امروز

شنبه, ۵ اسفند , ۱۳۹۶

  ساعت

۲۳:۴۵ بعد از ظهر

اربعین به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، مجتبی یزدانی گفت: اولین گروه از نیرو‌های شهرداری تهران برای پاکسازی، رفت و روب و خدمات رسانی به زائرین اباعبدالله الحسین (ع) روز شنبه ۲۹ مهرماه به شهر‌های نجف و کربلا اعزام می‌شوند. 

یزدانی در ادامه به تشریح اقدامات شهرداری تهران برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر مراسم پیاده روی اربعین حسینی پرداخت و گفت: براساس تاکیدات شهردار محترم تهران در خصوص خدمات رسانی مطلوب و ارتقاء خدمات رسانی به زائرین اباعبدالله الحسین (ع) جلساتی را با مسوولین و معاونین سیاسی عمرانی استانداری ها، فرمانداران و شهرداری‌ها در شهر‌های مناطق مرزی چهارگانه (مهران، چذابه، شلمچه و خسروی) برای برگزاری هر چه باشکوه‌تر پیاده روی اربعین حسینی انجام و تصمیمات لازم در این راستا اتخاذ شد. 

یزدانی با اشاره به این که برای اولین بار مرز خسروی نیز به دیگر مرز‌ها افزوده شده است، تصریح کرد: با برنامه ریزی‌های انجام شده منطقه ۵ در مرز مهران، منطقه ۱۴ در مرز خسروی (قصرشیرین)، منطقه ۴ در مرز چذابه و منطقه ۶ در مرز شلمچه مستقر و مجموعا کلیه مرز‌های منتهی به کشورعراق تحت پوشش خدمات رسانی به زائرین قرار خواهند گرفت. همچنین شهرداری منطقه ۲ نیز در شهر کوت واقع در خاک عراق که محل تقسیم و جابجایی زائرین به شهر نجف می‌باشد به زائرین حسینی خدمات رسانی می‌کنند.

وی در ادامه در تشریح اقدامات کمیته خدمات شهری در ستاد اربعین گفت:مباحث خدمات شهری، چون پاکسازی و رفت و روب پایانه‌های مرزی، شهر‌های نجف و کربلا، تامین نیرو‌های کارگری، تامین تجهیزات خدمات شهری، جمع آوری زباله، شسستشوی المان‌های شهری، تامین مخازن، ارائه خدمات نظافتی و تامین و نگهداری سرویس‌های پرتابلی، تامین مخازن آب مورد نیاز، حمام و… از جمله اقدامات کمیته خدمات شهری ستاد اربعین خواهد بود.

یزدانی در ادامه به مشارکت و همراهی مردم و خیرین پرداخت و گفت:خیرین و مردم استقبال بسیار خوبی برای پذیرای از زائرین اربعین حسینی دارند و چند خیر در برخی از مرز‌ها به منظور پذیرایی از زائرین مستقر می‌شوند.

وی با بیان این که راهنمای زائرین و ستاد گمشدگان نیز توسط نیرو‌های شهرداری تهران و بسیج شهرداری تهران صورت خواهد گرفت، گفت:جهت بازدید از مرز‌ها و نظارت بر کلیه امور، مسوولی تعیین و به بازدید مستمر از مرز‌ها می‌پردازد.

یزدانی با بیان این که به منظور خدمات رسانی به زائرین در مرز‌ها و شهر‌های نجف و کربلا هماهنگی‌های لازم با وزارت کشور صورت گرفته است و در این خصوص بازدید‌هایی نیز از مرز‌ها توسط معاونین عمرانی وزارت کشور به منظور اطلاع از روند اقدامات انجام شده است.

وی در ادامه افزود:همچنین هماهنگی‌های لازم در مرز‌ها انجام شده است و اعتبارات لازم نیز برابر مصوبه شورای اسلامی شهر تهران به مناطق ذیربط اختصاص یافته است.

معاون شهردار تهران به اعزام نیرو‌ها به شهر‌های نجف و کربلا اشاره کرد و گفت: با برنامه ریزی‌های انجام شده نیرو‌ها در دو مرحله به شهر‌های نجف و کربلا برای خدمات رسانی و رفت و روب اعزام می‌شوند و این گروه‌ها در دو شیفت کاری به رفت و روب و نظافت این شهر‌ها می‌پردازند. همچنین روز شنبه ۲۹ مهرماه حدود ۱۱۰۰ نفر نیرو شامل نیرو‌های کارگری، ناظرین، نیرو‌های آتش نشانی، نیرو‌های ستاد شهر سالم و… به شهر‌های نجف و کربلا اعزام خواهند شد.

یزدانی با بیان این که هماهنگی‌های لازم در شهر‌های نجف و کربلا توسط نمایندگان تعیین شده صورت می‌گیرد، گفت: این نمایندگان وظیفه هماهنگی با شهرداری، استانداری و عتبات عالیات را بر عهده دارند.
وی با بیان این که ستاد عتبات عالیات هماهنگی‌های بسیار خوبی با شهرداری تهران داشته است گفت:در بحث اسکان حدود ۵۰ هزار نفر (۵ هزار نفر در نجف و حدود ۴۵ هزار نفر در کربلا) توسط عتبات عالیات اسکان و پذیرایی خواهند شد و شهرداری تهران در این راستا امکانات لازم را جهت برپایی چادر‌ها در اختیار آنان قرار خواهد داد. 

معاون شهردار تهران با بیان این که تمامی هزینه‌ها براساس اعتبار مصوب تعیین شده از سوی شورای اسلامی شهر تهران می‌باشد و با استقبال خیرین و مشارکت‌های مردمی شاهد برگزاری باشکوه پیاده روی اربعین حسینی خواهیم بود گفت:با هماهنگی‌های انجام شده خیرین استان‌ها نذورات خود را در موکب‌ها و محل‌های اسکان توزیع خواهند کرد و این کار به شکل کاملا مردمی انجام خواهد شد.

وی با اشاره به این که شهرداری تهران امسال در بحث صدور ویزا برای نیرو‌ها هزینه‌ای پرداخت نخواهد کرد، گفت:با هماهنگی‌های انجام شده امسال صدور ویزا توسط ستاد عتبات عالیات انجام و هزینه‌ای برای شهرداری تهران نخواهد داشت.

یزدانی با بیان این که ۱۰ روز پیش از شروع مراسم اربعین حسینی پاکسازی و رفت و روب شهر‌های نجف و کربلا و مسیر بین نجف به کربلا به شکل کامل آغاز خواهد شد و زباله‌های جمع آوری شده در مکان‌های تعیین شده منتقل می‌شود، گفت:همچنین شهرداری‌های دیگر نیز ما را در این امر یاری می‌کنند. البته در همین راستا و با توجه به این که در تقسیم بندی‌ها مسوول کمیته خدمات شهری هستیم روز شنبه جلسه‌ای با معاونین خدمات شهری کلانشهر‌ها برگزار و در این خصوص تقسیم کار خواهد شد.

وی در ادامه گفت: با توجه به مسوولیتی که وزارت کشور و با همکاری سپاه به سازمان اتوبوسرانی محول کرده است که در این زمینه برای تسهیل در جابجایی زائرین از مرز مهران به شهر کوت تدابیر لازم اندیشیده شده است و ۵۰۰ دستگاه اتوبوس برای این امر در نظر گرفته شده اند. ضمنا زائرین از شهر کوت توسط ماشین‌های عراقی به نجف و کربلا منتقل خواهند شد.

یزدانی خاطرنشان کرد:کارشناسان سازمان آتش نشانی نیز با استقرار در مرز‌ها و شهر‌های نجف و کربلا نسبت به آموزش و ارائه خدمات ایمنی در محل‌های استقرار نیرو‌های شهرداری تهران می‌پردازند.

معاون شهردار تهران ادامه داد: همچنین دو موکب نیز توسط بسیج شهرداری تهران برپا خواهد شد که مجهز به درمانگاه و تجهیزات لازم، خوابگاه، سرویس‌های بهداشتی، حمام و… خواهد بود. البته پذیرایی در این موکب‌ها نیز توسط خیرین و به شکل مردمی انجام خواهد شد.

وی اظهارکرد: برای رفاه حال زائرین هماهنگی‌های لازم با بانک شهر برای ارائه خدمات رسانی مطلوب به شهروندان در کلیه مرز‌ها و شهر کربلا انجام شده است و تدابیر بسیار خوبی برای این امر با استقرار پیشخوان‌های سیار، خودپرداز سیار و… اندیشیده شده است. 

انتهای پیام/ 

منبع: خبرگزاری میزان

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی