آسیب های اجتماعی در مناطق حاشیه نشین تا ۱۰ سال دیگر کاهش می‌یابد

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، ناصر کلانتری، قائم مقام بهداشتی معاونت بهداشتی وزارت بهداشت گفت: بزرگترین حمایت اجتماعی و روانی از شهروندان مورد غفلت قرار گرفته مناطق حاشیه نشین را، اطلاق عنوان شهروندی و همتراز قرار دادن آن‌ها با سایر شهروندان است.


 


وی گفت: در راستای طرح تحول سلامت برای ساکنان این مناطق، واحدهای بهداشتی درمانی مهیا شده است که بسته های خدمات بهداشتی درمانی و غربالگری توسط کارشناسان زبده و آموزش دیده، به آنان ارائه می شود.


 


وی ادامه داد: با آغاز طرح تحول سلامت در حوزه بهداشت، الگویی به منظور پوشش جامع و همگانی سلامت در مناطق حاشیه نشین شهرها و با هدف افزایش دسترسی تمام ساکنین حاشیه شهرها و سکونت گاه های غیررسمی به خدمات بهداشتی درمانی ضروری، برقرای عدالت در سلامت و ارتقاء وضعیت سلامت جسمی، روانی و اجتماعی آنان طراحی شد.


 


قائم مقام بهداشتی معاونت بهداشتی وزارت بهداشت یادآور شد: تحقیقات جهانی نشان می دهد با ورود واحدهای خدمات بهداشتی درمانی به منطقه ای، سایر بخش های توسعه ای نیز موظف به حضورمی شوند، یعنی با ورود به این مناطق و شناسایی مشکلاتی چون بیکاری، کمبود فضای تفریحی و آسیب های اجتماعی، اصل اساسی سلامت که همکاری ببین بخشی است، بر همکاری و مداخله بین دستگاه ها و سازمان های مربوط و مسئول تاکید می کند.


 


کلانتری به مداخلات روانشناختی در بین خانواده های حاشیه نشین و حضور روانشناس بالینی در قالب ارائه خدمات سلامت مانند مهارت فرزندپروری، کنترل خشم، مهارت های زندگی، مهارت نه گفتن و پیشگیری از اعتیاد اشاره کرد و گفت: هنوز زود است از اثر بخشی این برنامه ها صحبت کنیم. 


 


وی در برنامه رادیویی سلامت افزود: در حال حاضر ما در مرحله پوشش خدمت و انجام فرایند درست خدمت هستیم و نمی توانیم بگوییم که با گذشت دو سال از آغاز این برنامه تا چه حد میزان پیشگیری از مصرف مواد مخدر و افسردگی کاهش یافته است؛ اما براساس مطالعات جهانی و با کمک روانشناسان بالینی، می توان امیدوار بود که در ۱۰ سال آینده شاهد کاهش آسیب های اجتماعی در مناطق حاشیه نشین باشیم .منبع: snn

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا