره‌ها پاره شد و همگی به داخل آب افتادند. خواهرم به همراه ۳نفر دیگر ازجمله تورلیدر، بین صخره‌ها گیر کردند اما به‌دلیل اینکه همگی با طناب به هم وصل بودند، تورلیدر طناب را پاره کرد تا بقیه هم بتوانند خودشان را نجات دهند. به این ترتیب بود که جریان آب بقیه را با خود برد و وقتی آنها به منطقه‌ای رسیدند که عرض رودخانه زیاد می‌شد، قایق‌های عبوری متوجه ماجرا شده و توانستند گردشگران را یکی پس از دیگری نجات دهند. آنها ۱۳نفر را از آب گرفتند و جسد ۲نفر هم که به‌خاطر برخورد با صخره‌ها جان باخته بودند پیدا شد اما از خواهرم و ۳نفر دیگر خبری نبود.

  • عملیات جست‌وجو

وقتی ماجرا به هلا‌ل‌احمر و آتش‌نشانی گزارش شد، تیم‌های امدادی راهی محل حادثه شدند. در تحقیق از نجات‌یافتگان معلوم شد که ۴نفر از گردشگران، جایی در منطقه سنگ۲ و در لابه‌لای صخره‌ها گرفتار شده‌اند. به این ترتیب جست‌وجو برای یافتن آنها شروع شد.

برادر مریم زنگنه می‌گوید: از آنجا که جریان آب در آن منطقه زیاد بود، استفاده از قایق برای عملیات جست‌وجو مقدور نبود و به همین دلیل از جت‌اسکی استفاده شد. در نهایت نیز با درخواست خانواده‌ها و پیگیری‌های هلال‌احمر، قرار شد برای عملیات جست‌وجو از بالگرد استفاده شود.

به این ترتیب بالگرد هلال‌احمر راهی منطقه شد و پس از جست‌وجو توانست جایی را که خواهرم گرفتار شده بود شناسایی کند. پس از آن صخره‌نوردان هم وارد ماجرا شدند و با تلاش بی‌وقفه امدادی، خواهرم از بین صخره‌ها خارج و به بیمارستان منتقل شد. در بیمارستان هم به ما اعلام کردند که او آسیب جسمی ندیده اما برای انجام مشاوره روانشناسی باید یک روز در آنجا بستری شود.
با نجات یکی از افراد ناپدید شده در این حادثه، تلاش‌ها برای نجات ۳نفر دیگری که بین صخره‌ها گرفتار شده و منتظر کمک هستند، ادامه دارد.

  • تور بدون مجوز

پس از این حادثه اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان خوزستان اطلاعیه‌ای صادر کرده که در آن آمده است: به‌دنبال این حادثه اخباری مبنی بر سفر حادثه‌دیدگان در قالب تور‌های گردشگری با مجوز اداره‌کل میراث فرهنگی منتشر شده که برای روشن شدن موضوع لازم به ذکر است که این مطلب صحت نداشته و پیش از این توسط اداره میراث فرهنگی،

به ایستگاه‌های قایقرانی مستقر در رودخانه دز تأکید جدی صورت‌گرفته که به‌هیچ‌وجه بدون مجوز و نامه، هیچ توری را همراهی نکنند؛ بنابراین آنچه از شواهد پیداست این است که سفر این افراد در قالب تور‌های دارای مجوز نبوده و با کرایه قایق‌های شخصی اقدام به سفر کرده‌اند و هیچ کدام از دفاتر خدمات مسافرتی دارای مجوز بند «ب» در استان نقشی در این زمینه نداشته‌اند.

منبع: همشهری انلاین

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی