امروز

دوشنبه, ۲۵ تیر , ۱۳۹۷

  ساعت

۲۲:۵۷ بعد از ظهر

سایز متن   /

به گزارش خبرنگار مهر، سومین بخشنامه شهردار تهران که خطاب به معاونان، مشاوران و مدیران کل و روسای سازمان ها و شرکت های شهرداری است با عنوان «مدیریت هزینه ها در کلیه سطوح و واحدهای شهرداری تهران» ابلاغ شد.

بر اساس این بخشنامه با توجه به رشد روزافزون هزینه و نیازهای شهرداری تهران در چند سال اخیر و محدودیت منابع مالی موجود، مدیریت هزینه های شهرداری از یک انتخاب به ضرورت تبدیل شده است و سیاست تعدیل و بهینه سازی هزینه ها و استفاده از فناوری روزآمد و بهره جویی از نظام مشارکت جویانه و کارگروهی و تشکیل کمیته اجرایی مدیریت هزینه در کلیه سطوح واحدهای شهرداری تهران به منظور تغییر نگرش و رویکردهای مدیریت هزینه های جاری، ارزش آفرین کردن هزینه های سرمایه ای، ارتقا سطح کیفیت سلامت ها، طرح ها و پروژه ها، کاهش هدررفت منابع سازمانی، انرژی و سایر منابع، آموزش و توسعه فرهنگ بهره وری و هدفمند کردن کلیه اقدامات بهبود شاخص های هزینه ای ضروری است لذا ملزم به رعایت کامل بندهای مندرج در این بخشنامه هستند.


نخستین بند از این بخشنامه بر رعایت دقیق ضوابط بودجه ابلاغی سالیانه در هزینه کردها تاکید دارد همچنین در بند دوم صرفه جویی حداکثری و کنترل عملکرد واحدهای تابعه و انجام هزینه های جاری و حذف هزینه های غیرضروری و برگزاری جلسات و مناسبات و … آورده شده است.


اجرای دقیق مفاد آیین نامه مالی و معاملاتی، بازبینی، کنترل، پایش و رویت پروژه عمرانی توسط مدیران مسئول و تعیین اولویت انجام پروژه ها با مد نظر قرار دادن کیفیت و کوتاه کردن زمان اجرای پروژه ها، مدیریت بر مصارف و هزینه کرد کلیه حوزه ها در بخش نگه داشت، منطقی سازی و واقعی سازی احجام انجام کارها در قراردادها و توجه به کیفیت انجام کارها در تمام زمینه ها از دیگر بخش های این بخشنامه است.


هزینه های برف روبی بر اساس میزان کارکرد


در بخش دیگر این بخشنامه به استفاده بهینه و حداکثری از تجهیزات و ماشین آلات موتوری سنگین در مناطق اشاره شده و کاهش هزینه های قراردادهای برف روبی و انعقاد قرارداد بر اساس میزان کارکرد دیگر بخش این بخشنامه است.


محدودیت اضافه کاری در شهرداری تهران


استفاده حداکثری از خدمات موتوری سبک و پرهیز از انعقاد قراردادهای خودروهای استیجاری مازاد، به کارگیری ابزارهای تشویقی برای افزایش عملکرد و کارایی و اثربخشی نیروی انسانی، عدم استفاده نیروی انسانی در خارج ساعات اداری در صورت عدم نیاز واقعی و قطعی به حضور آنها، استفاده حداکثری از ظرفیت اتوماسیون اداری در مکاتبات و رعایت صرفه جویی در مواد مصرفی ملزومات اداری و کاغذ از دیگر بندهای این بخش نامه است.


محدودیت برگزاری همایش در شهرداری


در بند سیزده این بخشنامه آمده است برگزاری هرگونه همایش، گردهمایی و … با هماهنگی و تایید معاونت برنامه ریزی و توسعه شهری و معاونت تخصصی در شهرداری مرکز انجام خواهد شد. همچنین اعزام به ماموریت خارج از کشور تنها با هماهنگی مرکز ارتباطات و امور بین الملل امکان پذیر است.


استفاده و خرید تجهیزات و ملزومات با کیفیت تولید داخل و اجتناب از خرید محصولات خارجی، ساماندهی و بهینه سازی مصرف حامل های انرژی در تمام ساختمان های اداری، ضرورت پرداخت کسورات قانونی و ارسال اظهارنامه در موعد مقرر از جمله بیمه و مالیات و جلوگیری از تعلق گرفتن جرایم از دیگر بندهای این بخشنامه است.


اماکن ورزشی، فرهنگی و سراهای محله خودگردان می شوند


در بند ۱۸ این بخشنامه به مدیریت اماکن ورزشی، فرهنگی و تفریحی، سراهای محله اشاره شده که با رویکرد درآمدزا شدن، خودگردانی و کاهش هزینه های جاری باید اداره شوند.


ساماندهی و مدیریت انشعابات برق و گاز، پیگیری انشعابات املاک خریداری شده و معارض در مسیر بزرگراه ها، استفاده کامل از خدمات پس از فروش اقلام خریداری شده، کنترل و بررسی دقیق نسبت به کلیه مخارج بر اساس شرح وظایف محوله توسط ادارت کل حسابرسی از دیگر بندهای بخشنامه سوم شهردار تهران است.


تشکل بانک اطلاعات املاک و مستغلات در شهرداری


فعالیت گسترده تر به سازمان املاک و مستغلات و ادارات کل حقوقی و مالی در مناطق در جهت احراز مالکیت شهری در پروژه ها و پیگیری انتقال املاک تصرفی، تشکیل بانک اطلاعات املاک و مستغلات و برداشت اجرایی و هزینه های سنگین دادرسی، تجمیع ساختمان هایی که در صورت امکان منجر به کاهش هزینه های جاری اعم از نگهبانی، تعمیر و نگهداری، آب، برق و تلفن می شوند از دیگر مواردی است که در این بخشنامه به آن اشاره شده است.


تشکیل ستاد وصول مطالبات شهرداری


در بند ۲۴ این بخشنامه تشکیل ستاد وصول مطالبات شهرداری از اشخاص حقیقی و حقوقی با مسئولیت معاونت مالی و اقتصاد شهری اشاره شده است. همچنین استفاده حداکثری از ظرفیت شهروندان برای مشارکت در امور مختلف و واگذاری فعالیت های قابل واگذاری به بخش خصوصی و نهادهای مردمی، پیگیری و اجرایی کردن توافقات شهرداری با سازمان ها، دستگاه ها و مطالبات از نهادها و ارگان ها و دستگاه های عمومی، دولتی، نظامی و … با مسئولیت معاونت مالی و اقتصاد شهری از دیگر بندهای مهم این بخشنامه است.


تشویق نیروی انسانی که در کاهش هزینه ها موثر هستند، اجرای دوره های آموزشی برای نیروی انسانی ناظر بر رسیدگی به صورت وضعیت پیمانکاران، اجرای طرح های محله محور در حوزه خدمات شهری، اجتماعی و فرهنگی، استفاده از ظرفیت های مشارکت های مردمی در امور خدمات شهری که منجر به کاهش هزینه های شهرداری شود از دیگر بندهای این بخشنامه است.


بازنگری در ساختار سازمانی شهرداری


شهردار تهران در دو بند این بخشنامه بر بازنگری ساختار سازمانی شهرداری و چابک سازی، بهینه سازی و بهبود فرآیندهای کاری توسط معاونت برنامه ریزی  و توسعه شهری تاکید کرده و خواستار اصلاح امور مصرف در امور نگهداری فضای سبز و کاشت اقلام گیاهی متناسب با شهر تهران شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی