امروز

پنج شنبه, ۳ خرداد , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۴:۱۶ بعد از ظهر

سایز متن   /

به گزارش خبرنگار مهر،  مجید فراهانی، عضو شورای شهر تهران پس از استماع سخنان معاون فنی و عمران شهردار تهران در صحن علنی شورای شهر گفت: متاسفانه در گذشته دو مشکل اساسی در پروژه های فنی و عمرانی وجود دارد که یکی نداشتن پیوست های مطالعاتی برای پروژه ها و دیگری عدم جذب سرمایه داخلی و خارجی است.

وی اظهار داشت: در گذشته به مطالعات اقتصادی و ترافیکی در پروژه ها کمتر توجه می شد و معمولا برای انجام پروژه های بزرگ، پیوست ترافیکی و امکان سنجی وجود نداشت.


عضو شورای شهر تهران ادامه داد: در مهندسی صنایع بحثی در رابطه با هزینه و فرصت پروژه ها مطرح است و باید فرصت ها در کنار هزینه و سود محاسبه شود.


فراهانی گفت: متاسفانه برخی پروژه ها در گذشته به انجام پیوست عنایت کمی داشت؛ مثلا در مورد ساخت پل صدر این مطالعات انجام نگرفته است. حتی ۴ برگ مطالعه در این خصوص به ما داده نشده است. همچنین پروژه شهر آفتاب نیز پیوست ترافیکی ندارد.


وی اظهار داشت: امروزه شاهد هستیم پل صدر نتوانسته کارکرد اصلی خود را که همان کاهش بار ترافیکی و ایفا نقش ترافیکی است را انجام دهد و خود معضلی برای ترافیک شده است‌.


عضو شورای شهر تهران افزود: برخی صاحبنظران می گویند ساخت پل ها و اتوبان های دو طبقه به جهت خطرات زیست محیطی و مخاطرات زلزله منسوخ شده است.


فراهانی تصریح کرد: بر اساس آمار منتشر شده، مسئولین گذشته برای ساخت پل طبقاتی صدر و زیر گذر نیایش بیش از ۱ میلیارر دلار در آن زمان و به ترتیب ۱۳۰۰ میلیارد تومان برای پل صدر و ۲۷۰۰ میلیارد تومان برای زیرگذر نیایش هزینه کرده اند.


رییس کمیته بودجه شورا اظهار داشت: اگر ساخت هر کیلومتر مترو را ۲۲۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان در نظر بگیریم می توانستیم دو خط مترو با همین ابعاد و طول بسازیم و بهره برداری کنیم.


عضو شورای شهر تهران ادامه داد: متاسفانه علی رغم اینکه همه شعار مبارزه با آلودگی هوا را می دهند و همه می دانند نیاز اول تهران توسعه حمل و نقل عمومی است نه احداث پل و تونل که شوق حضور اتومبیل و ترافیک را افزایش می دهد و پایتخت را چند روز به تعطیلی می کشانیم.


فراهانی با بیان اینکه اعتباراتمان را به تونل سازی اختصاص دادیم در صورتی که همیشه از کمبود اعتبارات رنج می بریم گفت: سهم هر شهروند تهرانی برای این پروژه ها بیش از ۸۰۰ هزار تومان بوده است.


وی در ادامه به موضوع جذب سرمایه های داخلی و خارجی اشاره کرد و گفت: در شرایط فعلی توجه به پروژه های BOT و جذب سرمایه گذاری که بتواند پروژه های زیربنایی تهران را با سرمایه گذاری بر عهده بگیرد، احساس می شود.


رییس کمیته بودجه شورا در قالب پیشنهادی اظهار داشت: نیاز است در مجموعه معاونت فنی و عمران شهرداری تهران کارگروهی برای ساماندهی این موضوع ایجاد شود.

منبع: خبرگزاری مهر

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی