امروز

دوشنبه, ۳ اردیبهشت , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۴:۰۲ بعد از ظهر

سایز متن   /

دکتر بشیر حاجی‌بیگی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به روند کاهشی شیوع هپاتیت B در بین اهداکنندگان خون، گفت: طی ۱۰ سال گذشته شیوع هپاتیت B در جامعه اهداکنندگان خون رو به کاهش بوده است. به طوریکه میزان شیوع این بیماری در سال ۸۶، ۰.۴۳ درصد یعنی ۴۳ مورد مثبت در ۱۰ هزار نفر بوده است. درحالیکه در پایان سال ۹۵ این میزان به کمتر از ۰.۰۸۱ درصد، یعنی هشت مورد ابتلا در ۱۰ هزار نفر کاهش یافته است.

وی افزود: در عین حال میزان شیوع هپاتیت C در بین اهداکنندگان خون نیز کاهش چشمگیری داشته و از ۰.۱۲ درصد به ۰.۰۳۲ درصد، یعنی سه مورد مثبت به ازای هر ۱۰ هزار نفرتا پایان سال ۹۵ رسیده است. این در حالی است که شیوع هپاتیت B در جامعه عادی بیش از دو درصد و در مورد هپاتیت C بین ۰.۵ تا ۰.۷ درصد است.


حاجی‌بیگی ادامه داد: در حال حاضر میزان شیوع هپاتیت B و C در جمعیت اهداکنندگان خون با فرهنگسازی، آموزش، ارتقای فرآیندهای انتخاب اهداکننده و اجرای برنامه خودحذفی محرمانه و حذف خون جایگزین، ۱۰ برابر کمتر از جمعیت عمومی کشور است و در  منطقه مدیترانه شرقی و آسیای میانه نیز کشور ما با برخورداری از بهترین شاخص‌های سلامت خون، کمترین میزان شیوع  عفونت‌های منتقله از خون از جمله هپاتیت B و C، با افزایش شاخص اهداکنندگان مستمر خون، استفاده از کیت‌های غربالگری استاندارد، بهره‌گیری از سیستم اتوماسیون و اجرای روش‌های بهینه تولید در مراکز انتقال خون سراسر کشور سرآمد این کشورهاست.


سخنگوی سازمان انتقال خون با بیان اینکه در جامعه عمومی کشور نزدیک به ۱.۵ میلیون نفر مبتلا به ویروس هپاتیت B مزمن و نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر مبتلا به هپاتیت C مزمن هستند، گفت: در سراسر جهان ۴۰۰ میلیون نفر مبتلا به هپاتیت‌های ویروسیB و C هستند. این درحالیست که طبق جدیدترین آمار سازمان انتقال خون در ایران هپاتیت B در سال ۱۳۹۵ به هشت مورد از هر ۱۰ هزار واحد اهدای خون جمع آوری شده و در مورد هپاتیت C به سه مورد در هر ۱۰ هزار واحد خون اهدایی جمع آوری شده رسیده است.


حاجی‌بیگی با بیان اینکه در قاره پهناور آسیا کشورهای ایران، ژاپن، کره جنوبی و سنگاپورکشورهای برتر در زمینه تضمین کیفیت و سلامت خون و فرآورده‌های آن هستند، اظهار کرد: میزان شیوع ویروس HIV نیز در طی ۱۰ سال گذشته در میان اهداکنندگان خون در سراسر کشور سه مورد در ۱۰۰ هزار واحد خون اهدایی بوده است. در عین حال باید توجه کرد که خون‌هایی که از نظر هپاتیت و HIV در مراکز انتقال خون شناسایی می‌شوند، از چرخه انتقال خون خارج می‌شود.


وی با بیان اینکه در حاضر با توجه به انجام واکسیناسیون نوزادان علیه هپاتیت B در کشور، آمار هپاتیت B رو به کاهش است، گفت: این شیب کاهشی، آرامش اطمینان‌بخشی را برای مصرف‌کنندگان خون و فرآورده‌های آن در کشور به دنبال دارد.


انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی