امروز

سه شنبه, ۲۶ تیر , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۱:۵۳ قبل از ظهر

سایز متن   /

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، اعضای کمیسیون اجتماعی در سفر به استان سیستان و بلوچستان در جلسه شورای اداری شهرستان خاش با حضور معاون سیاسی اجتماعی استاندار، امام جمعه شهرستان، فرماندار، معاون امور مجلس سازمان تامین اجتماعی، معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاون توانبخشی سازمان بهزیستی شرکت کردند و در جریان مشکلات و آسیب های اجتماعی موجود در این شهرستان قرار گرفتند.


عزیزی: تحریم بانک‌ها از سوی اهل سنت مبنی بر نگرفتن تسهیلات دارای سود و ربا ارزشمند است


در ابتدای این جلسه رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با ابراز تاسف از وقوع زلزله غرب کشور و جان باختن تعدادی از هموطنان در این حادثه گفت: مردم در این حادثه به صورت خودجوش همکاری کردند و انسجام مردم ایران در این موضوع به خوبی دیده می شد. البته حضور مقام معظم رهبری نیز باعث دلگرمی مردم شد.


نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تحریم بانک ها از سوی جامعه اهل سنت و نگرفتن تسهیلات دارای سود و ربا اقدامی ارزشمند است، تصریح کرد: امیدواریم این موضوع در کشور نیز فراگیر شود.


وی با تاکید بر لزوم رواج بانکداری اسلامی در کشور گفت: گرفتن سود و ربا مشکلات زیادی را در کشور به وجود آورده است؛ ارائه تسهیلات بدون ربا به روستاییان، رفع مشکلات مردم و نیازمند را به دنبال دارد. مجلس، دولت و کمیته امداد و بهزیستی باید به این مهم توجه کنند.


عزیزی یادآور شد: مسئولان باید با ارائه و تدوین راهکارهای کارآمد در جهت کاهش مشکلات مردم گام بردارند. در این رابطه تمامی بودجه ها باید با برنامه ریزی مناسب هزینه شود.


این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه افزایش مستمری مددجویان و اقشار نیازمند، راهکار مناسبی برای کمک به حل مشکلات آنها نیست، ادامه داد: باید از راه تولید و صادرات برق به بهبود تولید ملی و افزایش درآمدها کمک کرد.


کرد: آمار زنان سرپرست خانوار در منطقه خاش رو به افزایش است


در ادامه علی کرد نماینده مردم خاش در مجلس شورای اسلامی، آسیب های اجتماعی استان و حوزه انتخابیه را ناشی از انتصابات ناصحیح در ادارات و وجود بی عدالتی دانست و گفت: آمار زنان سرپرست خانوار به دلیل جنگ های قبیله ای، مشکلات مواد مخدر، قاچاق سوخت و… رو به افزایش است و این مشکلات نتیجه بی توجهی دولت است.


وی بر لزوم توجه سرمایه گذاران به خاش، احداث کارخانه کفش و کبریت سازی، کارخانه موتورسازی، ایجاد کمپ های ترک اعتیاد، دو شیفته شدن درمانگاه تامین اجتماعی خاش، راه اندازی بیمارستان ۹۶ تختخوابی تامین اجتماعی، ایجاد خوابگاه خواهران، تعیین تکلیف نیروهای قراردادی و اورژانس، اشتغال معتادان بهبود یافته تاکید کرد و گفت: تجهیز ادارات بهزیستی، حمایت ویژه از مددجویان تحت پوشش کمیته امداد، برقراری مستمری مددجویانی که مستمری آنها به بهانه اشتغالزایی و خودکفایی قطع شده، بالا بردن ظرفیت تولید و حمایت از نیروهای بومی سیمان خاش، رفع مشکلات کارگران کشت و صنعت گوهرکوه، حمایت از کشاورزان و فعالان صنعتی، ایجاد کارگاه های تولیدی و صنعتی مانند بسته بندی خرما و پسته، کارگاه های آموزشی و تولیدی مانند گلیم بافی، فرش، سوزن دوزی، ایجاد مراکز فنی و مهارتی در میرجاوه و مراکز بخش ها، حمایت از پشت نوبتی ها و محرومان سازمان بهزیستی نیز باید مورد توجه قرار گیرد.


این نماینده مردم در مجلس دهم یادآور شد: مردم خاش از اقشار محروم و ضعیف جامعه هستند که درآمد آنها از طریق پرداخت یارانه تامین می شود و قطع یارانه زندگی را برای آنها سخت کرده است.


نماینده مردم خاش همچنین بر ضرورت حمایت از نخبگان و دانشگاهیان در زمینه اشتغال در معادن مس، منیزیم و شرکت های تولیدی، صنعتی و راهسازی تاکید کرد.


جمشید نژاد: کاهش آسیب‌ها و مشکلات اجتماعی در گرو اقدامات توسعه‌ای


علی اصغر جمشید نژاد معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان نیز در این نشست گفت: هرچند دولت یازدهم توجه ویژه ای به سیستان و بلوچستان داشته است، اما در مجموع پروژه های استانی اجرایی و در حال اجرا جزو اقدامات بزرگی است که در سایر دولت ها مورد توجه قرار گرفته است.


وی ادامه داد: دولت های گذشته و دولت یازدهم اقدامات ارزشمندی در مباحث توسعه ای مانند راه آهن، گاز و… در استان انجام داده که نتیجه آن کاهش آسیب ها و مشکلات است، البته باید به سرمایه های اجتماعی توجه شود، زیرا مردم سزاوار خدمت هستند.


جمشید نژاد یادآور شد: شاخص های توسعه انسانی، فرهنگی، اجتماعی، آموزشی، اقتصادی در دولت یازدهم افزایش یافته است.


وی ادامه داد: حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی در منطقه خاش و استان را به فال نیک می گیریم و امیدواریم با تلاش اعضای کمیسیون شاهد ارتقای شاخص های این منطقه باشیم.


فرماندار خاش: اجرای طرح‌های مناسبی برای کاهش آسیب اجتماعی و اختلاف طایفه‌ای


در ادامه چاکرزهی فرماندار شهرستان خاش با تبریک هفته بسیج گفت: با همکاری مسئولان دستگاه ها و ارگان های مختل، علما، معتمدان، طرح های مناسبی برای کاهش آسیب اجتماعی، اختلاف طایفه ای، کنترل حاشیه نشینی، رفع بیکاری، قاچاق سوخت و انسان انجام شده است.


وی ایجاد اشتغال برای مردم به ویژه قشر جوان، توجه به کارآفرینی و مهارت های فنی و حرفه ای و حمایت از محرومان و نیازمندان را از برنامه های مهم دولت برای کمک به حل بخشی از مشکلات مردم منطقه دانست.


فرماندار خاش بر لزوم ارائه آموزش به نیروهای  جوان  و خدمت رسانی به مرزنشینان و مردم محروم منطقه تاکید کرد و افزود: وجود فرآیندهای پیچیده برای صدور مجوزها جهت اجرای طرح های اشتغالزایی از مشکلات مردم است و باید رفع شود.


امام جمعه خاش: بیکاری عامل موثر در سرقت‌های مسلحانه و ربایش افراد 


در ادامه حجت الاسلام غلامرضا دهقان امام جمعه شهرستان خاش با تبریک حلول ماه ربیع الاول و هفته وحدت افزود: به برکت و تلاش نمایندگان در سطح کشور مراحل رشد، اقتدار و پیشرفت علی رغم توطئه های دشمنان حاصل شده است و در سایه انسجام، اتحاد و همدلی و همراهی با رهبری و مسئولان مراحل رشد کشور فراهم می شود.


وی مهمترین مطالبه مردم استان را اشتغالزایی دانست و تصریح کرد: بیکاری مردم را آزار می دهد و این درحالی است که با استفاده از ظرفیت نیروی جوان می توان مشکلات کشور را حل کرد.


امام جمعه شهرستان خاش یادآور شد: متاسفانه معضل بیکاری سبب شده در استان شاهد سرقت های مسلحانه و ربایش افراد باشیم، هر چند با همت معاونت اجتماعی استانداری این معضلات کاهش یافته است، اما همچنان با مشکل قاچاق اتباع بیگانه و ربایش شهروندان مواجه هستیم.


دهقان بر لزوم تلاش برای کاهش آسیب های اجتماعی و چاره اندیشی برای کنترل مرزها تاکید کرد.


وی افزود: اعتبارات مناسبی برای مباحث اشتغال در نظر گرفته می شود اما متاسفانه راهکارهای اشتغالزایی اصولی و کارآمد نیست؛ دانشگاه های زیادی در کشور تاسیس و رشته هایی نیز ایجاد می شود تا بیکاری رفع شود، اما متاسفانه اشتغالزایی انجام نشده و نارضایتی افزایش یافته است.


کلانتری: تنوع قومی و مذهبی، ظرفیتی مناسب برای بهبود گردشگری سیستان و بلوچستان


همچنین سید حمید کلانتری معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این نشست یادآور شد: برنامه هایی مانند فقرزدایی، اشتغال فراگیر، کاهش آسیب های اجتماعی، اشتغال روستایی، توسعه تعاون و تعاونی ها، امنیت شغلی، صندوق ها و بنگاه های اقتصادی در دستور کار دولت است.


وی با انتقاد از اینکه بیکاری یکی از مشکلات جدی استان سیستان و بلوچستان است، ادامه داد: تنوع قومی و مذهبی و ظرفیت های مناسب گردشگری استان می تواند به رفع مشکل بیکاری استان کمک کند.


معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: برای اشتغال روستایی یک و نیم میلیارد دلار اختصاص یافته است. باید با تشکیل تعاونی ها، این موضوع محقق شود./


پایان پیام

منبع: خبرگزاری مجلس

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی