به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ دکتر سعید نمکی در پنجمین نشست غیرحضوری روسای دانشگاه‌های علوم‌ پزشکی ضمن گرامیداشت یاد شهدای سلامت به‌ویژه افرادی که در ایام کرونا به فیض شهادت نائل آمدند، گفت: بعد از جلسه‌‌‌ای که در خدمت مقام معظم رهبری بودیم، سرفصل تازه ‌ای در فعالیت‌هایمان برای مبارزه با بیماری کرونا آغاز شد.

وی افزود: همکاران من با لطف خداوند در مرحله ورود سهمگین بیماری به کشور در موج اول انفجار بیماری توانستند در بسیج ملی مقابله با کرونا در کمتراز ۶۰ روز با کمک سایر دستگاه‌ها و همکاری‌های بین بخشی افتخار دیگری برای جمهوری اسلامی ایران رقم بزنند. کاهش مرگ و میرها به رقمی نزدیک ۳۰ عدد در روز، کاهش موارد بستری به یک پنجم در کمتر از دو ماه، همکاری گسترده بین بخشی در تدارک ماسک، لباس محافظتی برای کادر درمان و همکاری و همراهی مردم در رعایت شیوه ‌نامه‌ها توانست یک رکورد تاریخی را برجای بگذارد.

نمکی ادامه داد: پس از آن متوجه شدیم امواج تازه بیماری در راه است و رفته رفته امواج سهمگین‌‌‌تر شدند و به نسبت رعایت پروتکل‌‌‌های بهداشتی ارتفاع این امواج بیشتر شد. در این میان از دو چیز بیشتر رنج بردیم؛ اول عدم رعایت پروتکل‌ها و دوم مضایق مالی که همکاران من در دانشگاه‌ های علوم پزشکی به آن دچار شدند.

وی در ادامه تاکید کرد: بعضی مواقع بسیاری از مصوبات که بعد از مدت‌ ها به ستاد ملی کرونا می‌‌‌رفت یا اجرا نمی‌ شد و یا به خوبی اجرا نمی‌شد. از طرف دیگر موارد فشار مالی و اقتصادی در شرایطی که میزان تست‌ ها از ۱۲۰۰ تست در روز به ۲۵ هزار تست در روز رسید و از طرف دیگر گرفتاری ‌‌هایی مانند، عدم تخصیص ردیف ‌ها، مجموعه‌ ما را با شرایط ویژه ‌‌ای روبرو کردند، این در حالی بود که در آمد اختصاصی دانشگاه‌‌‌ها نیز به ۱۵ تا ۲۰ درصد مصوب در بودجه رسید. انتقال این موارد به رهبری و رییس جمهور باعث شد که در آن جلسه مهم و تاریخی در خدمت مقام معظم رهبری باشیم.

دکتر نمکی افزود: موارد متعددی مورد توجه ویژه رهبری قرار گرفت و در کنار حمایت‌‌‌هایشان از ما برای تامین اعتبار، تامین نیروی انسانی و موارد باقی ‌مانده از سهم صندوق که اختصاص یافته بود، دستوراتی هم در مورد مدیریت بیماری به ما دادند. یکی از این دستورات این بود که وزارت بهداشت باید محور اصلی تعیین مصادیق محدودیت‌ ها باشد و همه این محدودیت ‌ها را اجرا کنند و دوم آنکه وزارت بهداشت باید محور موارد آموزش همگانی باشد و از همه مهمتر دستور ایجاد قرارگاه اجرایی برای اجرای مصوبات ستاد ملی کرونا بود.

وزیر بهداشت گفت: یکی از دستورات ارزشمند رهبری این بود که بتوانیم با حرکتی جدید برای بیماریابی زودرس در اقدامی محله محور فعالیت کنیم. افزایش تست‌ ها و قرنطینه‌ی به موقع از تاکیدات این بخش است‌. تاکنون با همکاری بسیج، بسیج جامعه پزشکی، هلال‌ احمر و سازمان‌ های مردم نهاد صحبت‌ هایی شده است و این حرکت محله محور از ۲۰ آبان ماه آغاز خواهد شد.

دکتر نمکی درباره صدور مجوزهای استخدامی نیز تصریح کرد: برای صدور مجوز استخدامی غیر پرستار هم اعلام کرده‌ایم دوستان حتما مجوزهایی صادر کنند. در رابطه با نیروی انسانی یک گرفتاری ما این است که این مجوزهای جدید به جذب نیروهایی اختصاص می‌یابد که قبلا در سیستم بودند و در اولویت هستند. از انجایی که درآمد اختصاصی دانشگاه‌ ها هم در حال حاضر با مشکل روبرو است فعلا نمی ‌توانید نیروی جدید به شکل شرکتی بگیرید، از دکتر تقوی‌نژاد خواسته‌‌‌ام برای ترمیم درآمد اختصاصی کمکی کنند که دانشگاه بتواند علاوه بر تبدیل وضعیت نیروها، مجوز گرفتن نیروی جدید داشته باشیم. البته نباید فراموش کنیم که لازم است بازنگری در زمینه حدنصاب جمعیتی داشته باشیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: موضوع منع ورود مسافر به استان‌ ها با توجه به تغییرات موتاسیون ویروس و ایمونوژنتیک متفاوت قومیت ایرانی باید جدی گرفته شود. تردیدی ندارم ویروسی که از استان سیستان و بلوچستان با ویروس گیلان، اقوام ترکمن و… متفاوت است و این موتاسیون‌های جدید ما را گرفتار می‌ کنند. ما به اندازه چند کشور اروپایی وسعت داریم و نقل و انتقال و سفرها را در شیوع بیماری موثر می‌دانم که در حال کار بر آن هستیم.

وی درخصوص پروژه‌ های نیمه تمام وزارت بهداشت، اظهار کرد: در راستای تامین بودجه ما تمام دانشگاه‌هایی که پروژه نیمه تمامی دارند که تا پایان دولت می‌ توان آنها را تمام کرد مورد توجه قرار می‌دهیم که در اسرع وقت به اتمام برسند.

دکتر نمکی در بخش دیگری از این نشست مجازی، بعد از شنیدن سخنان و نقطه نظرات معاونین و روسای دانشگاه ها، خطاب به روسای دانشگاه‌های علوم‌پزشکی، افزود: به عنوان یک سرباز کوچک همواره حتی اگر نیمه‌ های شب هم با مسئول و رییس دانشگاهی تماس می گرفتم، پاسخ را به سرعت می‌ داد و این نشان دهنده زحمات فراوان این کادر زحمتکش است. ما حتی شاید بتوانیم به پرستارمان استراحت بدهیم، اما روسا و معاونین دانشگاهی همیشه پای کار بودند و باید دستشان را بوسید. من شرمسار زحمات شما هستم و مطمئنم در تاریخ این سرزمین، نسل‌‌‌های بعد نیز با مرور این ایام سخت که ممکن است هر ۲۰۰ سال یکبار اتفاق بیفتند، از این زحمات به نیکی یاد می‌‌کنند.

هیچ مصیبتی برای کشور از خسران طولانی شدن اپیدمی کرونا سنگین‌‌‌تر نیست

وی با اشاره به سخنان دکتر زالی درمورد نگرانی درخصوص کمبود تخت در مراکز درمانی و فشارکاری پرسنل درمانی، گفت: خواهشم این است که روسای دانشگاه ‌ها نامه‌ای جمعی را مبنی بر درخواست برای بهبود چنین مشکلی به بنده بنویسید و بنده هم با اظهارنظری آن را منعکس کنم. اما بدانید همانطور که اشاره کردید که سازمان تامین اجتماعی در پرداخت حقوق در این ایام دستش تنگ است و ما مشکلاتی را درباره معیشت مردم داریم. یکی از دغدغه‌ های اصلی آقای رییس جمهور و بسیاری از مقامات کشور، دغدغه معیشت مردم است. مثلا، وضعیت دکه‌ داری که همه اموراتش با این دکه می‌ گذرد و اگر یک روز تعطیل کند، زندگیش مختل می شود، شبیه وضعیت ماست. اما واقعا انقدر منابع در کشور نیست که بتوانیم همه‌ این موارد را پاسخگو باشیم. هیچ مصیبتی برای کشور از خسران طولانی شدن این اپیدمی سنگین‌‌‌تر نیست. لذا چنانچه بتوانیم راهکارهایی پیدا کنیم که طول مدت بیماری را کاهش داده و فشار بر پرسنل هم کم کنیم، بسیار کمک کننده خواهد بود.

وی افزود: امروز در ستاد ملی گفتم که اگر حرکتی بتواند یک مثقال از بار ما را سبک کند در این ایام برای ما و همکارانمان نفس‌ کشی است.

دکتر نمکی درباره همکاری وزارت بهداشت با بسیج، تصریح کرد: این همکاری بسیار ارزشمند است و نباید این فرصت را از دست داد؛ اما باید مرز بندی‌‌‌ها مشخص باشد. محوریت با وزارت بهداشت است، فرمانده محترم سپاه هم توصیه اکیدشان به دوستان بسیج این است که آنها در امتداد فعالیت ‌های ما اقدام کنند و پیشتاز یا پیشرو نباشند. قرار هم نیست مدیریت نیروهای در اختیار ما به دیگران سپرده شود.

وی درباره منابع و هزینه‌‌‌ها به روسای دانشگاه‌ های علوم‌پزشکی گفت: این موضوعات را به ما بسپارید، دلمان نمی‌ خواهد در این موارد درگیر شوید. قانون بودجه در قبل از سال آتی می‌ نویسند. در آبان و آذرماه خبری از کرونا نداشتیم و این یک میلیارد یورویی که مقام معظم رهبری از صندوق موافقت فرمودند را تازه در حال دریافت قسمت عمده آن هستیم و تا پیش از این حدود ۳۰ درصد آن را گرفته بودیم. از طرفی در جلسه ‌ای که خدمت آقای نوبخت بودم ما ۱۰ هزار میلیارد تومان از بودجه معمولمان را هم که گره خورده بود به هدف مندی یارانه‌ ها در نیمه اول سال نگرفتیم که قرار است اوراقی بدهند و امروز از رئیس جمهور خواستم که دستوری دهند که این اوراق را هر وقت دادند بتوانیم به راحتی نقد کنیم.

وی افزود: سال ۹۹ پر مضیقه‌‌ترین سال در ارتباط با منابع پس از انقلاب است. اما مقام معظم رهبری فرمودند همانطور که اولویت با سلامت است، اولویت بودجه هم با سلامت است.

دکتر نمکی درباره استخدام نیروها، تاکید کرد: در این خصوص خواهشم این است که نیروهای کارآمد را در نظر بگیرید.

وی با اشاره به رنگ بندی‌ های استانی درمورد کرونا، اظهار کرد: امروز رنگ مشکی هم به رنگ‌ ها اضافه شد و ما از رنگ نارنجی به سمت رنگ مشکی رفتیم.

وی با تاکید بر اینکه ویروس کرونا بسیار پیچیده است، خاطرنشان کرد: این ویروس با ما کارهای زیادی انجام داد و کارهای زیادی هم انجام خواهد داد. اگر امروز هر کسی بگوید این ویروس را خوب شناخته و راه‌کارهای مبارزه با آن را غیر از اصول ملی که همواره بیان می‌شد، کشف کرده، نشان از کج فهمی او نسبت به این ویروس است. ممکن است روزهای سخت ‌تری پیش روی ما باشد همانگونه که پیش‌بینی پاییز سختی را هم داشتیم. زمستانی سخت‌تر از این پاییز در راه داریم و باید برای روزهای سخت آینده آماده باشیم.

لزوم نظارت‌‌های مستمر/ تخلفات را به موقع به ما اعلام کنید

وی افزود: نظارت مستمر با همکاری نیروهایی مانند هلال‌احمر باید انجام شود و گزارشات بیشتری از استان‌ ها به ما بدهید، نمی ‌توانیم گزارشات استانی را دست‌ کم گرفت. الان می‌گویند پروازها مبتنی بر پروتکلها است، اما تماس‌ هایی داریم که خلاف این موضوع را گزارش می‌‌‌دهند. تیم بازرسی و نظارت‌ ها باید فعال باشند و تخلفات را به موقع به ما اعلام کنید که اگر این کار را نکنید همه میگویند ما کارمان را خوب انجام دادیم و افزایش آمار کرونا از چشم شما دیده می‌‌‌شود. از روسای دانشگاه‌‌‌ها می‌خواهم مستقل و بدون تعارف تخلفات را پیگیری کنند و هر اتفاقی که می‌ افتد را اطلاع دهید تا از بار مشکلاتتان کم شود. با تقسیم کاری که مقام معظم رهبری فرمودند که باید قرارگاهی باشد برای اجرای مصوبات، کاستی‌ها را با نظارت مستمر به ما اعلام کنید.

نمکی ادامه داد: آموزش همگانی را به شدت دنبال کنید و موارد را هنرمندانه تهیه کنید. پهنه جغرافیایی خود را تقسیم‌ بندی جدیدی کنید، در شهرهای بزرگ اگر مراکز جامع سلامت و مراکز بهداشتی که دارید پاسخگو نیست، از پایگاه‌های جدید استفاده کنید. پهنه‌ ها باید کوچکتر شود در شهرهای بزرگ با این تقسیم بندی کنونی به مشکل برخواهید خورد و حتما باید جمعیت را بشکنید. کمیته محلی تشکیل دهید و انتقال اطلاعات را از طریق سامانه‌ ها جدی بگیرید. تمام آزمایشگاه‌ های خصوصی و دولتی مکلفند هر فرد مثبتی را بلافاصله در سامانه سیب با کد ملی به ما اعلام کنند. اگر به آزمایشگاه خصوصی دسترسی نداده اید، این کار را انجام دهید و اگر هم دسترسی دادید، ولی ثبت اطلاعات را انجام نمی‌ دهند، حتما با آن آزمایشگاه و بخش خصوصی برخورد کنید، چون عدم ارسال اطلاعات، جرم است.

لزوم توسعه مراکز سرپایی

وی با تاکید بر لزوم توسعه مراکز سرپایی، تصریح کرد: درحال حاضر حدود ۱۲۰۰ مرکز سرپایی داریم که باید به بیش از ۵۰۰۰ مرکز برسد. برخی مراکز را برای خدمات غیر کووید جدا کنید که افراد بتوانند خدماتی مانند واکسیناسیون را دریافت کنند، ولی مراکز بیشتری را زیر بار درمان سرپایی کرونا ببرید. در تمام مراکز سرپایی باید نمونه‌گیری و تست انجام شود.

تست‌ های کرونا باید به روزی ۱۰۰ هزارتا برسد

وی افزود: تست‌‌‌های آنتی‌ ژن در هفته آینده به دستمان خواهد رسید. این تست ۲۰ تا ۲۵ دقیقه زمان می‌ خواهد و نیازی به دستگاه هم ندارد. درصدد واردات ۳ میلیون تست هستیم و در داخل کشور هم کار تولید تست در مراحل نهایی است و بین ۹۸ تا ۱۰۰ درصد موثر هستند و حدودا روزانه ۱۸۰ هزار تست تولید خواهیم کرد. تست‌ های ما باید به روزی ۱۰۰ هزارتا برسد که این رپید تست‌ها در این زمینه خیلی کمک کننده خواهند بود. به عنوان یک انگیزه برای مردم این تست‌‌ها را به شکل رایگان در مراکز سرپایی راه اندازی کنید، من تامین منابع آن را به عهده می‌گیرم. حداقل ۱۰ نفر از تماس‌‌‌‌های نزدیک بیمار باید تست شوند. تمام افراد در تماس با فرد باید مورد آزمایش قرار گیرند.

نمکی تاکید کرد: نباید به تله درمان انبوه سرپایی در بیماران مختلف بیفتیم.

وی در مورد قرنطینه بیماران، بیان کرد: از همه استان‌ ها می‌ خواهیم این موضوع را جدی بگیرند. اگر در منزل امکان قرنطینه هست که خوب است، اما اگر این امکان وجود ندارد، این اجازه را گرفته‌ ایم که عزیزان هتل‌ هایی را شناسایی کنند، قرنطینه‌ های بزرگی که با دوستان نظامی درست کردیم، چندان تمایلی در موردشان وجود نداشت. البته با پیگیری وزارت ارتباطات که در طراحی سامانه رصد افراد کمک کردند، افرادی که از قرنطینه خارج شوند علاوه بر جریمه، می‌ توانیم به قرنطینه اجباری ببریم، اما برای اینکه مردم راحت تر باشند، هتل‌ هایی را شناسایی کنید که با قیمت مناسب با ما قرارداد ببندند که بتوانیم افراد را در این مکان‌ ها نگه داریم و هزینه هتلینگ آن را هم قرار است بیمه‌ ها کمک کنند و ما از این مجموعه استفاده کنند.

خدمات پزشکی از راه دور

وی افزود: درمورد گروه‌‌‌های آسیب‌پذیر و سنین بالا که ۸۸ درصد از مرگ‌‌‌های ما را تشکیل می‌‌‌دهند، خواهش می‌کنم برای خدمت‌رسانی از راه دور، طراحی ویژه داشته باشید. خدمت پزشکی به شکل دورا پزشکی باشد و داروی بیماران مزمن به این شکل در اختیارشان قرار گیرد.

لزوم افزایش فعالیت روابط عمومی دانشگاه‌ها

وی با تاکید بر لزوم افزایش فعالیت روابط عمومی دانشگاه‌ها، اظهار کرد: این فعالیت برای گسترش اطلاع‌ رسانی‌ ها لازم است. آمار توسط سخنگوی وزارت بهداشت باید اعلام شود. بقیه آمارها مردم را دچار سردرگمی می‌کند. در شروع طرح و هر خانه یک پایگاه سلامت دوستان روابط عمومی فعال تر عملی کنند. می‌ خواهیم در یک ماه آینده هدف گذاری کنیم تا ۳۰ درصد از موارد بستری و ۱۵ درصد از مرگ و میرهایمان را کم کنیم و در سه ماه آینده ۵۰ درصد از موارد بستری و ۳۰ درصد از مرگ‌ هایمان را باید کم کنیم.

وزیر بهداشت اظهار کرد: جهش در ویروس اتفاقی نامبارک است، هرگونه تغییر در رفتار ویروس باید تحت نظر باشد تا غافلگیر نشویم.

انتهای پیام/لینک منبع