امروز

شنبه, ۳۰ تیر , ۱۳۹۷

  ساعت

۰۸:۳۶ قبل از ظهر

سایز متن   /

به گزارش خبرگزاری مهر، کمیته های کارشناسی در چارچوب نظام نامه ابلاغی شهردار تهران به منظور فراهم کردن زمینه مشارکت درون سازمانی و برون سازمانی در تدوین برنامه سوم شهر تهران و به عنوان بازوی علمی- تخصصی کمیسیون ها تشکیل شده اند.

بر این اساس کمیته های علمی- تخصصی شامل کمیته های اقتصادی، حمل و نقل، فنی و عمرانی، محیط زیست- انرژی- خدمات شهری، فضایی- کالبدی؛ معماری و شهرسازی، اجتماعی و فرهنگی، حکمرانی و سرمایه سازمانی و ایمنی- امنیت- مدیریت بحران است. 


همچنین در تدوین برنامه سوم شورای دبیران متشکل از دبیران کمیته های مربوطه به منظور هماهنگی بین کمیته های علمی- تخصصی و دبیرخانه تدوین برنامه سوم شهر تهران مستقر در اداره کل برنامه و بودجه معاونت برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورا تشکیل شده است. 


ترکیب اعضای هر یک از کمیته های علمی- تخصصی شامل مدیرکل برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورا معاونت های تخصصی به عنوان رئیس کمیته، یک نفر کارشناس متخصص به تأیید دبیرخانه به عنوان دبیرکمیته، یک نفر کارشناس متخصص از معاونت تخصصی مربوطه، یک نفر کارشناس متخصص به پیشنهاد امور مناطق، یک نفر کارشناس خبره از مرکز مطالعات و برنامه ریزی در حوزه تخصصی و دو نفر کارشناس خبره با انتخاب دبیرخانه تدوین برنامه است. 


 عبدالرسول قاسمی به عنوان مدیر پروژه تدوین برنامه سوم و مهدی پندار مدیرکل برنامه و بودجه شهرداری تهران به عنوان رئیس دبیرخانه تدوین برنامه سوم انتخاب شدند. 


حجت اله میرزایی معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورا شهردار تهران در این جلسه الزامات قانونی، مواجه با آینده ناشناخته و مخاطرات اعلام نشده و افزایش توان مواجه برای کاهش خسارات را از جمله ضرورت های تدوین برنامه ذکر کرد. 


وی افزود: برای مثال در حادثه پلاسکو که اکنون در سالگرد آن قرار داریم، نظام عصبی شهر به هم ریخت و موجب ایجاد نگرانی شد. 


میرزایی با اشاره به اینکه ممکن است حادثه مشابه پلاسکو در ساختمان های مشابه تکرار شود، خاطرنشان کرد: آمادگی برای مواجه با این مخاطرات در قالب برنامه ریزی ایجاد می شود. 


وی به مخاطرات ناشی از تغییرات اقلیمی اشاره کرد و افزود: مخاطرات ناشی از تغییرات اقلیمی که اکنون قابل لمس است به گونه ای که تابستان آینده جمعیت ۱۶ میلیونی تهران با مشکل کم آبی روبرو خواهد بود. 


معاون شهردار تهران اضافه کرد: از سوی دیگر به منظور کنترل یا کاهش آسیب ناشی از روندهای نگران کننده که در فضای پیرامونی در حال رخ دادن است نیازمند برنامه ریزی هستیم. 


وی با اشاره به اهمیت برنامه ریزی شهری تصریح کرد: در کشورهایی که در سطح ملی برنامه وجود ندارد برنامه ریزی شهری و منطقه ای مشاهده می شود. 


به گفته میرزایی برنامه ریزی توسعه برای سطح فضایی، به قاعده ای رایج و امری پذیرفته شده تبدیل شده است. 


وی امید دادن به جامعه و ترسیم چشم انداز در افق دوردست را از جمله کاربردهای سیاسی اجتماعی برنامه های توسعه ذکر کرد و گفت: این امر به تقویت انسجام اجتماعی در جامعه منجر می شود. 


معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران یادآور شد: بازخوانی تجارب دیگران، بازیابی توان یکدیگر و ایجاد جمعی منسجم با ایده های نزدیک به یکدیگر از جمله فواید برنامه ریزی در سطح سازمان است. 


وی در ادامه به تشریح تفاوت های برنامه سوم با برنامه های گذشته پرداخت و اظهار کرد: برنامه سوم نباید برنامه ای جامع باشد زیرا جامعیت قاتل برنامه هاست؛ به عبارت دیگر برنامه باید اولویت ها و مسائل اساسی را مشخص کند. 


وی با بیان اینکه باید مشخص شود کدام مساله امکان حیات را فراهم می کند تصریح کرد: بعضی مسائل مانند آب یا آلودگی با بقا مرتبط هستند و در سرنوشت زیست پذیری تأثیر می گذارد. 


معاون شهردار تهران با تأکید بر اینکه برنامه قبلی شهر تهران محدود به شهر تهران بود خاطرنشان کرد: باید در برنامه ریزی مناطق و محلات شهر تهران را نیز در نظر گرفت زیرا در صورت تکثیر یک محله ممکن است حیات تهران به مخاطره افتد. 


وی در ادامه با بیان اینکه کلانشهر تهران همواره متأثر از سایر شهرها بوده اظهار کرد: باید آثار این سرریزها در برنامه لحاظ شود. 


میرزایی با اشاره به تشکیل کارگروه های ۱۷ گانه گفت: پس از برگزاری جلسات کارگروه ها ۳۰ مساله شهر تهران اتخاذ شد که باید از میان این مسائل پنج اولویت اصلی مشخص شود.

منبع: خبرگزاری مهر

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی