امروز

دوشنبه, ۱ مرداد , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۳:۵۳ بعد از ظهر

سایز متن   /

به گزارش ایسنا، محمد علی نجفی امروز در حاشیه  نود و پنجمین اجلاس شهرداران کلانشهرهای کشور، طی نشست خبری با حضور اصحاب رسانه به تشریح نتایج جلسه امروز پرداخت و تصریح کرد: این سومین نشستی است که در دوره اخیر کار شورا و شهرداری تشکیل شده است و در جریان آن از بیانات استاندار و شهردار محترم اصفهان استفاده کردیم؛ همچنین در جریان جلسه امروز صحبت های مشترکی درباره مسئولیت ها و ماموریت های مدیریت شهری در کشور داشتیم.

وی مدیریت شهری در یکایک شهرها را به عنوان پیشانی و ویترین مدیریت کشور درباره چالش ها و مشکلات و مسایل عنوان کرد و گفت: مدیران شهری خاکریز اول را احاطه کردند و باید درباره مسایل و بحران‌ها مقاومت کنند. از این رو مدیریت شهری بسیار مهم است.
شهردار تهران از توجهات رئیس جمهوری و دولت به مسایل مدیریت شهری در ماه‌های اخیر تشکر کرد و گفت: مسایلی از جمله طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل کشور که بخش عمده ای از آن به ناوگان حمل و نقل شهری اختصاص پیدا می کند و همچنین مسئله نوسازی بافت فرسوده در این مدت مورد توجه دولت قرار گرفته است که از این بابت تشکر می کنم. همچنین از نمایندگان و ریاست مجلس شورای اسلامی تشکر می کنم که درباره بودجه سال ۱۳۹۷  کل کشور نکات مثبتی درباره مدیریت شهری و نیازهای شهرداری ها مورد نظر قرار دادند. با این وجود باید توجه داشت آنچه در دولت و مجلس انجام شده، پاسخگوی همه نیازهای ما نیست.


نجفی به بررسی لایحه درآمدهای پایدار شهری در دولت اشاره و تاکید کرد: شهرداران درباره این لایحه نظراتی دارند که به دولت منتقل کرده و امیدواریم مورد توجه جدی قرار گیرد تا با این لایحه، مسئله درآمدهای پایدار در شهرهای بزرگ کشور به طور اساسی و اصولی حل شود. در کنار این مسئله لایحه دیگری در کمیسیون اقتصادی مجلس درباره قانون دائمی شدن مالیات بر ارزش افزوده مورد بحث است که در عین وجود نقاط مثبت، نقاط ضعفی هم در آن وجود دارد و ما پیشنهادات خود را در این زمینه به مجلس ارسال کرده ایم.


وی تاکید کرد: بخش عمده ای از ارزش افزوده، به کلانشهرها مربوط می شود و طبیعی است که بخش قابل توجهی از این درآمدها نیز به خود کلانشهرها برگردد؛ از این رو تقاضا داریم مجلس به این موضوع توجه کند.


به گفته نجفی؛ جهت حرکت شهرها و کلانشهرها به سمت درآمدهای پایدار است در همین جلسه نیز پیشنهاداتی برای افزایش این در آمدها مطرح شده است.


شهردار تهران ادامه داد: بسیاری از شهرها امکان افزایش درآمدهای خود از طریق تابلوهای تبلیغات شهری را  دارند که بعضی از شهرها مثل تهران و مشهد از تجربیات خوبی در این زمینه برخوردار هستند و می‌توان از این تجریبات استفاده کرد. با این شرایط امیدواریم از طریق توسعه و درآمدهای پایدار بتوان درآمدهای ساخت و ساز را به حداقل رساند.


وی در بخش دیگری از سخنان خود در جمع خبرنگاران، با اشاره به طرح مجلس و لایحه دولت درباره مدیریت به هم پیوسته و مدیریت یکپارچه شهری تاکید کرد: شهرداران نظرات زیادی درباره این لایحه دارند و فکر می‌کنیم هم این طرح مجلس و هم لایحه دولت نیاز به تجدید نظر اساسی و اصولی دارد که امیدواریم در این مورد هم به نظرات شهرداران توجه جدی شود.


وی در ادامه به تشریح دیگر محورهای مذکرات نشست امروز پرداخت و گفت: در نشست امروز نکات مختلفی درباره مشکلات، ظرفیت ها و توانایی های شهرهای کشور، به خصوص کلانشهرها مطرح و مقرر شد که پیگیری شوند. همینطور قرار شد دبیرخانه مجمع شهرداران کلانشهرهای کشور تقویت شده و پیشنهادات شهرداران محترم را از نظر تخصصی و کارشناسی پیگیری کند.


نجفی تاکید کرد: از نظر این مجمع، کلانشهرها ۱۵ شهر را تشکیل می دهند به همین جهت تا کنون ۱۵ شهر مبتنی بر مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری عضو مجمع شهرداران کلانشهرهای کشور هستند و در صورتی که شهرهای دیگری نیز به تدریج به جمع ما بپیوندند، مایه خوشحالی است.


بنابر اعلام شهرنوشت، وی در پاسخ به سوالی درباره پیاده سازی مدیریت یکپارچه شهری در کشور، با تاکید بر اینکه مدیریت یکپارچه با قوانین فعلی امکان پذیر نیست، گفت: در همه شهرهای توسعه یافته دنیا یا مدیریت به هم پیوسته اعمال شده یا در حال حرکت به سمت آن هستند؛ این در حالی است که قوانین فعلی این اجازه را در شهرهای ما نمی‌دهد. امیدواریم اشکالات طرح مجلس و لایحه دولت در این زمینه نیز با همکاری مجمع شهرداران کلانشهرها برطرف شود تا در نهایت با مصوبه مجلس به سمت مدیریت یکپارچه حرکت کنیم. این امری نیست که به صورت دفعی و ناگهانی اتفاق افتد، بلکه یک فرآیند است که در یک زمان مشخص و در طی یک روند باید به آن هدف دست پیدا کنیم.


نجفی در پاسخ به سوال دیگری درباره تصمیم مجمع شهرداران کلانشهرهای کشور برای دسترسی آزاد به اطلاعات، ابراز کرد: در جلسه امروز موضوع انتشار آزاد اطلاعات و شفافیت در مسایل شهری به طور کلی مطرح شد؛ در این زمینه شهردار اصفهان پیشنهاد کردند در جلسه بعدی روی بیانیه‌ای به عنوان تعهد شهرداران برای ایجاد شفافیت در همه مسایل مرتبط با شهر کار کنیم که در جلسه بعدی این بیانیه را مورد بحث قرار می دهیم.


انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی