امروز

چهارشنبه, ۵ اردیبهشت , ۱۳۹۷

  ساعت

۲۳:۰۰ بعد از ظهر

سایز متن   /

به گزارش خبرگزاری مهر، فاطمه دانشور، عضو پیشین شورای شهر تهران درباره تعیین تکلیف وضعیت مهدکودک های شبانه روزی که پیش از این در مرحله صدور مجوز قرار داشت، گفت: در حال حاضر از طریق پیگیری های شخصی و به کمک خیریه ها در حال پیشبرد وضعیت این مراکز هستیم و تا کنون موفق شده‌ایم که مجوز تاسیس این مراکز را از سازمان بهزیستی دریافت کنیم.

وی با اشاره به اینکه در این سال ها وضعیت کودکانی که مادرانشان دارای رفتارهای پرخطر هستند را از نزدیک لمس کرده ام، افزود: از طریق موسسه خیریه مهرآفرین به طور کامل وضعیت این کودکان را شناسایی کردیم، در حال حاضر ۷۶۵ پرونده را شناسایی کردیم که نزدیک به ۵۰۰ پرونده از آن ها متعلق به شهر تهران است؛ یعنی حدود ۵۰۰ نوزاد را شناسایی کردیم که بزرگترین آنها دو ساله است. به عبارت ساده تر میانگین سن این کودکان زیر ۲سال است.


دانشور تصریح کرد: مادران این نوزادان دچار اعتیاد بوده یا به نوعی با پدیده بی خانمانی سر و کار داشتند. بخشی از این پدیده ممکن است کارتن خوابی بوده یا بخشی از آن حضور این افراد در پاتوق ها باشد، یعنی این زنان زندگی‌های شناور داشته و در یک مکان مشخص ساکن نیستند، آنها مدتی را در خیابان ها و مدتی را در پاتوق ها بسر می برند. بنابراین نمی توان گفت این افراد همیشه در خیابان هستند و به این دلیل است که تعریف وضعیت آنها بی خانمانی است.


وی ادامه داد: این مادران به دلیل اینکه دچار اعتیاد بوده، کودکان مبتلا به اعتیاد نیز متولد می کنند، ما به کمک خیریه ها سعی کردیم از طریق طی کردن پروسه سم زدایی به کودکان این افراد کمک کرده و از آنها مراقبت کنیم. به عنوان مثال به جای شیر مادر به این کودکان شیر خشک داده می شود تا اعتیاد مادر به کودک منتقل نشود.


این فعال حوزه کودکان با بیان اینکه متاسفانه در ترغیب مادران به ترک اعتیاد ناموفق بوده‌ایم، اذعان کرد: به رغم دادن انواع مشاوره های روانشناسی و مددکاری، متاسفانه کمتر از پنج درصد این مادران اعلام کرده اند که تمایل به ترک مواد مخدر  دارند. به دلیل اینکه بحث ترک اعتیاد اگر اختیاری نباشد، بازگشت پذیر است ما باید این روند را به صورت اختیاری طی کنیم و فرد را به این درجه برسانیم که می خواهد ترک کند، اما متاسفانه بالای ۹۵ درصد از این زنان علاقه ای به ترک اعتیاد ندارند.


وی با تاکید بر اینکه وضعیت کودکان این مادران مخاطره آمیز است، اظهار کرد: بخش زیادی از این کودکان که شرایط  مادرانشان بسیار خطرناک بوده، از والدینشان گرفته شده و به بهزیستی تحویل داده شده اند، اما تعدادی از آنها باقی مانده اند که ما به دلیل محدودیت های قانونی نمی توانیم به طورکامل به آنها کمک کنیم.


دانشور با بیان اینکه اگر لایحه حمایت از کودکان در مجلس تصویب می شد، می توانست در زمینه حمایت از این کودکان کمک بسیار زیادی به ما کند، گفت: عمر معطلی این لایحه در مجلس از عمر نوجوانان ما بیشتر است، این لایحه در سال ۱۳۸۴به مجلس داده شده اما تصویب نمی شود؛ ما به وسیله سازمان های مردم نهاد چندین نشست برگزار کردیم تا در این نشست ها لایحه حمایت از کودکان تعیین تکلیف شود، قول‌هایی هم به ما دادند تا اقدامات لازم را برای تصویب این لایحه انجام دهند اما تاکنون اتفاقی نیفتاده است.


وی ادامه داد: با توجه به محدودیت های قانونی که ما  داریم این کودکان مجبور هستند شرایط پرخطری را تجربه کنند، زیرا برخی از این کودکان به دلیل اینکه حاصل ازدواج های ثبت نشده هستند، شناسنامه دریافت نمی کنند و متعاقب این موضوع از بسیاری از خدمات اجتماعی محروم می شوند. ضمن اینکه مادران این کودکان برای امرار معاش اقدام به تن فروشی می کنند و کودکانشان را به همراه خود می برند یا در آینده این کودکان را نیز مجبور به تن فروشی می‌کنند.


این فعال اجتماعی همچنین افزود: بنابراین ما به فکر تاسیس مهد کودک های شبانه روزی افتادیم تا مادران این کودکان، آنها را به مهدکودک ها سپرده و صبح روز بعد یا چند روز بعد به دنبال کودکان خود رفته و آنها را تحویل بگیرند. مادران این کودکان هم از این موضوع استقبال می کنند زیرا این کودکان به دلیل اینکه شکنجه های جسمی نشده یا فروخته نمی شوند، بلکه درگیر غفلت یا سهل انگاری های رفتاری مادرانشان هستند، بهزیستی آنها را تحویل نگرفته و این کودکان به والدینشان واگذار می شوند.


وی خاطرنشان کرد: طبق آماری که از دو سال اخیر به دست آورده ایم، از ۵۰۰ پرونده و درواقع ۵۰۰ کودکی که در تهران وجود دارند و دارای وضعیت زندگی و سرپرستی مناسبی نیستند، حدود ۱۵۰ تن از آنها را به بهزیستی تحویل داده و حدود ۳۵۰ تن از آنها باقی مانده که در کنار مادرانشان بوده و هر روز شاهد بسیاری از مسایل پرخطر هستند، البته این آمار هر روز رو به افزایش است و روزانه به طور میانگین دو الی سه کودک پذیرش شده و به این آمار افزوده می شود.


دانشور در پایان خبر داد: در نهایت پس از دو سال، سازمان بهزیستی مجوز تاسیس این مهدکودک‌های شبانه روزی را صادر کرد و در حال حاضر ما در مرحله تجهیز این مرکز در بنایی حدود ۵۰۰ متر مربع هستیم و به زودی این مراکز را راه اندازی کرده و کودکانی را که از دو سال پیش تحویل گرفته‌ایم را پیش از اینکه سنشان بالاتر رفته و متوجه رفتارهای پر خطر مادرانشان شوند؛ در این مراکز قرار داده تا اکثر اوقاتشان را در این مهدکودک های شبانه روزی به سر برده و کمتر دچار آسیب شوند.

منبع: خبرگزاری مهر

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی