امروز

پنج شنبه, ۳ خرداد , ۱۳۹۷

  ساعت

۲۲:۲۵ بعد از ظهر

سایز متن   /

به گزارش ایسنا، محمدعلی رفیع‌پور ۱۰ تیرماه در شورای راهبردی جمعیت استان چهارمحال و بختیاری، با اشاره به اینکه عمدتاً تعداد فوتی‌های زن در استان کمتر از فوتی‌های مرد است، اظهار کرد: در سال ۹۲ تعداد وقایع فوت در استان به دلیل کمبود اقلام دارویی به اوج خود رسید.

رفیع‌پور گفت: ۶۸ درصد فوتی‌های ثبت شده در چهارمحال و بختیاری به علت بیماری‌های قلبی عروقی است.


وی افزود: با توجه به فرابخشی بودن مسئله جمعیت و مورد تأکید قرار دادن این امر مهم در متن سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری، چهار کمیته رصد تحولات جمعیتی، کمیته ترویج فرهنگ ازدواج و افزایش نرخ باروری، کمیته تسهیل در امر ازدواج و تکریم سالمندان و کمیته تحکیم بنیان و پایداری خانواده در استان تشکیل شد.


مدیرکل ثبت احوال  استان افزود: درصد نرخ رشد جمعیت از سال ۹۰ تا ۹۵ در کشور ۱٫۲۴ است در حالیکه این نرخ در استان ۱٫۱۵ درصد است.


وی با اشاره به فزونی تعداد موالید دختر نسبت به پسر در سال‌های ۹۱ تا ۹۵ در استان، تصریح کرد: مجموع موالید ثبت شده از سال ۹۱ تا ۹۴ رشد ولی در سال ۹۵ کاهش یافته است.


مدیرکل ثبت احوال استان افزود: موالید ثبت شده در شهرها در سال‌های مذکور نسبت به روستاها بیشتر بوده است.


رفیع‌پور خاطرنشان کرد: اوج سنین باروری در استان ۲۵ تا ۲۹ سال است.


وی از افزایش ازدواج‌های ثبت شده در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ خبر داد و گفت: طی سال گذشته تعداد ازدواج‌های ثبت شده در شهرها بیش از تعداد ازدواج‌های ثبت شده در روستاها  بوده است.


مدیرکل ثبت احوال استان افزود: میانگین سن ازدواج برای مردان و زنان در استان به ترتیب ۲۵ تا ۲۹ و ۲۰ تا ۲۴ است.


وی اظهار کرد: در سال گذشته تعداد طلاق‌های ثبت شده در شهرها کمتر از روستاها بوده است.


رفیع‌پور میانگین سن طلاق برای مردان و زنان را به ترتیب ۳۰ تا ۳۴ و ۲۵ تا ۲۹ گزارش کرد و گفت: ۵۰ درصد وقایع طلاق‌ در استان میان زوجینی با زندگی مشترک کمتر از پنج سال بوده است.


مدیرکل ثبت احوال استان از پوشش ۵۴ درصدی جمعیت واجدالشرایط ثبت‌نام کارت هوشمند ملی در استان خبر داد و گفت: چهارمحال و بختیاری تا کنون رتبه اول را در صدور کارت هوشمند ملی کسب کرده است.


وی با اشاره به راه‌اندازی داشبورد جمعیتی در کشور و استان، تصریح کرد: داشبورد جمعیتی به منظور ثبت وقایع چهارگانه ازدواج، طلاق، ولادت و فوت راه‌اندازی شد تا مدیران اجرایی وقایع مذکور را رصد کنند.


مدیرکل ثبت احوال استان خاطرنشان کرد: نظارت و هدایت‌بخشی از پژوهش‌های استانی با رویکرد جمعیتی استان و با استفاده از شاخص‌ها و آمارهای ثبتی در طرح‌ها توسط کارگروه اجتماعی استان ضروری است.


انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی