رفتن به بالا

اخبار نظام وظیفه | معافیت | کسری خدمت| خرید خدمت

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶
  • الخميس ۲ رجب ۱۴۳۸
  • 2017 Thursday 30 March
  • ads
    Untitled 2

    ads

تبلیغات

طرح سرباز امدادگر در گرو یک دیدار » سرویس: اجتماعي – حوادث، انتظامي سه‌شنبه ۳ تیر ۱۳۹۳ – ۰۸:۴۸ طرح «سرباز امدادگر»، اصطلاح تازه‌ای نیست. دو سال پیش این طرح از سوی رئیس وقت جمعیت هلال‌احمر مطرح شد و این طرح را به سازمان نظام وظیفه پیشنهاد کرد، اما به دلیل برخی مشکلات قانونی، ‌اجرای […]

طرح سرباز امدادگر در گرو یک دیدار

» سرویس: اجتماعي – حوادث، انتظامي

طرح «سرباز امدادگر»، اصطلاح تازه‌ای نیست. دو سال پیش این طرح از سوی رئیس وقت جمعیت هلال‌احمر مطرح شد و این طرح را به سازمان نظام وظیفه پیشنهاد کرد، اما به دلیل برخی مشکلات قانونی، ‌اجرای این طرح به تعویق افتاد با این حال به نظر می‌رسد در روزهای اخیر، مسئولان بیشتر از هر زمان دیگری یاد این طرح افتاده‌اند چرا که ممکن است تنها یک دیدار گره کور این طرح را باز کند.

 

به گزارش خبرنگار «حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،‌ سرباز امدادگر، سربازی است که قرار است دوره وظیفه‌اش را در جمعیت هلال احمر بگذراند و در شرایط بحران‌به عنوان یکی از نیروهای کمک‌رسان این سازمان فعالیت کند.

 

 

اولین بار رئیس پیشین جمعیت هلال‌احمر عنوان کرد که پیگیر طرح سرباز امدادگر هستند اما همان نیز زمان عنوان کرد که ستاد کل نیروهای مسلح عنوان کرده است که با مشکل کمبود سرباز مواجه است و به همین دلیل اجرای این طرح فعلا میسر نیست. اما ابوالحسن فقیه باز هم عنوان کرد که باب مذاکرات در این زمینه بسته نشده است و می‌شود نشست‌های بیشتری برگزار کرد و رای مثبت را از سازمان نظام وظیفه هم گرفت.

 

 

براساس این طرح، شمار زیادی از جوانانی که در هلال‌احمر داوطلبانه فعالیت می‌کنند در سال‌های پایان دوره دبیرستان یا دانشجویی هستند و باید به سربازی بروند و این نیروهای آموزش دیده می‌توانند در دوره سربازی نیز به عنوان نیروهای امدادگر در جمعیت هلال احمر فعالیت کنند.

افزون بر این جوانان، براساس این طرح گروهی بزرگتر نیز جزو جمعیت هدف طرح «سرباز امدادگر» قرار میگیرند بگونه ای که «در صورت اجرایی شدن این طرح، علاوه بر جوانان داوطلب هلال احمر، هر سال باید سهمیه مشخص از سربازان نیز در اختیار سازمان هلال احمر قرار بگیرند تا آموزش‌های امدادی ببینند و حتی پس از پایان دوره سربازی هم از آنها استفاده می‌شود.»

 

 

بااین حال سیدحمید صدرالسادات ، رئیس سازمان نظام وظیفه نیز عنوان کرده که در صورتی که به توان رزمی نیروهای مسلح آسیبی وارد نشود، ستادکل می‌تواند تعدادی از سربازان را در اختیار سازمان‌های دولتی متقاضی قرار دهد.

 

 

همچنین سرهنگ حجت‌الله واعظی‌نژاد، معاون قوانین و مقررات سازمان وظیفه‌عمومی ناجا، با بیان اینکه کلیت طرح‌هایی نظیر «سرباز امدادگر» در قانون تصویب شده، اما موضوعی به نام سرباز امدادگر در متن آن وجود ندارد، گفت: سازمان متقاضی طرح سرباز امدادگر باید درخواست خود را به ستاد کل نیروهای مسلح ارائه دهد و از پیشنهادش دفاع کند و در صورت موافقت ستاد کل نیروهای مسلح با پیشنهاد سربازامدادگر، سازمان وظیفه عمومی ناجا این ظرفیت را دارد که همانند دیگر سربازها به وضعیت اعزام این افراد نیز رسیدگی کند.

 

 

سردار اسماعیل احمدی‌مقدم؛ فرمانده ناجا نیز در مورد این طرح با بیان اینکه با توجه به کاهش موالید نه تنها به سازمانی سربازی داده نمی‌شود بلکه سهمیه‌های قبلی نیز حذف خواهد شد، گفت: چرا که سرباز مازادی برای واگذاری وجود ندارد.

 

 

به نظر تحقق رویای هلال احمری‌ها غیرکارشناسانه نیست چراکه می توان این سرباز‌ها را پس از گذراندن دوره‌های آموزشی در پایگاه‌های هلال احمر در سراسر کشور مستقر کرد، چون ایران کشوری حادثه‌خیز است.

 

 

حالا دکتر کولیوند – رئیس سازمان امداد ونجات در پیگیری آخرین وضعیت این طرح به خبرنگار ما می‌گوید که درصدد تعیین زمان معینی برای ملاقات با سرلشگر فیروزآبادی هستیم تا از نزدیک چرایی و ضرورت اجرای این طرح بیان شود تا شاهد اتفاقات خوبی در این حوزه باشیم اما هنوز این دیدار محقق نشده است.

 

 

به گزارش ایسنا، اینگونه که دکتر کولیوند عنوان کرده است تحقق رویای چندساله هلال‌احمر منوط به دیداری است که هنوز زمانش مشخص نشده است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

اجراي آيين نامه جديد معافيت پزشکي از اول مرداد ماه سال جاري

اجراي آيين نامه جديد معافيت پزشکي از اول مرداد ماه سال جاري به گزارش اداره اجتماعی سازمان وظیفه عمومی ناجا، سرهنگ "حجت اله واعظي نژاد " در گفتگوي اختصاصي با خبرنگار ما گفت: با توجه به تصويب آئين نامه جديد معاينه و معافيت پزشکي مشمولان خدمت وظيفه عمومي از سوي هيئت وزيران، اين آئين نامه از اول مرداد ماه سال جاري توسط واحد هاي وظيفه عمومي اجرايي مي شود. وي ياد آورشد : مشمولاني که درخواست معافيت پزشکي خود را در ماههاي گذشته و قبل ازمرداد ماه سال جاري از طريق دفاتر خدمات الکترونيک انتظامي( پليس+10 ) به ثبت رسانيده و پرونده آنان در دست بررسي است، برابر آئين نامه سابق به درخواستشان رسيدگي مي شود. معاون مشمولان وامور معافيت هاي اين سازمان نژاد افزود: چنانچه اين افراد به هر دليلي تاکنون نسبت به پيگيري پرونده خود اقدام نکرده اند ،مي بايست تا قبل از اول مرداد ماه با مراجعه به وظيفه عمومي محل سکونتشان، درخواست پزشکي خود را پيگيري نمايند.