امروز

دوشنبه, ۱ مرداد , ۱۳۹۷

  ساعت

۰۸:۴۲ قبل از ظهر

سایز متن   /

به گزارش خبرگزاری مهر، علی محمد سعادتی  در تشریح رویکردها و برنامه های کلان مدیریت، بافت و بناهای تاریخی شهر تهران اظهار کرد: یکی از مهم ترین طرح ها پیشنهاد ایجاد منطقه تاریخی تهران و استقرار مدیریت یکپارچه در آن به منظور افزایش اثربخشی و منسجم تر شدن اقدامات مدیریت شهری در مرکز تاریخی شهر تهران است.

وی با بیان اینکه منطقه تاریخی تهران شامل مناطق ۱۰، ۱۱، ۱۲ و ۱۷ می شود، گفت: مساحت منطقه ۱۱، هزار و ۲۰۷ هکتار است که ۵۳ درصد آن شامل ۶۴۵ هکتار در حصار ناصری قرار دارد. مساحت منطقه ۱۲ نیز هزار و ۶۰۰ هکتار است که هزار و ۵۲۰ هکتار از آن مشتمل بر ۹۵ درصد در حصار ناصری قرار دارد.   


مدیربافت و بناهای تاریخی شهر تهران با اشار به اینکه مساحت منطقه ۱۰ و ۱۷ پس از اصلاح به ترتیب ۱۱۷۶.۵۳ و ۱۳ .۱۰۲۸ هکتار خواهد بود، عنوان کرد: منطقه تاریخی تهران با مساحت تقریبی ۲ هزار و ۳۰۰ هکتار دربردارنده طهران دوران ناصری است و به میادین انقلاب، امام حسین (ع)، شوش و  راه آهن محدود می شود.


سعادتی افزود: به طور کلی، منطقه تاریخی تهران در تقسیم پیشنهادی از نظر وسعت در رتبه یازدهم مناطق شهرداری قرار خواهد گرفت.


وی همکاری در صیانت میراث طبیعی- تاریخی شهر نظیر قنوات، باغات تاریخی (پهنه G۳۲۱) به عنوان جز لاینفک و هم تراز با میراث فرهنگی – تاریخی شهر تهران را از دیگر برنامه های معاونت شهرسازی معرفی و بیان کرد: اعتبار بخشی و تقویت کمی و کیفی سکونت در بافت تاریخی تهران در قالب مقاوم سازی و ایمن سازی ساختمان های واجد ارزش تاریخی، اقدام جهت کیفیت بخشی به عرصه های عمومی در محلات تاریخی و توجه ویژه به توسعه زیرساخت های شهری در محلات تاریخی در دستور کار است.


مدیر بافت و بناهای تاریخی شهر تهران با بیان اینکه بخش قابل توجهی از اقدامات پیش بینی شده در طرح ارتقای کیفیت زندگی در مرکز تاریخی شهر تهران بر اساس بودجه مصوب سال ۹۵ و ۹۶ از طریق سازمان ها، شرکت ها و شهرداری منطقه ۱۲ به سرانجام رسید، تاکید کرد: در این دوره از مدیریت شهری نیز ضمن نظارت بر اجرای روند اجرایی برنامه های تهیه شده در منطقه ۱۲، تهیه برنامه عملیاتی دقیق برای سایر محلات و بافت های تاریخی تهران در دست اقدام است.


سعادتی تشکیل بانک اطلاعاتی جامع مربوط به ابنیه تاریخی – فرهنگی را از دیگر مفاد برنامه کلان دانست و گفت: این اقدام با هدف تجمیع اطلاعات پراکنده موجود در سازمان ها و ادارات مرتبط و بازتعریف و تبیین حدود اختیارات شهرداری در بافت تاریخی تهران در فرایند شناسایی، ثبت و احیای آثار تاریخی – فرهنگی انجام می شود. 


وی به بازنگری در رویکردهای مواجهه و تدوین ضوابط و مقررات طرح تفصیلی به منظور صیانت از بناها و بافت های تاریخی شهر تهران پرداخت و تصریح کرد: این مورد شامل ضرورت بازنگری در شیوه تعریض و الگوی شبکه معابر، تامین و استقرار پارکینگ، الگوی توده گذاری بنا در پلاک و تخصیص تراکم و حدود ارتفاعی می شود.


به گفته این مقام مسئول تدوین و ابلاغ ضوابط و مقررات تشویقی برای مالکین بناهای ارزشمند و ثبت شده تاریخی، تدوین برنامه جامع تهران گردی و ارائه خدمات مشاوره به ساکنان بافت تاریخی تهران از دیگر برنامه های مطرح شده در رویکردهای کلان مدیریت، بافت و بناهای تاریخی شهر تهران است.


سعادتی با اشاره به همکاری شهرداری تهران با سازمان های دولتی و نهادهای عمومی در راستای مرمت و احیا بناهای تاریخی خاطرنشان کرد: تلاش می کنیم تا از طریق همکاری با سازمان های مرتبط با بناها و مجموعه های تاریخی و فرهنگی در راستای تدقیق و بازنگری ضوابط میراث فرهنگی استفاده کنیم. ضمن اینکه، استفاده از ظرفیت سایر ارگان ها و تعامل با نهادهایی همچون سازمان اوقاف به منظور تدوین لوایح و مشارکت با آن ها در حفظ میراث شهر در دستور کار است.


وی در پایان خاطر نشان کرد: همچنین، با استفاده از ظرفیت های تخصصی، دانشگاهی و سازمان های مردم نهاد، تدوین ساز و کارهای اقتصادی پایه به منظور تشویق سرمایه گذاران و تدوین برنامه ای به منظور کاهش آسیب های اجتماعی موجود در بافت تاریخی پایتخت به دنبال این هستیم تا چهره این بخش از شهر را تغییر دهیم.

منبع: خبرگزاری مهر

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی