امروز

یکشنبه, ۲ اردیبهشت , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۱:۲۶ قبل از ظهر

سایز متن   /

اجتماع > سفر – برخی از تشکل‌های گردشگری در نخستین دیدار رسمی با سرپرست معاونت گردشگری با یادآوری دوران گذشته مدیریت گردشگری، از سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری درخواست کردند که سیاست‌های این سازمان را با توجه به تغییرات احتمالی رئیس سازمان در کابینه جدید به صراحت اعلام کند.

جمشید حمزه‌زاده، رئیس هیأت مدیره جامعه هتلداران در این نشست گفت: گردشگری در قانون برنامه ششم توسعه لحاظ نشده بود که با حمایت رومیانی و احمدی‌پور به این قانون اضافه شد.

ابراهیم پورفرج، رئیس جامعه تورگردانان ایران نیز اعلام کرد: بخش خصوصی هیچ‌وقت نمی‌خواست در تقابل با دولت باشد؛ چراکه با اتکا به توانایی‌ها توانسته صنعت گردشگری را رونق بخشد. وی افزود: گردشگری در ایران صنعت ضعیفی بود که مدتی است وضعیت بهتری پیدا کرده است.

محسن اسلامی، رئیس انجمن مؤسسات آموزشی گردشگری اما در این نشست گفته است که مدیریت گذشته گردشگری، برگ سیاهی رقم زد که هنوز گرفتار آن هستیم. او گفت: خوشحال می‌شویم بدانیم سازمان به کدام سمت می‌رود؛ چراکه کارهای زمین مانده زیاد داریم. وی افزود: بخش خصوصی دنبال طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه در مجلس است؛ هرچند که بدنه سازمان به‌شدت مخالف است، چون هر کار می‌خواهند انجام می‌دهند، بدون اینکه پاسخگو باشند.

به گفته اسلامی، نگرش سازمان همواره در تقابل با بخش خصوصی بوده و به سمت تضعیف، زمینگیر و تحقیر کردن بخش خصوصی پیش رفت و آیین‌نامه‌هایی نیز در این راستا به تصویب رساند.وی افزود: برخی بخش‌نامه‌ها و آیین‌نامه‌ها که در ارتباط با گردشگری ابلاغ شد و اخیرا به امضا رسید، سخیف بود و تشکل‌های گردشگری را به هم ریخت که امیدواریم در این زمان حتی اگر موقت باشد، گره‌ها باز شود.

اسلامی تأکید کرد: در شرایط فعلی با سازمانی متزلزل و بدنه‌ای ژله‌ای روبه‌رو هستیم و کارشناسان این سازمان نیز متحیر مانده و نمی‌دانند چه کار کنند. بخش خصوصی نیز همچنان نیم‌‌خیز مانده است.

اسلامی گفت: صراحتا از سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری می‌خواهیم سیاست‌های خود را اعلام کند و سیاست‌های شخصی و سلیقه‌ای اعمال نکند.

بهروز کمالیان، رئیس انجمن دفاتر خدمات زیارتی ایران نیز در این نشست، با انتقاد به اعتبار یکساله دفاتر خدمات گردشگری و سایر تاسیسات این حوزه که مشکلات عمده‌ای برای فعالان این حوزه پدید آورده است، گفت: امیدواریم در این فرصت کم، به حل نواقص کمک شود و انجام آن به تعویق نیفتد.

مسعود عبداللهی، رئیس هیأت مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی هم در سخنانی به مشکلات راهنمایان ازجمله بیمه و قرارداد اشاره کرد و افزود: راهنماهای گردشگری هنوز جزو بسته سفر نیستند و سؤال این است که چرا وقتی تفاهم‌های خوبی بین دو تشکل مورد تأیید این سازمان می‌شود، به‌خود زحمت نمی‌دهند آن را همگانی کنند. شاهرخ محمدزاده، رئیس اتحادیه مهمان‌پذیران نیز از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری درخواست کرد مسئولیت‌های بخش خصوصی را واگذار کند و خود به‌عنوان ناظر ظاهر شود.

ولی تیموری، مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات در معاونت گردشگری نیز در پاسخ به انتقادات تشکل‌های بخش خصوصی گفت: از همان ابتدا گردشگری جزو احکام برنامه ششم توسعه بود. هرچند نقطه ظریف تحریفی در احکام وجود داشت و این سازمان مکلف شده بود در دور اول اجرای این برنامه، نظام جامع گردشگری را تدوین کند که بعدها این برنامه به سند راهبردی تبدیل شد.

وی افزود: مؤسسه‌های گردشگری به موجب آیین‌نامه ایجاد، اصلاح، درجه‌بندی هیچ‌وقت جزو تاسیسات گردشگری نبودند که در زمان اصلاح این آیین‌نامه پیشنهاد شد و تا کمیسیون اقتصادی پیش رفت اما با مخالفت وزرای اقتصاد و آموزش روبه‌رو شد. با این حال مؤسسات آموزشی در آیین‌نامه اجرایی توسعه صنعت گردشگری وجود دارد.

تیموری درباره اعتبار یکساله مجوزهای دفاتر و تاسیسات گردشگری گفت: در سال ۸۰ این موضوع در آیین‌نامه دولت لحاظ شد که اگر بخواهیم آن را تغییر دهیم باید آیین‌نامه را اصلاح کنیم. ۲سال است این موضوع را دنبال می‌کنیم تا سرانجام در هیأت مقررات‌زدایی آن را تأیید کردند، نه‌تنها این موضوع را بلکه تجمیع مجوزهای هواپیمایی، زیارتی و گردشگری را نیز پذیرفتند.

مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری با اشاره به نقدی که درباره همگانی نشدن قراردادهای راهنمایان و آژانس‌های گردشگری مطرح شد، گفت: ۲ جلسه با جامعه تورگردانان و راهنمایان داشتیم و این قرارداد را تا مرحله‌ای پیش بردیم که یکباره گروهی در تهران خودشان مستقلا تفاهم کردند که وقتی این اتفاق افتاد صلاح دیدیم وارد نشویم.

در ادامه‌ این نشست، جمشید حمزه‌زاده، رئیس هیأت مدیره جامعه هتلداران ایران نیز با طرح این پرسش که چه اتفاقی در ۳سال اخیر در سازمان میراث فرهنگی رخ داده که تمام تشکل‌ها را در تقابل قرار داده است. گفت: ۲۵ درصد آیین‌نامه‌هایی که بازنگری شدند برای تضعیف بخش خصوصی بود.

رومیانی، سرپرست جدید معاونت گردشگری نیز با تأکید بر لزوم آسیب‌شناسی اتفاقات رخ داده اعلام کرد: به‌زودی از ۶۰۰ ماده قانونی مرتبط با گردشگری رونمایی می‌شود. وی گفت: معضلات گردشگری ناشی از نبود قانون در اسناد بالادستی است و هم‌اکنون نیز ۳۲‌آیین‌نامه، بخشنامه و دستورالعمل گردشگری وجود دارد که شفاف نیستند و برای اصلاح آنها گام‌هایی برداشته شده است.

وی همچنین درباره‌ رونمایی از ۶۰۰ ماده قانون گردشگری گفت: این ماده‌ها در تعریف تاسیسات گردشگری، گردشگر، حقوق گردشگر، نحوه تعامل با بخش‌خصوصی، نحوه نظارت بر آنها، حقوق بخش خصوصی، نحوه حمایت از گردشگری در حوزه‌های قضایی و امنیتی و استفاده حداکثری از بخش خصوصی است که در روزهای آینده پس از اصلاح، رونمایی می‌شود.

رومیانی گفت: وظیفه‌ای که رئیس سازمان میراث فرهنگی بر‌عهده من گذاشته است تغییر فضای سلبی، ممنوع و محدودکننده‌ای بود که در دوره گذشته ایجاد شده است.وی با بیان اینکه گردشگری به الزامات و اقدامات اورژانسی نیاز دارد، خطاب به بخش خصوصی گفت: ‌دست یاری به سمت شما که تجربه‌های زیادی را پشت سر گذاشته‌اید، دراز می‌کنم تا چرخ گردشگری را توأم با پیشرفت به حرکت درآوریم و در ماه‌های آینده شاهد رشد کیفی و آماری گردشگری باشیم.

  • اجرای تئاتر سیاوش به زبان انگلیسی برای گردشگران خارجی در یزد

نمایش «سیاوش» که از سوگ سیاوش تا تعزیه است، با حضور مدیرکل و معاونان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان یزد به زبان انگلیسی و در بافت شهر جهانی یزد رسما فعالیت خود را آغاز کرد.

به گزارش ایسنا، محمدرضا نصیری، سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان عنوان کرد: با توجه به ثبت جهانی شهر تاریخی یزد و ورود بیشتر گردشگران خارجی به استان، فعالیت‌های فرهنگی در دستور کار این معاونت قرار گرفته است.

وی افزود: هدف از این کار معرفی فرهنگ اصیل یزدی و نیز معرفی استان‌ها و فرهنگ اصیل ایرانی و حماسی جهت معرفی به گردشگران خارجی است و نمایش «سیاوش» از نخستین فعالیت‌های فرهنگی است که در این رابطه شروع شده است.

این مقام مسئول تصریح کرد: در اجرای این نمایش از شیوه‌های نمایش ایرانی استفاده شده است و از بخشی از حرکات ورزش باستانی ایرانی که ریشه کهن دارد و همراه با موسیقی خاص خود است، بهره‌برداری شده است.

نصیری خاطرنشان کرد: نمایش «سیاوش» به زبان انگلیسی و جهت بازدید و استفاده گردشگران خارجی از نیمه مردادماه لغایت مهرماه در مجموعه خانه تاریخی حیران در مرکز بافت تاریخی شهر روی صحنه می‌رود. گفتنی است؛ این برنامه توسط بخش خصوصی و با همکاری معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان و انجمن صنفی راهنمایان گردشگری برگزار می‌شود.

  • «منظر فرهنگی اورامان»، مهمان یونسکو در ۲۰۱۸

قدم‌های آخر کارشناسان ثبت جهانی برای تکمیل پرونده‌ «منظر فرهنگی اورامان» در کردستان برداشته می‌شود تا این محوطه‌ تاریخی به‌عنوان یک پرونده فرهنگی تاریخی در یونسکو مطرح شود. سیدمحسن علوی، مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان کردستان در گفت‌وگو با ایسنا با اعلام این خبر گفت: کارشناسان تدوین پرونده ثبت جهانی منطقه اورامان در کردستان کار خود را برای تکمیل این پرونده آغاز کرده‌اند و براساس صحبت‌های مطرح شده با سازمان میراث فرهنگی، قرار است پرونده ثبت جهانی «منظر فرهنگی منطقه اورامان» تا پایان شهریور در استان کردستان تکمیل شود و سپس به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای تکمیل فرستاده شود.

او با اشاره به ملحق شدن استان کرمانشاه به‌عنوان یکی از تهیه‌کنندگان این پرونده برای ثبت جهانی، اظهار کرد: این پرونده در ۲بخش تهیه می‌شود؛ یکی بخش مقدماتی که باید در استان تهیه شود و بخش دوم که در دفتر ثبت آثار جهانی در سازمان میراث فرهنگی تکمیل و سپس به یونسکو فرستاده می‌شود؛ بنابراین قرار است پرونده «منظر فرهنگی اورامان» در ۲۰۱۸ جزو پرونده‌های فرهنگی تاریخی ایران و به‌عنوان یک منظر فرهنگی به یونسکو فرستاده شود.

وی در توضیح معیارهایی که براساس آن این پرونده در دست تکمیل است، گفت: می‌توان به این نکته اشاره کرد که در این منطقه انسان به بهترین شیوه از طبیعت برای زندگی خود استفاده کرده و شیوه سنتی زندگی در یک محیط کمتر دچار تغییرات شده است، به طوری که حس می‌شود لایه‌های زندگی صنعتی روزانه در آنجا نیز نفوذ کرده است؛ حتی اگر یک روستا باشد. اما در نقاطی که دچار کمترین تغییرات شده و انسان به همان شیوه قبلی با طبیعت سازش کرده است و از محیط طبیعی خود برای زندگی کردن بهره می‌برد. این یکی از مهم‌ترین موارد است.

او تأکید کرد: این گروه پس از تکمیل پرونده اورامان قرار است چند روستا که دارای بافت تاریخی باارزش هستند را نیز برای ثبت در فهرست آثار ملی بررسی و پرونده آنها را تهیه کند.

منبع: همشهری انلاین

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی