امروز

جمعه, ۱ تیر , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۰:۰۵ قبل از ظهر

سایز متن   /

غلامعلی کاظمی قشقایی در گفتگو با خبرنگار جامعه خبرگزاری میزان گفت: سبک زندگی ایلات و عشایر تفاوت بسیاری با زندگی شهری دارد. با پیشرفت تکنولوژی و نقش آن در زندگی مردم، نیاز به آموزش را به یکی از ملزومات حیات، تبدیل کرده است.

وی افزود: فرهنگ به عنوان مهمترین عامل برای رشد افراد یک جامعه محسوب می‌شود و تا حدی پیش می‌رود که به جرأت می‌توان گفت: با حل معضلات فرهنگی، مشکلات جامعه سامان داده می‌شود و از اشاعه آرمان‌های بیگانه در بین مردم جلوگیری و میزان جرم و جنایت را کاهش می‌دهد.

فعال فرهنگی ایل قشقایی خاطر نشان کرد: فرهنگ ایلات و عشایر مبتنی بر فرهنگ اصیل ایرانی است که با وجود به روز شدن جامعه در فرآیند مدرن شدن، هنوز بر اعتقادات و سبک زندگی خود پایبند بوده و همچنان راه و رسم گذشته را نسبت تربیت فرزندان خود اعمال می‌کنند. 

وی عنوان کرد: مشکل تضادهای فرهنگی و تغییر هویت از ایلات و عشایر و زندگی روستاییان غافل نمانده و گریبان گیر فرزندان این قشر شده است. تحصیل و آینده نگری نسبت به نسل جوان کشور، مسیر فرزندان را به شهر‌ها کشانده و در قبال رشد و شکوفایی، هویت، فرهنگ و اصالت پاسوز پیشرفت شده است. 

غلامعلی کاظمی قشقایی در ادامه اذعان داشت: ادامه تحصیل، اشتغال و آینده نگری، منجر به مهاجرت قشر جوان از روستاها، به شهر‌ها شد و بیگانگی و تناقض با فرهنگ خانواده‌ها را به وجود آورده است. ضعف در انتقال فرهنگ اصیل و رخنه فرهنگ‌های اشتباه در هویت ها، مشکلاتی، چون افزایش جرم و جنایت را به بار آورده است. 

وی گفت: بر اساس آمارهای موجود، درصدی از زندانیان کشور را روستائیان و ایلات عشایری تشکیل می‌دهند که باهدف اشتغال و ادامه تحصیل راهی شهر‌ها شده و گرفتار جرم و زندان شده اند.

فعال فرهنگی ایل قشقایی تأکید کرد: اگر بر بحث فرهنگی بیش از مسائل دیگر کار شود حتما در کاهش جرم و جنایت تأثیر به سزایی دارد و شرایط را برای کارآفرینی و اشتغال و بهبود اقتصاد خانواده در خود روستا‌ها فراهم می‌کند. این در حالی است که فرهنگ حاکم بر جامعه با فرهنگ خانواده‌ها تناقض داشته و فرد را در یک محیط جدید به از خود بیگانگی و ولنگاری می‌کشاند بنابراین مسئولین باید به فکر فرهنگسازی باشند.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری میزان

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی