امروز

شنبه, ۳۰ تیر , ۱۳۹۷

  ساعت

۰۹:۵۸ قبل از ظهر

سایز متن   /

اجتماع > آموزش – مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران که در جلسه پارلمان شهری پایتخت حاضر شده‌بود از فقر سرانه آموزشی در تهران گفت و اینکه ۷۰۰ مدرسه از ۴ هزار مدرسه شهر فرسوده هستند و با کوچک‌ترین حادثه‌ای فرو می‌ریزند.

عباس‌علی باقری در گزارش خود تهران را ازجمله فقیرترین شهرهای کشور از نظر فضای آموزشی اعلام کرد و نشانه آن را وجود کلاس‌هایی ۳۰تا ۴۰نفره در تهران دانست. عباس‌علی باقری گفت: سرانه هر دانش‌آموز تهرانی از فضای آموزشی ۴٫۳ متر است.

این رقم در کشور ۵/۵متر است که البته با استانداردهای بین‌المللی فاصله بسیار دارد. وی از فرسوده بودن فضاهای آموزشی هم سخن گفت و افزود: ۰۰۰۱ مدرسه از ۴هزار و ۹۸مدرسه تهران نیازمند مناسب‌سازی بوده و ۰۰۷ مدرسه نیز فرسوده‌اند ضمن اینکه بسیاری از مدارس شهر به‌دلیل واقع‌شدن در کنار معابر و اتوبان‌ها یا داخل کوچه‌های باریک موقعیت ایمنی استانداردی ندارند. این در حالی است که در تهران حدود یک‌میلیون و ۲۸هزار و ۱۳۶دانش‌آموز مشغول تحصیل هستند.

همچنین تهران برای رسیدن به حداقل‌ها ۰۰۶مدرسه کمبود دارد. به گفته مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران در میان نزدیک به ۲۰درصد پسران دوره متوسطه رفتارهای پرخطر مشاهده می‌شود و از سوی دیگر در ۲۰درصد دختران در همین مقطع خشم بالا مشاهده می‌شود که هیچ خوب نیست. باقری از نظرسنجی‌ای سخن گفت که براساس آن در حوزه حمایتی حدود ۶۶درصد از دانش‌آموزان گفته‌اند از دوستان و همسالان خود حمایت می‌گیرند که این نشان‌دهنده ضعف جایگاه حمایتی خانواده درمیان دانش‌آموزان نوجوان است.

باقری ازمغفول ماندن طرح شهردار مدرسه سخن گفت واظهار امیدواری کرد که با روی کارآمدن شورای شهر و شهردار جدید این طرح ارتقا یابد. مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران در مورد سرویس مدارس هم گفت: باید از شهرداری تهران تشکر کرد که سرویس مدارس استثنایی را متقبل شد.

  • باز هم مدیریت یکپارچه!

در واکنش به این گزارش اکثر اعضای شورای شهر به اظهارنظر پرداختند. ابتدا محسن هاشمی به‌عنوان رئیس شورا این صحبت‌ها را تأیید‌کننده تحقق مدیریت یکپارچه دانست و گفت: شورای شهر این مسئله را پیگیری خواهد کرد و اساسا دلیل دعوت از مسئولین برای حضور در جلسات شورا همین است که بتوانیم زمینه تحقق این مهم را فراهم‌ سازیم. به گفته هاشمی، اساسا عدم‌تحقق مدیریت یکپارچه شهری باعث به‌وجود آمدن مشکلات بسیاری شده؛ ازجمله درحوزه آموزش و پرورش.

البته تأکید این است که اگر مسئولیتی هم به شهرداری واگذار می‌شود باید همراه با منابع آن باشد نه اینکه فقط مشکلات سازمان‌ها و شرکت‌ها بر دوش شهرداری بیفتد. احمدمسجد جامعی نیز از وجود ۱۸مصوبه در شورای شهر درمورد آموزش و پرورش سخن گفت که برخی از آنها به ایمن‌سازی‌ مدارس و برخی دیگر به موضوع ارائه تسهیلات توسط شهرداری برای بازسازی فضای آموزشی و… اختصاص دارد و باید این مصوبات را مرور کرد تا موفقیت و عدم‌موفقیت آنها را سنجید. مسجدجامعی همچنین از هزینه کرد ۱۱۳میلیارد تومانی شهرداری طی سال‌های ۹۳تا ۹۶برای آموزش و پرورش خبر داد وخواستار روشن شدن اثر بخشی تخصیص این اعتبارات شد.

نظر محمود میرلوحی تهیه طرح جامعی درمورد مکان یابی صحیح مدارس بود و درعین حال بر لزوم آموزش تفکیک زباله از مبدأ درمدارس تأکید کرد. بهاره آروین نیز گفت: گزارش‌های ارائه شده در صحن باید هدفمند و منطبق با تفاهمنامه‌هایی باشد که با مدیریت شهری و دستگاه‌های دیگر به امضا رسیده تا بتوانیم تصمیم‌گیری کنیم نه اینکه فقط چالش‌ها و راهبردها مشخص باشد؛ مثلا طرح مدرسه آماده، دنبال ایمن‌سازی‌ بود اما متأسفانه جدیت لازم برای اجرای این طرح مشاهده نمی‌شود بنابراین باید مشخص شود که چرا تفاهمنامه‌های به امضا رسیده میان آموزش وپرورش و شهرداری به درستی اجرا نمی‌شود.

زهرا صدراعظم نوری هم معتقد بود که شهرداری فقط نگاه پشتیبانی و لجستیکی یا تأمین منابع به آموزش و پرورش نداشته باشد بلکه باید متناسب با ماموریت‌های شهرداری نسبت به آموزش و ارتقای آگاهی شهروندان تلاش کند و پیگیر آموزش دانش‌آموزان دراین حوزه‌ها باشد.

شهربانو امانی هم خواستار ارائه گزارشی شد تا مشخص شود فرزندان از چه سنی از خانواده تأثیرپذیری ندارند؟ وی افزود: آسیب‌های اجتماعی معلول علت‌های بسیار زیادی است که یک رکن اصلی آن آموزش و پرورش است. آیا آموزش و پرورش این همت را در شهر تهران دارد که نهضت آموزش عمومی را راه بیندازد؟

امانی به موضوع سرویس مدارس نیز اشاره کرد و گفت: ۲۳درصد هزینه سرویس مدارس به مدیر مدرسه داده می‌شود. درخواست من این است که این هزینه گرفته نشود تا مردم بتوانند با هزینه کمتری کودکان خود را با سرویس به مدرسه برسانند. آرش میلانی هم خواستار ارائه یکسری اطلاعات شد؛ ازجمله اینکه چه تعداد کلاس درس توسط خیرین تأمین می‌شود، چه میزان بودجه مشارکت مردمی دارید و نسبت دانش‌آموزان به سرانه‌های کتابخانه‌ها، آزمایشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی مدارس چیست؟ محمد سالاری هم با اشاره به اینکه منطقه ۲۲ یکی از محروم‌ترین مناطق تهران از لحاظ سرانه‌های آموزشی است، گفت:

متأسفانه امروز مدارس شهر تهران به لحاظ فرسودگی نسبت به کل کشور وضعیت بسیار وخیمی دارند و وضعیت سرانه‌های آموزشی آن بغرنج است. ناهید خداکرمی هم مخالفت خود را با ادامه روش‌های سنتی آموزشی که درآن معلم متکلم وحده باشد و به‌صورت مستقیم یا نصیحت گونه آموزش‌های شهروندی را ارائه دهد اعلام کرد و گفت: خوب است دراین حوزه بچه‌ها از مدارس خارج شده به بوستان‌ها، کوچه و خیابان‌ها بروند و آموزش‌های لازم به‌صورت غیرمستقیم به آنها داده شود.

وی در گفت‌وگو با همشهری تصریح کرد: هدف غایی نظام آموزش و پرورش ما این است که دانش‌آموزان برای زندگی آینده خود آماده شوند. دوره ابتدایی نیز بهترین دوره برای آموزش و انتقال مفاهیم مرتبط با این امر است.

نظر مرتضی الویری نیز این بود که وقتی ۳۰درصد سفرهای شهری آموزشی است درطرح جامع سال ۸۶دربحث طرح‌های موضوعی و موضعی قرار بود که تا سال ۸۹وزارت آموزش و پرورش وشهرداری طرح موضوعی درمورد کاهش سفرهای شهری به شورا را ارائه کنند و بعد برود به کمیسیون ماده ۵اما از آن زمان تا‌کنون این مصوبه اجرا نشده است. افشین حبیب‌زاده آخرین نفری بود که درواکنش به گزارش مدیرکل آموزش و پرورش صحبت کرد. وی پیشنهاد کرد درجهت تحقق مدیریت یکپارچه شهری شورای شهر متولی شود تا شورای اداری شهرتهران را تشکیل دهد.

  • دعوت از مردم برای مشارکت بیشتر

ناهید خدا کرمی، عضو کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری دیروز در نطق پیش از دستور خود مهم‌ترین مسائل امروز پایتخت را آلودگی هوا، ترافیک، آسیب‌های اجتماعی، بدهی، کیفیت آب وغذا، پسماند، نابرابری، رشوه و فساد اقتصادی دانست و گفت: این مشکلات امروز و فردای مردم را تهدید می‌کند و حل آنها نه‌تنها عزم جدی دولت و مدیریت شهری را می‌طلبد، بلکه نیاز به یک حرکت عظیم اجتماعی دارد. خداکرمی خواستار مشارکت مردم از سطح خانه تا محله، منطقه و شهر با شهرداری و شورای شهرشد و ازآن به‌عنوان تنها راه برون رفت از چنبره این مشکلات نام برد.

این عضو شورای شهر از اسناد بالادستی نظیر سند چشم‌انداز ۱۴۰۴به‌عنوان مهم‌ترین سند پیش رو به‌منظورتوسعه و پیشرفت نام برد که مسیر حرکت مدیریت شهری و اداره کشور را نشان می‌دهد اما چون بند بند این اسناد و سیاست‌ها از زمان ابلاغ به درستی اجرا نشد به چنین روزگاری گرفتار شدیم.

وی با برشمردن برخی مشکلاتی که شهر هم‌اکنون با آنها دست به گریبان است و موجب شده تا هویت شهر در لابه‌لای بزرگراه‌ها، پل‌های بی‌قواره وساختمان‌هایی که به مثابه ننگ معماری و شهرسازی بر پیشانی یخ‌زده شهر است، مدفون شود، افزود: مردم عزیز تهران! پایتخت بدون مشارکت شما نمی‌‌تواند مسیر پیشرفت را ادامه دهد، اگر به فروش تراکم و تغییر کاربری درمناطق مسکونی به تجاری معترضیم، اگر نگران به تاراج رفتن پارک‌ها، باغ‌ها و ساخت‌وساز برج‌ها در دامنه کوه‌های پر صلابت شهر هستیم،

از ترافیک در رنجیم، آلودگی هوا نفسمان را به شماره انداخته، ازورشکستگی صنایع بومی متأسفیم، بوی تعفن پسماندهای شهر دروازه‌های تهران را مشمئز کرده است و محله هرندی، دره فرحزاد و حاشیه نشینی قلبمان را به درد می‌آورد، همه ما متهمیم، پس بیایید تاعامل تداوم یا تشدید آن نباشیم واز درون خانه‌های خود به فکر ساختن شهرمان و آینده کودکانمان باشیم.

  • خیابان مردم به روی مردم گشوده شود

تنها تذکر دیروز از سوی زهرا نژادبهرام، عضوهیأت رئیسه شورای شهر تهران، ری و تجریش مطرح شد. وی در اعتراض به مجلس و مسئولین ذیربط گفت: به‌دلیل محدودیت‌هایی که در خیابان مردم ایجاد شده روز گذشته تعدادی از معترضین به مؤسسه کاسپین در میدان ابن سینا واقع در منطقه ۱۲تجمع کردند این درحالی است که قبلا مردم برای بیان خواسته‌های خود به خیابان مردم درکنار خانه مردم (مجلس) مراجعه می‌کردند. این خیابان متعلق به مردم است و باید بتوانند برای طرح درخواست خود به همین نقطه مراجعه کنند.

  • تصویب یک طرح فوریت دار

در ادامه جلسه دیروز مرتضی الویری یک طرح یک فوریتی را تقدیم هیأت رئیسه کرد این طرح برسیاست‌های اجرایی والزامات تدوین لایحه بودجه سال ۱۳۹۷شهرداری تهران اشاره داشت. به گفته الویری طی سال‌های گذشته ازطرف شورای شهر سیاست‌های کلی تدوین بودجه سال بعد به تصویب می‌رسد و به شهرداری ا بلاغ می‌شود مرتضی الویری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران طی سخنانی در توضیح یک فوریت این طرح تصریح کرد: چند سالی است که سیاست‌های اجرایی بودجه از سوی شورای اسلامی شهر تهران تنظیم شده و به شهرداری ابلاغ می‌شود. امسال نیز با توجه به فرصت محدود دراختیار و برای اینکه زمان ازدست نرود این طرح را با قید یک فوریت مطرح کردیم.بنابراین گزارش اعضای شورای شهربه یک فوریت این طرح رأی دادند.

  • اقتصادی شدن یا نشدن ورزش همگانی

دیروز در جریان معرفی یک نماینده از شورا برای حضوردرکمیته اجرایی چگونگی مشارکت شهرداری تهران درایجادوتوسعه و ساماندهی فضاها واماکن ورزشی شهرداری تهران ابتدا محمود میرلوحی از لزوم اعمال نگاه اقتصادی به اماکن ورزشی شهرداری سخن گفت و درعین حالی‌که خواستار توجه به خانواده‌های محروم وایثارگران شد اما نسبت به اینکه سالانه ۴۰۰میلیاردتومان از سوی شهرداری دراین حوزه یارانه پرداخت می‌شود انتقاد کرد.

در پاسخ اما حجت نظری که ازسوی شورا در کمیته اجرایی توسعه و ساماندهی فضاهای ورزشی انتخاب شد، گفت: شهرداری یک نهاد خدماتی اجتماعی است و در بسیاری از حوزه‌ها وظیفه دارد بدون نگاه اقتصادی به خدمت رسانی به شهروندان بپردازد. نظری معتقد است که یکی از حوزه‌هایی که شهرداری نباید در آن نگاه اقتصادی داشته باشد، بحث ورزش همگانی است.

  • شورا فاقد ابزارهای نظارتی لازم است

دیروز محسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهرتهران، ری و تجریش در سخنانی درصحن علنی شورا به چند نکته درمورد نظارت شورا بر عملکرد دوره‌های گذشته شهرداری تهران اشاره کرد. وی با مقایسه نحوه نظارت مجلس شورای اسلامی و ابزارهای دراختیارآن از نهاد شورای شهر به‌عنوان نهال نورسی نام برد که فاقد ابزارهای نظارتی لازم است و درصورت مشاهده تخلف هم جزاعلام به مجمع عمومی آن دستگاه متخلف کاردیگری برای پیگیری نمی‌توانست انجام دهد.

هاشمی درسخنان خود ۴راهکار را مطرح کرد و از اعضای شورای پنجم خواست تا روشن کنند آیا موافق ادامه روند گذشته درامر نظارت هستند؟ آیا می‌خواهند ابزار نظارتی نظیر دیوان محاسبات را برای نظارت برعملکرد مدیریت شهری ایجاد کنند؟ یا می‌خواهند که بررسی عملکرد مدیریت شهری را نیز به دیوان محاسبات مجلس شورای اسلامی واگذار کنند؟ پیشنهاد دیگر رئیس شورای شهر پنجم فعال کردن معاونت برنامه‌ریزی وپایش شورا برای انجام این وظیفه بود.

به گفته هاشمی، انتخاب یکی از ۴راه فوق یا روش‌های دیگر بدون انجام مطالعه و مداقه‌ای جامع امکانپذیر نیست و پس از این تصمیم راهبردی است که می‌توان در مورد بررسی تخلفات احتمالی دوره‌های قبلی مسئولیت شورا یعنی شهرداران ۲۰ساله گذشته تهران تصمیم‌گیری کرد. وی انتظار شورای شهر از افکارعمومی، کارشناسان و رسانه‌ها را ارائه کمک‌های فکری ونظرات کارشناسی در این حوزه اعلام کرد و از آنها خواست تا در انتخاب مسیری با کمترین هزینه و بالاترین بازدهی شورا را یاری کنند. از نظر محسن هاشمی این تصمیم با خبرسازی‌ها و ایجاد هیجانات کاذب یا شخصی‌سازی‌ موضوع به نتیجه مطلوب منجر نخواهد شد.

منبع: همشهری انلاین

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی