امروز

چهارشنبه, ۵ اردیبهشت , ۱۳۹۷

  ساعت

۲۲:۵۴ بعد از ظهر

سایز متن   /

به گزارش خبرنگار مهر محسن هاشمی در نشست روسای شوراهای مراکز استانها گفت: این ایام مقارن با سالروز تاسیس بسیج، مردمی ترین نهاد انقلاب، از سوی امام خمینی است و جلسه امروز نیز نشست شوراهای اسلامی که یک سازمان مردم نهاد جهت مدیریت شهری است، مناسب است که به اهداف و رسالتهای بسیج و چشم انداز مطلوب آن در جامعه توجه کنیم.

‌وی گفت: تشکیل بسیج مستضعفین، قبل از حمله ناجوانمردانه حکومت بعثی عراق به ایران بود و عمق دوراندیشی و آینده نگرانی امام خمینی را نشان داد، گرچه با پایان جنگ تحمیلی ابعاد دیگری از حکمت تشکیل این سازمان مردمی مشخص شد و دامنه خدمت رسانی بسیج به حوزه های دیگر نیازمندی جامعه نظیر سلامت، سازندگی، امداد و آموزش نیز رسید.


‌رئیس شورای شهر تهران افزود: اما ظرفیت بسیج تنها به سازماندهی نیروهای دفاعی داوطلب منحصر نمی شود، پس از پایان دفاع مقدس، آیت الله هاشمی رفسنجانی که به دلیل حضور در فرماندهی جنگ با حکم امام خمینی، بیشترین ارتباط و تعامل را با نیروهای مخلص، با انگیزه و داوطلب و مستعد بسیجی داشت و بیش از هر فرد دیگری به ظرفیت نیروی بسیج در حل مسائل و معضلات کشور آگاه بود تلاش کرد، از توانمندی این ایده جهت بهره گیری از ظرفیتهای بکر و بلااستفاده کشور در حوزه های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بهره ببرد.


‌هاشمی ادامه داد: بسیج در طول سه دهه سپری شده از پایان دفاع مقدس، در حوزه های مختلفی نظیر سازندگی، خدمت رسانی و آموزش دستاورد چشمگیری داشته است، البته این به معنای رسیدن به حداکثر ظرفیت و توانمندی بسیج در این حوزه ها نیست، اقدامات صورت گرفته، گامی کوچک در مسیری طولانی است.


وی تصریح کرد: ‌البته در این میان، پرداختن به حواشی نظیر هزینه کردن از اعتبار و وجهه بسیج که برگرفته از آبرو و اعتبار امام، شهدا و نظام ورهبری است، مسیر انحرافی است که نباید در آن اسیر شد. ‌بایست جایگاه ‌رئیس شورای شهر تهران بیان داشت: بسیج ومقبولیت اجتماعی و تخصصی آن بجایی برسد که محبوب ترین، موجه ترین و متخصص ترین چهره های جامعه با افتخار به این خیل بپیوندند و خود را بسیجی بدانند.


‌اما در رابطه با این نشست که بیش از ١۴ سال است که جهت هم اندیشی و تعامل بیشتر شوراهای اسلامی مراکز استانهای کشور تشکیل می گردد، ۵۴ نشست در فواصل حدود صد روزه در استانهای مختلف، و مصوبات و پیشنهاداتی ارائه شده است که امیدواریم که نقشی موثر در ارتقای جایگاه و اثربخشی شوراهای اسلامی ایفا کند.


هاشمی اظهار کرد: ‌شوراهای اسلامی در جمهوری اسلامی، در جایگاه یک پارلمان محلی ایفای و نقش می کنند و لازمه ارتقای آنان افزایش هماهنگی، کارایی و اثر بخشی آنان، در مدیریت شهری است.


وی عنوان کرد: ‌در انتخابات اخیر، تغییر معناداری در اکثر کلانشهرها و مراکز استان در انتخاب مردم دیده شد، تغییری که می تواند به منزله تمایل عمومی به تحول در مدیریت شهری و ارتقای عملکرد این نهاد نسبت به گذشته تعبیر شود. ‌امروز آلودگی هوا، ترافیک، ضعف در حمل ونقل عمومی، بافتهای فرسوده، آسیبهای اجتماعی تنها معضلات تهران به شمار نمی آید و بسیاری از کلانشهرها و مراکز استانها را رنج می دهد.


رئیس شورای شهر تهران گفت: از سوی دیگر با گذشت ۲۰ سال از تاسیس نهاد شورا، شاهد هستیم از موضوعاتی که قانونگذار جهت کاهش بار تصدی گری دولت وتقویت مشارکت مردم در اداره شهرها به نهاد شوراها وشهرداری برخاسته از آن تفویض کرده اما بخش کوچکی عملیاتی شده است، در حالیکه انتقال وظایفی نظیر خدمت رسانی در حوزه های مختلف به شهروندان مانند آموزش، انرژی و سلامت به مدیریت شهری از دستگاههای دولتی می تواند هم از بار سنگین تصدی گری دولت بکاهد و هم کارایی و اثربخشی و مشارکت شهروندان را در ارائه خدمات ارتقا دهد.


هاشمی ادامه داد: تامین درآمد پایدار یکی از اولویتهای مدیریت شهری است که بخش قابل توجهی از آن باید از طریق دریافت مالیات ارزش افزوده از دولت دریافت شود.


وی اضافه کرد: ‌همچنین فعالیتهایی نظیر حمل ونقل انبوه بر عمومی یا بازیافت، از نوع خدماتی هستند که دارای فن آوری وتخصص بالا می باشند وطبیعی است که دستیابی به این فن آوری وتخصص هزینه بر و دشوار می باشد، در حالیکه انباشت این تجربه در برخی از کلانشهرها و سایر مراکز استان وجود دارد و می توان با تعامل مناسب و هم افزایی مراکز استان، فرایند مدرنیزاسیون خدمات شهری و استفاده از فن آوری را برای سایر شهرهای متقاضی آسانتر وکم هزینه تر کرد.


به گفته وی ‌همچنین وقوع حوادثی نظیر زلزله غرب کشور نشان داد برای افزایش هماهنگی، ارتقای سرعت عمل و کاهش دوباره کاری، موازی وپراکندگی در امداد و ارائه خدمات نیاز به ایجاد هماهنگی بیشتری بین مدیریت شهری مراکز استان وجود دارد تا در مواقع بحرانی و نیاز هموطنان به امداد بتوانند با سرعت وصحت و دقت بیشتری به ارائه خدمت بپردازند.


‌رئیس شورای شهر تهران افزود: در مجموع باید به این نکته توجه کنیم که نهال نورس مدیریت شهری و سازمان مردم نهاد شوراهای اسلامی، برای بارور شدن و شکوفایی نیاز به همگرایی، انسجام وتقویت بیشتر درونی دارد تا بتوان با کمک سایر ارکان نظام نظیر مجلس شورای اسلامی و قوه مجریه بسترهای توسعه مدیریت شهری را فراهم آورد.


هاشمی در پایان گفت: ‌با توجه به اینکه انتظار عمومی از منتخبان دوره پنجم شوراهای اسلامی ایجاد تحول، بهبود وارتقای خدمات در مدیریت شهری است، مجلس شورای اسلامی در بعد تصویب قوانین و بودجه بخصوص لایحه مدیریت شهری و دولت در عرصه اجرا می توانند کمکهای شایان توجهی در جهت ارتقا سطح خدمات به مدیریت شهری داشته باشند.

منبع: خبرگزاری مهر

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی