امروز

سه شنبه, ۲۶ تیر , ۱۳۹۷

  ساعت

۰۴:۲۶ قبل از ظهر

سایز متن   /

تخلف برای شهروندان به یک حق تبدیل شده است

سهم من از تخلف

اجتماع > اجتماعی – پدرام سلطانی:
آیا شما هم به رواج روزافزون تخلفات رانندگی توجه کرده‌اید؟ برای موتورسواران حرکت در خلاف جهت، عبور از چراغ قرمز، عبور از پیاده‌رو و انواع تخلفات دیگر تقریبا عادی شده است.

اتومبیل‌ها خیلی بیشتر از گذشته در مسیر خلاف در خیابان‌های یک طرفه تردد می‌کنند یا در بزرگراه یا یک خیابان شلوغ دنده عقب می‌روند. توقف در محل ممنوع یا پارک دوبله به یک رفتار عادی تبدیل شده است.مدتی است که این موضوع فکر مرا به‌خود مشغول کرده است. طی این مدت، هنگامی که موتور یا ماشینی در خلاف جهت مجاز حرکت می‌کرد و از کنارم می‌گذشت، نگاهی به چهره راننده می‌انداختم. برایم جالب بود که چهره‌اش را بسیار خونسرد و حق به جانب می‌یافتم،

درحالی‌که چند سال پیش افرادی که به این تخلفات دست می‌زدند چهره‌ای مضطرب داشتند و کمی تا قسمتی شرمساری یا عذرخواهی را می‌شد در حرکات‌شان یافت. یافته دیگرم از این کنجکاوی این بود که تعداد رانندگان خانم در میان ماشین‌های متخلف بسیار زیادشده است و این در حالی است که در گذشته کمتر به راننده متخلف خانم برخورد می‌کردم.
در جست‌وجوی دلایل این پدیده به این باور رسیدم که همه ما به‌دنبال سهم خود از تخلف هستیم در واقع تخلف برای شهروندان به یک حق تبدیل شده است.

داستان سهم ما ازتخلف از اینجا شروع می‌شود:

طی یک دهه گذشته مرتباٌ شنیده‌ایم که یک فساد اقتصادی در یک بانک، یک سازمان و یک نهاد کشف می‌شود. ارقام این تخلفات اقتصادی مرتباٌ بزرگ و بزرگ‌تر شده‌اند و تعداد مسئولانی که در این تخلفات درگیر بوده‌اند بیشتر و بیشتر.
در روزنامه‌ها و اخبار مرتباٌ از تخلفات این مسئول و آن سازمان از مقررات و قوانین پرده برداشته می‌شود. در بسیاری از موارد نهایتاٌ نتیجه و نوع برخورد با این تخلفات اعلام نمی‌شود. در نتیجه باور عمومی به این سمت متمایل می‌شود که شاید متخلفان با عقوبتی مواجه نشده‌اند.

به ادارات و دستگاه‌ها مراجعه می‌کنیم، کارمان انجام نمی‌شود. سپس کسی دم در اداره یا حتی از طریق تلفن تماس می‌گیرد و هزینه انجام کار را اعلام می‌کند. او این کار را با خونسردی انجام می‌دهد. فساد اداری هم دیگر امر پنهانی نیست و بخشی از زندگی روزمره ماست.

سؤال‌های کنکور فروخته می‌شود، سؤال‌های امتحان نهایی دوره متوسطه لو می‌رود، حتی سؤال‌های آزمون دکتری تخصصی پزشکی معامله می‌شود. پایان‌نامه تحصیلی با پول خریداری می‌شود. پژوهشگر مقاله‌ای منتشر می‌کند و بعد معلوم می‌شود که مطالب داخلش از مجلات خارجی سرقت ادبی شده است.

کار به جایی می‌رسد که یک شهروند عادی ناخودآگاه به این باور می‌رسد که هرکسی باید سهمی از تخلف داشته باشد. تخلف مانند یارانه نقدی حق همه است. تخلف یارانه‌ای است که هرکس از قانون کشور و اخلاق جامعه برمی‌دارد. و چون یک شهروند عادی فرصت‌های ویژه‌ای برای احقاق این حق ندارد جواب ناخودآگاه مطالبه گر خود را با انواع دیگری از تخلف می‌دهد. تخلف از قوانین و مقررات رانندگی جایگزین خوبی است چون هم ساده است،

هم آشکار و هم روزانه و تکرارپذیر. راننده متخلف به همه نشان می‌دهد که سهمش را برداشته است. او اگر سال‌ها از حقش دور مانده است در عوض هر روز چند دقیقه زودتر به مقصدش می‌رسد. اگر بارها به اعتراضش جواب نداده‌اند، در مقابل با خونسردی و بی‌تفاوتی از کنار اعتراض دیگران به تخلفش می‌گذرد و تلافی می‌کند.

مسیری که تا اینجا در سیر افول اخلاقی- اجتماعی خود طی کرده‌ایم برگرداندنش بسیار سخت است. باید سهم خود را از تخلف وابگذاریم، سهم خود را از یارانه مطالبه نکنیم، سهم خود را از نفت برای آیندگان پس انداز کنیم تا تازه رشد بدهی‌های خود را به جامعه و به نسل‌های آینده متوقف کنیم. ما سخت به‌خود، به ایران و به آینده بدهکار شده‌ایم زیرا در اقتصاد، فقر را تقسیم کرده‌ایم و در اخلاق تخلف را.

  • عضو هیأت رئیسه اتاق بازرگانی

منبع: همشهری انلاین

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی