امروز

دوشنبه, ۱ مرداد , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۴:۱۱ بعد از ظهر

سایز متن   /

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد علی نجفی ظهر امروز طی سخنانی در جلسه بررسی کلیات بودجه سال ۹۷ مناطق ۲۲ گانه که با اعضای ستاد عالی بودجه برگزار شد، ضمن تقدیر از زحمات اعضای ستاد بودجه و همچنین مناطق، معاونت ها و واحد های شهرداری تهران به منظور بررسی و تنظیم بودجه سال آینده شهرداری تهران، گفت: بحث بودجه یک بحث شیرین و در عین حال تلخی است؛ شیرینی آن مربوط به چانه زدن ها و برخی لابی کردن ها برای دریافت بودجه بیشتر برای اقدامات است اما در مقابل مجموعه محدودی از درآمد ها وجود دارد که باید میان حجم نامحدودی از تقاضاها توزیع شود و برقراری تناسب میان این دو موضوع بسیار دشوار خواهد بود.

وی با بیان اینکه «بودجه سال ۹۶ شهرداری تهران خیلی خوب بسته نشده است» افزود: نمونه این موضوع در بخش درآمدهای شهرداری است که پیش بینی های انجام شده خیلی دور از واقعیت بوده و تحقق پیدا نکرده است؛ همچنین انتظارات و مطالباتی در پروژه ها و بخش های مختلف مرکز و مناطق به وجود آمده که نمی توان به آنها پاسخ گفت.


شهردار تهران با تاکید بر اینکه «عدم تحقق درآمد ها ارتباط مستقیمی با تغییر مدیریت شهرداری تهران و سیاست های شهری نداشته است» تصریح کرد: براساس سیر درآمدها، افت تحقق درآمدهای شهری از بهمن ماه سال ۹۵ وجود داشته و راه های کسب درآمد قبلی مسدود شده است؛ از زمان آغاز مدیریت جدید شهری نیز این موضوع مقداری شفاف شده و آن را علنی بیان کردیم.


وی خاطر نشان کرد: در طرح های عمرانی بزرگ شهرداری تقریبا از بهمن ماه سال گذشته – به جز موارد ناچیز – هیچ بودجه ای اختصاص پیدا نکرده است؛ همچنین بخش عمده ای از طلب پیمانکاران مربوط به عملیات های سال ۹۵ به قبل است.


نجفی از واقعی بودن درآمدها و هزینه ها در بودجه سال آتی شهرداری تهران به عنوان اولین اصل در تنظیم بودجه یاد کرد و گفت: پیش بینی ها در تنظیم بودجه باید به گونه ای باشد که در پایان سال بتوانیم بگوییم ۹۶ تا ۹۷ درصد بودجه محقق شده است؛ این در حالی است که هم اکنون ۷۲ درصد درآمد ها در ۹ ماه اول سال محقق شده و تحقق این میزان درآمد به نسبت ۹ ماه نشان می دهد که محاسبات از ابتدا اشکال داشته است.


شهردار تهران در ادامه به اولویت های بودجه نیز اشاره کرد و گفت: شورای جدیدی روی کارآمده که سیاست ها و رویکرد های جدیدی نسبت به شورای قبلی داشته است؛ از این رو اولویت های اعلام شده از سوی شورا باید در تنظیم بودجه مد نظر قرار گیرد؛ در کنار آن اولویت ها و رویکردها شهردار و تیم شهرداری نیز باید مورد توجه باشد.


نجفی به برگزاری همایش شهر هوشمند در پایتخت اشاره کرد و افزود: می توان عنوان کرد که دستیابی به شهر هوشمند به عنوان یک برنامه مستقل، رویکرد تازه ای است که باید در بودجه شهرداری تهران جای پایی برای آن در نظر گرفته شود.


وی در ادامه به نقاط امید مدیریت شهری به منظور سهم شهرداری از مالیات بر ارزش افزوده، حمل و نقل عمومی و تبصره های موجود در لایحه بودجه کل کشور در حوزه شهری و همچنین جلسه برگزار شده با رئیس مجلس اشاره و خاطر نشان کرد: امیدوار هستیم در قالب بودجه عمومی کشور در سال ۹۷ گشایش قابل توجهی درباره شهرداری تهران به خصوص در بخشی از کلانشهرها ایجاد شده و فشارهایی که در سال جاری وجود داشت، کاهش پیدا کند تا دست همه ما برای خدمت موثرتر به مردم باز شود.

منبع: خبرگزاری مهر

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی