امروز

شنبه, ۳۰ تیر , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۰:۱۲ قبل از ظهر

سایز متن   /

به گزارش خبرنگار مهر، شهربانو امانی در نطق پیش از دستور جلسه بر نقض قانون، به دست مجریان قانون در تخریب باغات متذکر شد و گفت: امروز، ۱۲ آذر، روز تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی است. روز تصویب قانون!

وی با پخش فیلمی کوتاه از فرایند تخریب باغات و ورود و مواضع رهبری بر حفظ باغات گفت: این فیلم تماماً نقض قانون بود؛ نقض قانون، به دست مجریان قانون و به بهانه نقص قانون.


همچنین در نطق رئیس کمیته حمل و نقل شورای شهر تهران آمده است:


«چرا در بی احترامی به قانون و در زیر پاگذاردن آن، به جایی رسیده ایم که رهبر معظم انقلاب ناچار به موضع‌گیری و تذکر این‌چنین شفافی شده اند؟ این بیانات ایشان، مربوط به سال ۹۳ است.


بعد از آن تاریخ و ان تذکرها، ۳ سال طول کشید تا نهایتا در سال جاری و توسط شورای چهارم و شورای عالی استانها، اصلاحیه ها و آیین نامه های اجرایی به قانون “حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها”، تصویب شد. در این مدت، شورای عالی شهرسازی نیز اصلاحات مربوط به طرحهای تفصیلی را در دستور کارش قرار داد.


بماند که قبل از آن، به بهانه های مختلف، باغات تهران نابود شدند. بخشی به دلیل نواقص طرح‌های تفصیلی و پهنه بندی های اشتباه، بخشی با مصوبه اشتباه و ویرانگر “برج – باغ” و بخشی با فرار از قانون و بخشی نیز دقیقا با زور و گردن کلفتی!


۶۰ تا ۷۰ درصد باغ‌هایمان از بین رفت. همانگونه که نزدیک به ۹۰ درصد چنارهای ولیعصر از بین رفت. اگر قبلا مشکل قانون داشتیم، دیگر، اکنون نداریم. تذکرات رهبری، منجر به اصلاحیه های زیادی شد. قانون های موجودمان، شهرداری را موظف و محق کرده است که تمام باغات شهر تهران را به تفکیک منطقه شناسایی و اعلام عمومی کند. موقعیت، مساحت، تعداد و نوع درختان باغ مزبور باید ثبت شود. تا پایان سال جاری، شناسنامه تک تک باغات تهران، صادر و جهت اطلاع عموم از طریق سامانه های هوشمند تا پایان سال  منتشر و مرتباً نسبت به بروزرسانی آنها اقدام نماید.


شهرداری موظف است هر سال نسبت به پلاک خوبی حداقل ۲۰ درصد فضای سبز خود اقدام نماید. شهرداری مکلف است از مشخصات درختان واقع در معابر، میادین، بزرگراه ها و بوستانهای عمومی فهرستی شامل نوع درخت، محیط بن، محل کاشت و تاریخ گزارش، تهیه و تنظیم نموده و مراتب را با پلاک کوبی درختان و روی سامانه های مربوط (GIS و …) منعکس نماید. در صورتی که قطع درخت از طرف مالکین به نحوی باشد که باغی را از بین ببرد و از زمین آن به صورت تفکیک و خانه سازی استفاده کند، همه زمین به نفع شهرداری ضبط می شود.


اینها، تنها چند نمونه از وظایف و حقوق شهرداری است که از سال ۵۹ تاکنون تصویب شده و لازم الاجراست.

از کمیسیون حقوقی شورا و مسوولین حقوقی شهرداری و سمن های حقوقی شهر، انتظار دارم که نسبت به احقاق حقوق شهر که در سنوات گذشته پایمال شده، اقدام لازم را انجام دهند و از شهرداری انتظار پاسخگویی در مورد مصوبات فوق دارم. بوِیزه که در یک مورد، مشخصا قید زمان مطرح شده و تا پایان سال، یعنی ۳ ماه دیگر، باید شناسنامه باغات تهران صادر شود.


مردم شهر و سمن ها را دعوت به پیگیری و نظارت جدیتر بر عملکرد مالکان، دلالان و مسوولین شهری میکنم که بدون مشارکت مردمی، مدیریت و سیاستگذاری شهری را، مدیریت و سیاستگذاری ناقص و “نیم بند” می‌دانم.


امروز، روز تصویب قانون است. کشور بی قانون که حساب خود را دارد، ولی شهر بی قانون، شهر بی چنار میشود! شهر بی قانون، شهر بی باغ میشود! شهر بی قانون، شهر آسفالت و سیمان و پول می‌شود و شهر بی قانون، شهری پر از دوده و کربن و خالی از اکسیژن و زندگی میشود!


در پایان و در روز تصویب قانون، همه را به رعایت و احترام به قانون دعوت می‌کنم».

منبع: خبرگزاری مهر

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی