امروز

پنج شنبه, ۳ اسفند , ۱۳۹۶

  ساعت

۰۸:۴۴ قبل از ظهر

حمایت بنیاد برکت از ۱۸۰ گروه جهادیبه گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان،بنیاد برکت، وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در راستای تأکیدات مقام معظم رهبری در محرومیت‌زدایی از مناطق کم‌برخوردار، تاکنون نزدیک به ۲۰ میلیارد ریال برای حمایت از گروه‌های جهادی در سراسر کشور، اعتبار اختصاص داده است.

پس از تأکید رهبر معظم انقلاب به تقویت گروه‌های جهادی، امور گروه‌های جهادی در بنیاد برکت شکل گرفت و از همان زمان شناسایی، تقویت و حمایت از گروه‌های جهادی دانش‌جویی و جوان در استان‌های مختلف کشور آغاز شد.

در شیوه‌ی حمایت بنیاد برکت از گروه‌های جهادی، تلاش شده اولاً گروه‌های دورتر از مرکز اولویت داشته باشند و ثانیاً به گروه‌های دانش‌جویی و جوانان و گروه‌هایی که دغدغه‌های جدی‌تری برای محرومیت‌زدایی دارند، توجه بیش‌تری شود.

بنیاد برکت در تابستان سال گذشته و تعطیلات نوروز سال جاری از حدود ۱۸۰ گروه جهادی حمایت کرده است. این گروه‌ها عمدتاً در زمینه‌های زیربنایی و عمرانی، بهداشتی و درمانی، فرهنگی و آموزشی و هم‌چنین اشتغال‌زایی و توانمندسازی اقتصادی فعال بوده‌اند.

حجم اعتبار هزینه شده برای حمایت از گروه‌های جهادی مورد حمایت بنیاد برکت تاکنون نزدیک به ۲۰ میلیارد ریال بوده است و پیش‌بینی می‌شود این مبلغ در سال جاری افزایش نسبتاً قابل‌توجهی پیدا کند. البته بنیاد برکت از گروه‌های جهادی فقط حمایت مالی نمی‌کند. کمک به منظم کردن اقدامات گروه‌های جهادی، رایزنی با دستگاه‌های استانی و محلی برای پیشبرد کار و سامان‌دهی این گروه‌ها برای نقش‌آفرینی در بلایای طبیعی و بحران‌ها، از دیگر اقداماتی است که بنیاد برکت در راستای حمایت از گروه‌های جهادی انجام می‌دهد.

بنیاد برکت در سیل استان سیستان و بلوچستان، سیل آذربایجان شرقی، زلزله‌ی خراسان رضوی، سیل لردگان و اتفاقات مشابهِ چند ماه گذشته، گروه‌های جهادی بومی را بلافاصله سازمان‌دهی و از آن‌ها حمایت کرد تا در حل مشکلات مردم بحران‌زده به نهاد‌ها و سازمان‌های مسئول کمک کنند.

برنامه‌ریزی‌ها در این زمینه به‌گونه‌ای بوده که گروه‌های جهادی خلأ‌ها را پوشش دهند تا موازی‌کاری با ارگان‌های مسئول از قبیل: هلال‌احمر پیش نیاید.

گروه‌های جهادی به عنوان بازوی شناسایی محرومیت‌ها نیز به بنیاد برکت در جهت‌دهی خدمات به محرومین کمک می‌کنند. گروه‌های جهادی محرومیت‌هایی که از چشم بنیاد برکت دور مانده را شناسایی و به بنیاد برکت منعکس می‌کنند. بر این اساس، نیازهای مناطقی که توسط گروه‌های جهادی با حمایت بنیاد برکت قابل رفع باشند، توسط این گروه‌ها رفع می‌شود. هر بخش هم که فراتر از توان این گروه‌ها باشد، در مأموریت‌های بنیاد برکت قرار می‌گیرد تا توسط بنیاد انجام شود. بیش از ۱۸۰ گروه جهادی تاکنون در ۲۲ استان کشور تحت حمایت بنیاد برکت قرار گرفته‌اند. 

سایر گروه‌های متقاضی نیز می‌توانند با مراجعه به بخش اردوهای جهادی بسیج دانش‌جویی، مجموعه گروه‌های جهادی قرارگاه امام رضا (ع) و هیئت آل‌یاسین یا سایت بنیاد برکت، طرح‌های خود را ارایه دهند و در صورت تصویب طرح‌ها از حمایت بنیاد برخوردار شوند.

انتهای پیام/ 

منبع: خبرگزاری میزان

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی