امروز

پنج شنبه, ۶ اردیبهشت , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۷:۳۳ بعد از ظهر

سایز متن   /

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری علی الهیار ترکمن، معاون توسعه، مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با اصحاب رسانه بعد از ظهر امروز در حالی برگزار شد، که بیشترین صحبت های وی و سوال خبرنگاران درباره لایحه بودجه ۹۷ آموزش و پرورش مطرح شد

الهیار در ابتدای این نشست گفت: خوشحالم که امروز و در این نشست خبری در فضایی شفاف، زمینه‌ای فراهم شده است که از یک هم‌افزایی ناشی از اطلاع‌رسانی استفاده کنیم و زمینه‌های نظارتی را نیز در زمینه اقدامات این معاونت و لایحه بودجه فعال کنیم.


وی ادامه داد: معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی را باید یک معاونت واسط بین معاونت‌های تخصصی آموزش و پرورش و دستگاه‌های بیرونیکه مدیریت مالی و استخدامی کشور را عهده‌دار هستند، بدانیم. پس ما ابتدا باید در خدمت معاونت‌ها باشیم و نیازهای آنها را به زبانی اقتصادی و ساختاری ترجمه کنیم و از سوی دیگر با نهادهای مورد نظر ارتباطموثری بگیریم تا سهم آموزش و پرورش را استیفا کنیم.


معاون توسعه، مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های کاری ما در معاونت، امانتداری است و باید منابعی که دولت تأمین می‌کند تا در اختیار فرهنگیان قرار بگیرد را باید با سیستم اجرایی دقیق و در راستای صلاح فرهنگیان در برنامه‌ای قابل پیش‌بینی اجرایی کنیم.


وی ادامه داد: ما در حال حاضر دو کار در دست اقدام داریم؛ یکی اینکه وضعیت فعلی را تا پایان سال جمع‌بندی کنیم و دوم اقدامات سال ۹۷ را کلید بزنیم که مهم‌ترین اقدامی که در این زمینه انجام داده ایم تقدیم لایحه بودجه ۹۷ است که هم اکنون در دست اجراست.


الهیار با بیان اینکه وزارت آموزش و پرورش دارای مشکلات بسیار زیادی است که سد راهش دارد، گفت: از میان همه مشکلات آموزش و پرورش آنچه به شکل کلاسیک و نگاه مرسوم بیان می شود این است که اکثرا همه این مشکلات را از چشم کسری بودجه نگاه می کنند در حالیکه کسری بودجه خود معلول علت های دیگر است و شاید همین تمرکز بر کسری بودجه است که خود صد برابر این معلول مشکل ساز است. من چند وقت قبل کیهان سال ۴۴ را نگاه می کردم که در آن از قول وزیر نوشته شده بود که مطالبات فرهنگیان در اولین فرصت پرداخت می شود. پس این نشان می دهد چنین مشکلی بسیار دیرینه است و نیاز دارد تا با یک نگاه علمی و شناخت دقیق آن را مطالعه کنیم. برای همین ما سه مولفه را برای حل مشکلات در نظر می گیریم که باید در کنار هم پیش بروند که شامل ساختار، نیروی انسانی و منابع مالی است. باید هر سه این مولفه ها برای حل مشکلات در کنار هم تحلیل و واکاوی شود چون هر سه اینها بر هم کنش و واکنش دارند.  


وی با بیان اینکه برای حل مشکلات یکی از راهکارها تمرکز زدایی است، اظهار کرد: ما باید تمرکز زدایی را از ستاد محوری به سمت استان محوری و در نهایت مدرسه محوری سوق بدهیم. مدرسه اصلی ترین واحد اجرایی آموزش در کشور است و باید به همین معنا به آن اصالت بدهیم. مورد دوم هم این است که باید بحث افزایش بهره وری را داشته باشیم که خود از دو مولفه کارایی و اثر بخشی تشکیل می شود و در این میان به هیچ وجه منظورمان صرفه جویی و کاهش هزینه ها نیست.


معاون توسعه، مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش همچنین در این نشست از به دست آوردن و محاسبه قیمت تمام شده فعالیت های آموزش و پرورش که مورد تفاهم همه اجزا و ذی نفوذان امر آموزش است سخن گفت و آن را مبنای گفتمان برای کمک به اصلاح ظرفیت ها و فرآیندهای آموزشی و شکستن دایره بسته مشکلات دانست.  


وی در ادامه با اشاره به بودجه سال ۹۷ اموزش و پرورش نیز گفت: متاسفانه از لایحه تفسیرهای غلطی شده و می شود. باید لایه بودجه را همراه با ۴ پیوست آن مطالعه و درباره اش نظر داد. نمی شود تنها کلیت لایحه را دید و نظم منطقی آن را تشخیص داد.   بودجه سال آینده آموزش و پرورش بخشیش در بودجه عمومی و بخشی از بودجه کل کشور تامین می شود. بودجه عمومی قسمت اعتبارات هزینه مد نظر است که ما رشد ۸/۹ درصدی را در ان شاهد هستیم.  


الهیار با بیان اینکه سعی شده از تمام درامدهای دولت در ۵ طبقه ای که از نفت تا مالیات و… آمده سعی کرده ایم سعی کردیم در پیشنهاد بودجه که به دولت ارایه می دهیم استفاده کنیم و از آن دفاع کردیم و نهایتا لایحه به مجلس پیشنهاد داده شد.  


ادامه دارد…

منبع: خبرگزاری مهر

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی