امروز

چهارشنبه, ۳۰ خرداد , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۴:۰۲ بعد از ظهر

سایز متن   /

به گزارش ایسنا، اداره اخبار اجتماعی در روز ۲۶ تیرماه بیش از ۵۰ خبر را بر روی خروجی خود قرار داد. مهمترین اخبار امروز در ادامه آمده است و متن کامل آن از طریق کلیک بر روی عناوین قابل دسترسی است:

کاهش یک درصدی موالید در تهران/ افزایش دوبرابری چندقلوزایی


آمارهای اداره ثبت احوال استان تهران جزئیاتی در مورد موالید ثبت شده در استان تهران را نشان می‌دهد که در آن می‌توان به موارد مختلفی از جمله اسامی پرکاربرد، میزان موالید دختران و پسران و… اشاره کرد.


به گزارش ایسنا، سال گذشته ۲۰۲ هزار و ۹۲۵ کودک در استان تهران متولد شدند و ۶۶ درصد از موالید، یعنی  ۱۳۳ هزار و ۹۱۸ مورد، در شهرستان تهران ثبت شده است. شهرستانی که بیش از ۶۵ درصد جمعیت استان تهران،‌ یعنی نزدیک به ۹ میلیون نفر را در خود جای داده است.


یکی دیگر از موارد، بررسی فروانی اسامی است. بر این اساس خانواده‌های تهرانی در سال ۹۵ از میان اسم‌های مختلف، امیرعلی با فراوانی ۴۶۱۲ را در صدر نام‌های پرکاربرد پسران انتخاب کرده‌اند. در سال ۹۴ هم، والدین تهرانی‌ نام ۵۲۳۶ نفر از فرزندانشان را امیرعلی نامیده‌اند. امیرحسین (۲۹۸۹)، امیرعباس (۲۹۱۲)، محمد طاها (۲۳۴۷ نفر) و علی (۲۲۱۳نفر ) نیز در رده‌های بعدی قرار دارند.


در میان دختران نیز اسامی فاطمه (۳۹۷۷ نفر) ، حلما (۲۹۰۹ نفر)، زهرا (۲۴۱۴ نفر)، باران (۱۹۳۷ نفر) و نازنین زهرا (۱۸۱۱ نفر)‌ پنج اسم برتر، میان نوزادان دختر است. در سال ۹۴ نیز نام فاطمه با فراوانی ۴۶۵۳، در رتبه نخست نام‌های دختران قرار داشت.


اتصال بزرگراه حکیم به اتوبان کرج در هفته آتی/ بهره‌برداری از خط ۸ مترو طی روزهای آینده


شهردار تهران از انعقاد قرارداد ۴۵۰ میلیون یورویی برای آماده‌سازی ۲۰۰ واگن مترو خبر داد.


به گزارش ایسنا، محمدباقر قالیباف صبح امروز در مراسم ورود ۶۶ دستگاه واگن و ۳۰ دستگاه اتوبوس به حمل‌ونقل عمومی با بیان اینکه به مردم قول داده بودیم که هر فصل تعدادی واگن به چرخه حمل و نقل عمومی وارد کنیم، گفت: امروز ۶۶ دستگاه واگن و ۳۰ اتوبوس وارد سیستم حمل و نقل عمومی شد که ظرفیت جابجایی مسافر را تا ۲۰۰ هزار نفر افزایش داد.


وی با بیان اینکه با تلاش تیم اقتصادی و بانک شهر قرارداد ۴۵۰ میلیون یورویی منعقد شد، گفت: تا پایان سال ۲۰۰ واگن وارد چرخه حمل و نقل می‌شود.
اما و اگرهای امضای “میثاق‌نامه شهرداران” در گفت‌وگو با الویری


رئیس موقت منتخبین شورای شهر پنجم تهران درباره تدوین میثاق‌نامه‌ شهرداران توضیحاتی را ارائه کرد.


مهندس الویری در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص جزئیات تفاهم ‌نامه در حال تدوین گزینه‌های شهرداری با بیان اینکه در قانون شوراها ابهامات زیادی در مورد شرح وظایف و اختیارات شوراها و نحوه تعامل با شهرداری وجود دارد گفت: این ابهامات در مورد شهر تهران با توجه به حجم فعالیت‌ها و پایتخت بودنش تشدید شده، چرا که شهرداری تهران به دلیل مسائل فوق الذکر فراتر از شهرداری‌های دیگر است.


وی با بیان اینکه در راستای رفع این ابهامات دو راه پیش روی اعضای شورای شهر پنجم است تصریح کرد: یا باید قانون شوراها اصلاح شود. یا تفاهم نامه‌ای بین شورا و شهرداری تنظیم شود. از آنجایی که تغییر قانون فرآیندی دشوار، سخت و زمان‌بر است؛ لذا به وسیله یک تفاهم‌نامه سعی کردیم که این ابهامات را قبل از آغاز به کار شهرداری و شورای جدید رفع کنیم.


هر ۵دقیقه یک حادثه مغزی در تهران/روزانه ۸۰۰۰ تماس اورژانسی در پایتخت


وزیر بهداشت با تاکید بر لزوم رسیدن به زمان استاندارد برای حضور اورژانس بر بالین بیماران و در صحنه حوادث گفت: هدف‌گذاری که انجام دادیم این است که بتوانیم زمان حضور را به ۱۲ دقیقه کاهش دهیم و رسیدن به این هدف باعث کاهش مرگ و میر، معلولیت‌ها و در نهایت هزینه‌های ناشی از حوادث در آینده می‌شود.


به گزارش ایسنا، دکتر سیدحسن هاشمی در مراسم افتتاح ۲۰۰ دستگاه موتورآمبولانس برای شهر تهران با بیان اینکه در شهری مانند تهران که در هر ۵ دقیقه یک حادثه مغزی و در هر ساعت چندین حادثه قلبی رخ می‌دهد، مجهز بودن این موتورآمبولانس‌ها بسیار ارزشمند و کمک کننده است، گفت: براین اساس امیدوارم بتوانیم با استفاده از این موتورآمبولانس‌ها زمان حضورمان را به حداقل برسانیم. هدف‌گذاری ما این است که زمان حضور بر بالین بیمار را به ۱۲ دقیقه کاهش دهیم و در این صورت در آینده شاهد کاهش مرگ و میر، معلولیت و هزینه‌های ناشی از آن خواهیم بود.


طرح “توزیع موادمخدر دولتی” نیازمند بررسی علمی/ رد درخواست وزیر برای تمدید انتخابات نظام پزشکی


سخنگوی وزارت بهداشت ضمن اشاره به برخی حاشیه‌ها و همچنین درخواست‌ها در هفتمین دوره انتخابات نظام پزشکی، در عین حال درباره نقش وزارت بهداشت در طرح توزیع مواد مخدر دولتی توضیحاتی را ارایه کرد.


کتر ایرج حریرچی در نشستی خبری درباره نقش وزارت بهداشت در طرح توزیع مواد مخدر دولتی، توضیح داد و گفت‌: دو موضوع توزیع مخدر و مسکن با هم تفاوت دارند. مقابله با مواد مخدر دو راهکار اصلی دارد؛ یکی از آنها مبتنی بر کاهش حذف عرضه مواد مخدر است و دیگری مبارزه با قاچاق آن است که هر دوی این موارد خارج از حوزه کاری وزارت بهداشت است. همچنین اگر کسی مبتلا به مصرف مواد مخدر باشد دو رویکرد پرهیز و ترک برای درمان او استفاده می‌شود. تقریبا در هیچ کشوری این دو رویکرد به صورت ۱۰۰ درصد موفقیت نداشته است.


توزیع موادمخدر دولتی، “مبارزه با مافیا” یا “آزادسازی تریاک”؟


«مواد مخدر دولتی توزیع می‌شود»؛ همین یک جمله کافی بود تا موجی از اظهار نظرهای مختلف به راه بیفتد؛ موجی که نظرات موافقان و مخالفان را به همراه دارد، در نهایت تعیین کننده بازگشت به سیاستهای ۴ دهه قبل و یا ماندن و ادامه دادن مسیر کنونی خواهد بود.


به گزارش ایسنا، موافقان این موج خواهان قطع دست قاچاقچیان و بواسطه آن کاهش جرایم ناشی از خرید و فروش مواد مخدر هستند که بالطبع با موفقیتش، کاهش بار ورودی زندانها را بدنبال می‌تواند داشته باشد. این افراد مدیریت فروش بدون واسطه‌، کنترل چند مصرفی معتادان و گرایش به مصرف مخدرهای صنعتی و … را پشت نظریه خود دارند؛ در مقابل اینها مخالفانی ایستاده‌اند که از نشت مواد به بازار آزاد و تکرار بلای متادون که در هر دکانی با هر درصد خلوصی یافت می‌شود، شیوع مصرف مواد مخدر بدلیل حمایت دولت از آن و همچنین آزاد شدن مصرف تریاک و … نگرانند. عده‌ای دیگر نیز این طرح را صرفا آزمونی برای سنجیدن افکار عمومی می‌دانند.


رئیس جمهور در چینش کابینه تعصب جنسیتی ندارد


معصومه ابتکار – معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست- در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد تحقق انتصاب زنان در کابینه دولت دوازدهم، اظهار کرد: تعداد زنانی که قرار است در کابینه دولت دوازدهم به کارگرفته شوند، هنوز مشخص نیست ولی واضح است که در کابینه دولت یازدهم  نسبت به حضور زنان، نگاهی منطقی و مثبت وجود داشته است و این دولت فرصت کم نظیری از این لحاظ برای زنان ایجاد کرده است. آقای روحانی چهار خانم را به عنوان معاون رئیس جمهور انتخاب کرد و مسئولیت‌های جدی مثل محیط زیست، میراث فرهنگی، امور زنان و معاونت حقوقی به زنان سپرد همچنین منصب مهمی مثل مدیریت کتابخانه ملی را در اختیار یک خانم قرار داد.


وی با بیان اینکه بکارگیری چهار زن در سمت معاونت رئیس جمهور یک اقدام معنادار است، گفت: این تصمیم نشانه اعتماد آقای رئیس جمهور به توانایی مدیران خانم است و کابینه دولت یازدهم یک کابینه مهم به لحاظ حضور خانم‌ها محسوب می‌شود و اینطور نیست که چون وزیر زن در کابینه نبوده بگوییم حضور زنان کمرنگ بوده است.


کاهش آمارهای بازماندگی از تحصیل/۵۰ هزار بیسواد تحت پوشش کمیته امداد


رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با بیان اینکه آمار بازماندگی از تحصیل در کمیته امداد بسیار کاهش یافته است و تقریبا مهار شده است، زیرا هزینه‌های تحصیل را این نهاد تقبل می‌کند تاکید کرد: معمولا افراد بیسواد در سنین بالاتر وارد چرخه حمایتی امداد می شوند اما ما بیسواد تولید نمی‌کنیم.


آغاز سنجش سلامت پیش دبستانی‌ها/ صدور معرفی‌نامه به پایگاه‌های سنجش از سوی مدارس


مدیرکل دفتر آموزش پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش از آغازسنجش سلامت پیش دبستانی‌ها خبر داد و گفت: باید حتما کودکان پیش دبستانی که در مراکز مجوزدار پیش دبستانی‌ها مشغول هستند از طریق دبستان‌ها به پایگاه‌های سنجش معرفی شوند.مدیرکل دفتر آموزش پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: بر این اساس آن دسته از کودکان تحت پوشش پیش دبستانی که تشخیص‌هایی برای آنها داده می‌شود خدمات مداخله‌ای دریافت می‌کنند. تلاشمان بر این است که اگر مشکلات و نشانه‌هایی در برخی کودکان مشهود است از فرصت حداقل یکساله قبل دبستان استفاده و آنها را کاهش دهیم تا در کنار دانش آموزان عادی تحصیل کنند.
آمار “کودک‌ربایی” در تهران تنها ۲ مورد بوده است


رییس پلیس پایتخت جزییات دو پرونده کودک‌ربایی اخیر در پایتخت را تشریح و در عین حال تاکید کرد: به جز این دو مورد، پرونده‌ دیگری در این زمینه نداشتیم.


سردار حسین ساجدی‌نیا درباره دو پرونده کودک ربایی در تهران اظهار کرد: این پرونده مربوط به پسربچه‌ای به نام یوسف بود که به محض وقوع حادثه، پلیس آگاهی مسئولیت رسیدگی به پرونده را برعهده گرفت و خوشبختانه با انجام اقدامات پلیسی این کودک شب گذشته شناسایی و به خانواده‌اش نیز تحویل داده شد.بررسی‌های اولیه حاکی از این است که یک زن اقدام به ربودن این کودک کرده بود؛ اما تحقیقات تکمیلی در این خصوص در حال انجام است. رییس پلیس پایتخت با اشاره به پرونده دیگر کودک‌ربایی اظهار کرد: این پرونده مربوط به یک نوزاد بود که در پی بی‌احتیاطی والدینش ربوده شده که تحقیقات پلیس در این زمینه ادامه دارد و ما همانطور که به خانواده‌اش قول دادیم به شهروندان قول می‌دهیم که تمام توانمان را برای شناسایی و دستگیری عامل یا عاملان این حادثه انجام دهیم. وی همچنین از دستگیری بیش از ۶۸۰ اوباشگر و موادفروش در تهران  خبر داد.


به گزارش ایسنا،‌  پر بازدیدترین اخبار سرویس اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران در ۲۴ ساعت گذشته نیز به شرح زیر است:


توزیع موادمخدر دولتی، “مبارزه با مافیا” یا “آزادسازی تریاک”؟


بهترین زمان صرف صبحانه


یوسف ۳ ساله پیدا شد


کاهش یک درصدی موالید در تهران/ افزایش دوبرابری چندقلوزایی


وزارت بهداشت: سلامت آب شُرب کشور مورد تایید است
انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی