امروز

دوشنبه, ۲۵ تیر , ۱۳۹۷

  ساعت

۲۲:۵۸ بعد از ظهر

سایز متن   /

اجتماع > سفر – معاون محیط‌زیست دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: توسعه گردشگری دریایی یکی از برنامه‌های اصلی سازمان است که در گام اول با اقدامات لازم در هندورابی و رعایت ملاحظات محیط‌زیستی، اکنون این منطقه یک جزیره گردشگری شده است.

پروین فرشچی در گفت‌وگو با ایرنا افزود: هندورابی جزیره‌ای است که می‌تواند صنایع مختلف ازجمله پتروشیمی، بنادر صیادی، اسکله و فرودگاه داشته باشد اما تلاش کردیم با پتانسیلی که این جزیره دارد، به یک جزیره گردشگری تبدیل شود. وی افزود: براین اساس طرح جامع گردشگری جزیره هندورابی تهیه شده و در آن پتانسیل‌ها و اینکه چه تسهیلاتی می‌توان به گردشگر ارائه داد، با تمام ملاحظات زیست‌محیطی، لحاظ شده است.

فرشچی گفت: طرح جامع گردشگری جزیره هندورابی با نظارت کامل سازمان حفاظت محیط‌زیست و توسط منطقه آزاد تهیه شد و اکنون هندورابی دیگر یک جزیره گردشگری است و صنعت دیگری در آن فعالیت نخواهد داشت.وی درباره نظارت بر توسعه صنعت گردشگری در جزیره هندورابی توسط سازمان حفاظت محیط‌زیست افزود: به‌دلیل اینکه در قوانین فعلی وظایف برخی از سازمان‌ها به منطقه آزاد تفویض شده است، شاید سازمان حفاظت محیط‌زیست به‌طور مستقیم و به‌صورت فیزیکی حضور نداشته باشد اما با توجه به تعامل خوبی که با منطقه آزاد داریم، تمامی ملاحظات زیست‌محیطی با نظارت سازمان حفاظت محیط‌زیست در طرح جامع دیده و قطعا در روند اجرا لحاظ خواهد شد.

  • ایستادگی تا برکناری به‌خاطر حفاظت

به گزارش همشهری، ‌فرشچی در حالی از تلاش برای تبدیل کردن جزیره هندورابی به یک جزیره گردشگری خبر می‌دهد که بهمن‌ماه ۸۹دولت دهم با ارائه لایحه‌ای به مجلس خواستار الحاق جزایر فارور و بنی‌فارور و هندورابی به منطقه آزاد کیش شد و مجلس هم با این لایحه موافقت کرد. با وجود این، زنده‌یاد دکتر محمدباقر صدوق، معاون وقت محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست با واگذاری این جزایر به منطقه آزاد کیش و هرگونه دخل و تصرف غیرمسئولانه دراین جزایر مخالفت کرد.

مخالفت دکتر صدوق با واگذاری این سه جزیره برای اجرای طرح گردشگری سبب شد تا در آخرین روز شهریور سال۹۰ریاست وقت سازمان حفاظت محیط‌زیست صدوق را برکنار کند. در گزارشی که همان زمان با عنوان «برکناری به‌دلیل مخالفت با واگذاری ۳جزیره» در همین صفحه در همشهری منتشر شد، آمده بود:

چهارشــنبه گذشــته دکتر صدوق معاون طبیعی سازمان در آخرین حضــورش در جمع معاونان با رئیس ســازمان محیط‌زیست با تغییــر کاربری ۳جزیره «فــارور»، «بنی فارور» و «هندورابی» به‌ویژه واگــذاری جزیره فارور به یک شرکت ســرمایه‌گذار برای امور گردشگری مخالفت کــرده و هرگونه فعــل و انفعالی در این ســه جزیره را مغایر با عملکرد جزایر فوق دانسته است.

همیــن موضعگیــری، عزم ریاســت ســازمان حفاظت محیط‌زیست را در برکناری وی جزم می‌کند و از آنجایی که محمدباقر نبوی، معاون دریایی سازمان هم از همان آغاز با واگذاری این سه جزیره مخالفت کرده بود همزمان با صدوق برکنار شد تا مانعی بر سر راه اجرای این مصوبه باقی نماند.

یادآور می‌شود براســاس لایحه‌ای که ســال ۸۹بــه تصویب مجلس رسید، مقرر شد ۳جزیره فارور، بنی فارور و هندورابی برای انجام امور گردشگری به منطقه آزاد کیش واگذار شود. از آنجایی که این سه جزیره از نظر تنوع زیستی اهمیت خاصی دارند این مصوبــه مجلس نه‌تنها با انتقاد شــدید کارشناسان مواجه شــد که اعتراض معاونان محیط‌زیست دریایی و طبیعی سازمان را نیز برانگیخت؛ به‌خصوص آنکه بهترین زیست‌بوم‌های مرجانــی خلیج‌فارس در جزیــره فــارور واقــع شده است.

منبع: همشهری انلاین

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی