;
آخرین اخبار

آمادگی دانشگاه فرهنگیان برای تولید برنامه درسی مهدکودک‌ها- اخبار فرهنگیان و مدارس – اخبار اجتماعی تسنیم

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ محسن حاجی میرزایی در نشست تحول و منابع انسانی درسی و پنجمین اجلاس رؤسای آموزش و پرورش اظهار کرد: تعارض سیاستی شدیدی را در بحث تامین معلم شاهد هستیم، از یک سو با امتیاز ویژه به فرهنگیان، هر دانشجو معلم از روز نخست استخدام شده، حقوق دریافت می‌کند و از معاف می‌شود؛ این‌ها امتیازات خوبی است که نظام برای تربیت معلم با کیفیت ارائه کرده است اما همزمان با این سیاست‌ها، ۵۰ درصد نیروهای آموزش و پرورش از سایر مسیرها وارد شده‌اند.

همچنین حسین خنیفر؛ رئیس دانشگاه فرهنگیان افزود: وقتی ۳ تا ۵ سال دانشجو جذب نشد، بنده که مسئول دانشگاه شدم با ۲۵ هزار کمبود معلم مواجه شدم، در مقطعی پذیرش دانشجو به ۳ هزار نفر رسیده بود و زمانی که به دانشگاه آمدم باید کمیت و کیفیت را همزمان جلو می‌بردم.

فرار نیروها در آموزش و پرورش 

وی افزود: مشکل اصلی آموزش و پرورش فرار نیروها است که در برخی استان‌ها از جمله ، و ایلام بیشترین فرار نیرو را داریم، ضرورت ایجاد تعهد ثبات ۱۰ ساله نیروها نیاز است.

رئیس دانشگاه فرهنگیان گفت: در سال‌های ۸۸ تا ۹۰ هیچ معلمی گرفته نشد و این فاجعه سال‌های ۹۲ تا ۹۶ نیز تکرار شد و جذب دانشجو معلمان از ۲۱ هزار نفر به ۳ هزار نفر رسید.

تربیت سالانه ۵۰ هزار معلم تا ۱۴۱۰

خنیفر بیان کرد: ۳۴۸ هزار و ۷۲۹ نفر تا سال ۱۴۰۵ از آموزش و پرورش بازنشسته می‌شوند و ناگزیریم تا سال ۱۴۱۰ سالانه حداقل ۵۰ هزار معلم تربیت کنیم، برخی می‌گویند شاید این معلمان اضافه بیایند، اگر اضافه هم بیاید جمعیت دانش‌آموزان در کلاس‌های درس کمتر می شود از تربیت معلم نگران نباشید.

رئیس دانشگاه فرهنگیان ادامه داد: تا سال ۱۴۰۳ باید سالانه ۲۵ هزار دانشجوی ۴ ساله جذب شود و دانشگاه دانشگاه فرهنگیان به ازای ‌ها تا سال ۱۴۰۰، ۱۶۸ هزار نفر نیرو تربیت کرده است و تا سال ۱۴۰۵ باید ۲۷۸ هزار و ۷۲۳ نفر را تربیت ‌کند به شرط آنکه ردیف استخدامی داده شود.

کسر از حقوق دانشجو معلمان قانون است

وی با اشاره به اینکه امروز علیه بنده توییت زدند که چرا حقوق دانشجو معلمان را می‌خورید، گفت: قانون می‌گوید شهریه دانشجو ۲ قسمت دارد ۴۵ درصد حقوق دانشگاه و ۵۵ درصد حقوق دانشجو اما این موضوع به تدریج فراموش شد و تصور کردند همه این پول، حقوق دانشجو است.

وی ادامه داد: کسر از حقوق دانشجومعلمان  توسط آموزش و پرورش انجام و به خزانه واریز می‌شود، تخصیص آن از سوی دولت است و اصلا به حساب دانشگاه نیامده است؛  اداره این دانشگاه از همه وزارتخانه‌ها سخت‌تر است.

آمادگی برای تولید برنامه درسی مهدکودک‌ها

خنیفر تصریح کرد: علاوه بر ۱۳۲ واحد ۳۵ واحد هم اضافه کردیم و در سال ۹۸ برای نخستین برا با دخالت معاونین آموزشی، بازنگری کل برنامه‌های درسی تربیت معلم انجام شد همچنین رشته‌های جدیدی ایجاد کردیم و آمادگی داریم حتی برای مهد کودک‌ها برنامه درسی بنویسیم،  می‌خواهیم به محتوای درسی متناسب با سرفصل‌ها ورود کنیم.

وی گفت: ۳۱  جلد تاریخ تربیت معلم ۱۰۰ ساله ایران را تدوین کردیم که توسط وزیر آموزش و پرورش رونمایی می‌شود و تحولات تربیت معلم را در ۱۰۸ سال اخیر به تفکیک استان‌ها داریم.

 

انتهای پیام/


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =

دکمه بازگشت به بالا