امروز

سه شنبه, ۲۶ تیر , ۱۳۹۷

  ساعت

۰۴:۲۷ قبل از ظهر

سایز متن   /

خبرگزاری مهر؛ گروه استان ها- ذبیح الله اصغری: معلولین، بخشی از جامعه ما را تشکیل می دهند و مانند همه اقشار جامعه حق زندگی کردن در جامعه و برخورداری از امکانات و تسهیلات خاص خود  را دارند و جامعه در این بین در قبال این قشر مسئولیت دارد.

این مسئولیت از دو منظر قابل بررسی است، یک منظر ایجاد تسهیلات برای حضور راحت تر این افراد در جامعه و منظر دیگر توانمندسازی و افزایش مشارکت، خودباوری و دادن حس اعتماد به نفس به معلولین است.


شهرستان بهارستان، یکی از پر جمعیت ترین شهرستان های استان تهران، دارای ۶۵۰۰ معلول تحت پوشش اداره بهزیستی است.


در این خصوص به سراغ غلام رضا محمدی، یکی از فعالان اجتماعی، حامیان معلولین و مدیر عامل انجمن معلولین شهرستان بهارستان، که خود جزو قشر معلولین کشور است، رفتیم، تا از طریق گفتگو با وی بیشتر از اوضاع این قشر در بهارستان بدانیم، این گفتگو در ادامه می آید:


* فعالیت های این انجمن از چه سالی و چگونه آغاز شد؟


این انجمن از ۱۴ مرداد ماه سال جاری با مجوز رسمی از بهز یستی کل دریافت مشغول به فعالیت شد و ما قبل از دریافت مجوز رسمی به عنوان فعال اجتماعی درباره معلولین فعالیت داشتیم و چون خود من هم با معلولیت بزرگ شدم و با معلولین زیادی در ارتباط بودم بسیار خوب به دغدغه های معلولین آشنا و واقف هستم.


* در مورد این دغدغه های معلولین، بیشتر توضیح دهیدمعلولین عمدتا دارای دغدغه های زیادی هستند، یکی از این مشکلات و دغدغه ها نیز مناسب سازی ها است.


معلولین به دلیل این که بسیاری از اماکن مثل پارک ها، مراکز خرید و ادارات مناسب سازی نشده اند نمی توانند از این اماکن و مراکز استفاده کنند.


پیگیری و مناسب سازی این اماکن از یک سال گذشته در دستور کار ما قرار گرفته است و اکنون پس از صدور مجوز و با یاری خداوند و مسئولین به طور جدی مشغول پیگیری این مناسب سازی ها شدیم و به نامه نگاری با بانک ها، شهرداری ها و ادارات مربوطه و مراکز خرید و صاحبان مشاغل که معلولین در آن اماکن تردد داشتند پرداختیم.


خوشبختانه پس از انجام نامه نگاری با استقبال خوبی مواجه شدیم، مراکز و نهادها دیدگاه خوب و مثبتی نسبت به مناسب سازی داشتند و قول مساعد جهت انجام این پروژه را دادند.


یکی از دغدغه های عمده و مهم دیگر معلولین، عدم داشتن اشتغال است، معلولین دارای محدودیت تن هستند ولی روح بزرگی دارند و اگر درزمینه اشتغال های پایدار به معلولین بها داده شود، مطمئنا شکوفایی و پویایی در این قشر به خوبی دیده می شود.


* در خصوص اشتغال پایدار معلولین چه اقداماتی انجام داده اید؟


در زمینه اشتغال معلولین، با مسئولین شهرک های صنعتی جلساتی داشتیم که بتوانیم معلولین را در کارگاه های تولیدی و شرکت ها و کارخانه ها مشغول کار کنیم که بتوانند اشتغال پایداری داشته باشند.بهزیستی استان تهران و بهزیستی شهرستان بهارستان نیز در خصوص به کارگیری و استفاده از معلولین در شرکت ها و ادارات قول های مساعدی دادند که هر اداره و شرکتی که از این عزیزان استفاده کند، در زمینه بیمه این افراد کمک های مناسبی را انجام می دهند و وام های با درصد پایین به صاحبان کارگاه ها می دهند که خدا را شکر پیشرفت خوبی در این زمینه حاصل شد و در نظر داریم پس از این که تعداد قابل توجهی از معلولین دارای شغل پایدار شدند همایش بزرگ اشتغال در سطح شهرستان بهارستان برپا کنیم و از کارآفرینان برتر معلول کشور نیز دعوت به عمل خواهیم آورد.


* در چه زمینه هایی فعالیت بیشتری دارید؟


در شهرستان بهارستان تا به امروز کسی به طور جدی پیگیری در این زمینه نداشته است و از بهزیستی شهرستان مسلما با تعداد ۶۵۰۰ پرونده نمی شود، انتظار بالایی داشت که به همه کارها رسیدگی کند و لذا انجمن بازوی توانمند بهزیستی حساب می شود و ما آمده ایم تا باری از دوش بهزیستی در زمینه اشتغال و مناسب سازی برداریم.


در اساسنامه انجمن آمده است که می توانیم در کلیه زمینه های مرتبط با معلولین فعالیت داشته باشیم، ولی تمایل بیشتر ما طبق نیاز مبرم امروزی معلولین به این مسئله در خصوص اشتغال و مناسب سازی است و همچنین از دیگر بندهای ذکر شده در اساسنامه این است که در صورت نبود انجمن های مردم نهاد در شهرهای اطراف، ما می توانیم فعالیت هایمان را گسترده تر کنیم، چرا که هدف خدمت به بهزیستی و معلولین است ولی ابتدا در شهرستان بهارستان به فعالیت پرداخته ایم.


در سطح شهرستان بهارستان تعداد ۶۵۰۰ معلول تحت پوشش بهزیستی هستند و عمده فعالیت این انجمن در زمینه اشتغال، مناسب سازی، درمان و آموزش در این شهرستان است و ما در زمینه درمان معلولین شهرستان نیز با پزشکان متعددی مانند روانپزشک و پزشکان خصوصی و عمومی گفتگو کرده ایم، که مقرر شده است که هر کدام از این پزشکان در انجمن حضور پیدا کنند و به طور رایگان عزیزان معلول را مورد معاینه و ویزیت قرار دهند.


*در پایان اگر صحبتی است بفرمایید.


اغلب معلولین ما هیچ گونه آموزشی ندیده اند، چرا که معلولینی داریم که حتی ویلچر بیرون آمدن از خانه را ندارد و ما نه تنها در سطح شهرستان بهارستان بلکه در کل کشور در زمینه آموزش معلولین ضعیف هستیم و این ضعف علل مختلفی دارد که عدم مناسب سازی یکی از این دلایل است.فقدان رمپ های استاندارد، مشکل دیگری است، چرا که  شهردارها و مسئولان مربوطه، مشاور حرفه ای در این زمینه ندارند و شهردارها در زمینه معلولین از روسای بهزیستی قدیمی استفاده می کنند، در صورتی که اگر از یک معلول برای مناسب سازی های شهرداری بهره بگیرند، نتایج بهتری می گیرند.


طی بازدید ما از پارک «نهج البلاغه» رمپ های استفاده شده در این پارک بسیار مناسب و استاندارد است، چرا که شیب رمپ بسیار مناسب معلول است، ولی در پارک رباط کریم رمپ هایی است که اگر دو نفر هم همراه معلول باشد، نمی توانند از این شیب عبور کنند رمپ های استاندارد ما روی عدد ۵ و ۶ درجه باید باشد ولی رمپ های کنونی روی ۸ تا ۱۲ درجه است و تنها دلیل این موضوع عدم استفاده از مشاورین حرفه ای است که خودش معلول و درد آشنای این مسئله باشد.منبع: خبرگزاری مهر

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی