امروز

یکشنبه, ۲ اردیبهشت , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۰:۵۳ قبل از ظهر

سایز متن   /

اجتماع > سفر – محمدصادق خسروی‌علیا:
این در حالی است که از صبح روز گذشته طبق خبری که ستاد مرکزی اربعین اعلام کرد ویزای اربعین هم گران‌تر شد و همزمان خبر افزایش ١٠٠درصدی کرایه اتوبوس‌ها به مقاصد شهرهای مرزی و چند برابر شدن کرایه تاکسی در مناطق مرزی هم به گوش می‌رسد.

زائران اربعین ۲هفته برای گرفتن روادید حضور در عظیم‌ترین گردهمایی شیعیان فرصت دارند اما مشکلات و طولانی‌شدن روند دریافت ویزای عراق آنان را سردرگم کرده است. بررسی‌های میدانی همشهری حاکی از این است که همچنان مشکلات چند سال قبل ‌برصدور روادید اربعین حاکم است. زائران از شهرستان‌ها و استان‌های مختلف به این امید به تهران آمده‌اند که به دفاتر کارگزاری نزدیک سفارت عراق مراجعه و طبق اخباری که منتشر شده یک یا نهایتا دو روزه روادید خود را دریافت کنند. اما آنها در پایتخت با صف‌های طولانی مقابل دفاتر کارگزاری مواجه می‌شوند و ساعت‌ها باید در صف بایستند تا بتوانند برای اخذ روادید اقدام کنند. از سوی دیگر حجم این ترافیک بر صدور روادیدها توسط سفارت عراق نیز تأثیر گذاشته تا آنجا که برخی زائران شهرستانی ۴روز در پایتخت معطل مانده‌اند.

زائرانی که به یکی از کارگزاری‌ها نزدیک سفارت عراق در میدان ولی عصر مراجعه کرده‌اند و در صف ایستاده‌اند، نسبت به این گرانی‌های بدون توجیه و مشقت‌هایی که برای اخذ روادید متحمل شده‌اند در گفت‌وگو با همشهری نسبت به وضعیت موجود این‌طور واکنش نشان می‌دهند: «ویزای چندین کشور همسایه لغو شده است، مثل ویزای ترکیه، چرا در ایام اربعین لغو روادید عراق صورت نمی‌گیرد!؟»

محسن جوانی ۳۰ساله است که به همراه دوستش رضا ۲۵ساله برای دومین بار در اربعین امسال زائر کربلا‌ست. محسن و رضا از اراک آمده‌اند و از این گلایه دارند که در تهران ۴روز معطل صدور روادید هستند: «در استان‌های دیگرحداقل یک هفته زمان می‌برد تا مسئولان دفاتر کارگزاری شهرستان‌ها، مدارک زائران را برای صدور ویزا به سفارت عراق بفرستند، تا ویزا صادر شود حداقل ۱۰روز باید منتظر ماند. به تهران آمدیم و درست در دفتر کارگزاری که روبه‌روی سفارت عراق است مدارک مان را تحویل دادیم اما از پنچشنبه گذشته تا امروز معطل مانده‌ایم و هنوز ویزای‌مان صادر نشده است.»

میرزا علی پیرغلام ۶۶ساله‌ای که در صف دفتر کارگزاری ایستاده حداقل ۵۰-۴۰ نفر جلوتر از او و ۱۰۰نفری هم پشت سرش در صف هستند. میرزا‌علی ۴سال متوالی زائر اربعین است. او می‌گوید: «مردم یک قدم از دستگاه‌ها‌ و مسئولان جلوتر هستند. از اول محرم این زائران خودشان را برای پیاده روی اربعین آماده می‌کنند. اما از آن طرف مسئولان با اینکه تجربه پنج‌ساله در پیاده روی اربعین دارند و از حجم زیاد مراجعه‌کنندگان به این دفاتر مطلع هستند، در دقیقه۹۰ یعنی از اوایل ‌ماه صفر برای پیاده‌روی اربعین برنامه‌ریزی می‌کنند و جلسه می‌گذارند. برای مثال ۲روز پیش رادیو اربعین راه‌اندازی شد. این رادیو باید خیلی زودتر از این آغاز به‌کار می‌کرد.»

حامد فرهنگی است. معلم جوانی که در مقطع ابتدایی تدریس می‌کند. در صف بیشتر از دیگران حرص و جوش می‌زند. نگران دانش‌آموزانی است که امروز در کلاس بی‌معلم هستند. معلم جوان با اشاره به ناهماهنگی دستگاه‌ها و گلایه از برنامه‌ریزی‌ها و تصمیم‌گیری‌هایی که در دقیقه۹۰ صورت می‌گیرد و مدام تغییر می‌کند، می‌گوید: «چرا دلار را دولاپهنا حساب می‌کنند! الان اعلام شد مبلغ نهایی صدور روادید برای زائران ۱۹۹هزار و ۵۰۰تومان است درحالی‌که تا چند ساعت پیش ۱۷۳هزار تومان دریافت می‌شد. براساس اعلام سامانه سماح ۲۹هزار و ۵۰۰ تومان بایت هزینه سایر خدمات بوده و مبلغ باقی مانده یعنی ۱۷۰هزار تومان بابت ۴۰دلار هزینه روادید است. این یعنی هر دلار را برای زائر امام حسین(ع) ۴هزار و ۲۵۰تومان حساب کرده‌اند؛ رند و سرراست!‌ این در حالی است که نرخ دلار در بازار آزاد حداکثر ۴هزار و ۱۷تومان است. یعنی ۹هزار و ۳۲۰تومان اضافه از هر زائر دریافت می‌شود. اگر امسال فقط ۱٫۵میلیون زائر از طریق سامانه سماح عازم اربعین شوند، حدود ۱۵میلیارد تومان از جیب زائران فقط در اربعین برداشت شده است! من یکی که راضی نیستم.»

  • چرا ویزای اربعین گران شد؟

اما سازمان حج و زیارت درباره افزایش هزینه ثبت‌نام زائران اربعین و اختلاف قیمت دلار که خیلی از زائران را آزرده خاطر کرده اینطور پاسخ داده که به گفته زائران توضیح قانع کننده‌ای نیست: «همانگونه که ملت شریف ایران استحضار دارند ستاد مرکزی اربعین کشور (وزارت کشور) مسئولیت ساماندهی حرکت عظیم اربعین را بر عهده دارد و سازمان حج و زیارت به‌عنوان یکی از کمیته‌های زیرمجموعه و عضو ستاد مرکزی اربعین صرفاً مسئولیت ثبت‌نام و اخذ روادید براساس مصوبات و ضوابط ستاد مذکور را عهده‌دار است.همانگونه که در رسانه‌ها اعلام شد در پی تلاش‌های وزارت محترم کشور به‌عنوان رئیس ستاد اربعین کشور با هماهنگی وزارت محترم امور خارجه، بانک مرکزی و مذاکره با سفارت عراق و مسئولان عراقی، سفارت عراق متقاعد شده که هزینه‌های صدور روادید را به‌صورت ریالی دریافت کند.در همین راستا ستاد مرکزی اربعین (وزارت کشور) به سازمان حج و زیارت که در موضوع اربعین مجری مصوبات و تصمیمات ستاد مذکور است، اعلام کرد که میزان هزینه‌ها در سامانه سماح طبق تصمیم مذکور جمعاً با احتساب هزینه ریالی صدور روادید و هزینه‌های پزشکی، بیمه و حق الزحمه دفاتر کارگزاران۱۹۹ هزار و ۵۰۰ تومان تغییر یابد و اجرایی شود.لذا هزینه ریالی صدور روادید که اخیراً مطرح شده با دستور ستاد محترم مرکزی اربعین، در سامانه سماح منظور شده است.»

  • اعتراض به افزایش ۱۰۰درصدی کرایه اتوبوس‌ها در اربعین

موضوع دیگری که باعت نارضایتی زائران اربعین شده ماجرای افزایش کرایه‌ها در ایام اربعین است. روز گذشته معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: شرکت‌های تعاونی اتوبوسرانی اجازه دارند تا سقف ۱۰۰درصد کرایه رفت و برگشت را برای مسیر اربعین افزایش دهند.کشاورزیان به فارس گفت: اقدامات زیربنایی برای مرز خسروی انجام شده است تا خودروهای شخصی و اتوبوس‌ها بتوانند در این مسیر تردد کنند و پیش‌بینی می‌کنیم ۵۰ درصد زائران اربعین با حمل و‌نقل عمومی جابه‌جا شوند و حدود ۱۲ هزار اتوبوس برون‌شهری با ۳۰ هزار سرویس در هر دور رفت و برگشت حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر با اتوبوس‌ها جابه‌جا می‌شوند. کشاورزیان گفت: شرکت‌های تعاونی اتوبوسرانی اجازه دارند تا سقف ۱۰۰درصد کرایه رفت و برگشت را برای مسیر اربعین افزایش دهند.

یکی از زائران اربعین که به گفته خودش بعد از ۴روز روادیدی که حالا در دست دارد را دریافت کرده با مقایسه خبر افزایش نرخ اتوبوس‌ها‌ در ایام اربعین در داخل کشور با خبر فرماندار شهر بدره عراق مبنی برجابه‌جایی رایگان زائران اربعین از مرز مهران تا شهرهای عراق به همشهری می‌گوید: «فرماندار شهر بدره عراق اعلام کرده برای جابه‌جایی زائران ایرانی، علاوه بر اتوبوس‌هایی که از خود ایران در مرز مستقر هستند دولت عراق خودروهای دولتی را آماده کرده تا آنان را به شهرهای مرکزی منتقل کنند وجابه‌جایی رایگان زائران اربعین از مرز مهران تا شهرهای عراق با خودروهای دولتی انجام می‌شود. این در حالی است که مسئولان ما مجوز می‌دهند اتوبوسرانی کرایه‌ اتوبوس‌ها را تا سقف ۱۰۰درصد افزایش دهد!»

  • توصیه رهبر انقلاب برای تسهیل حضور مردم در اربعین

به نقل از حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان در تاریخ ۱۱ آذر ۱۳۹۳رهبر معظم انقلاب توصیه به حضور بیشتر در مراسم اربعین کربلای معلی فرموده‌اند و به مسئولان مربوطه نیز دستور داده‌اند تا آنجا که می‌توانند تسهیلات لازم را برای زائران اربعین فراهم کنند. ایشان برای زیارت اربعین‌، خطاب به مسئولان تأکید داشتند که راه زیارت اربعین را هموار کنند.(پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر رهبر معظم انقلاب)

منبع: همشهری انلاین

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی