;
آخرین اخبار

آمادگی پلیس راهور برای اعمال محدودیتهای احتمالی تردد در تعطیلات نیمه خرداد/ عدم وابستگی حقوق پرسنل پلیس راهور به اعمال جریمه- اخبار پلیس – اخبار اجتماعی تسنیم

به گزارش خبرنگار انتظامی باشگاه خبرنگاران پویا؛ سردار سید کمال هادیانفر صبح امروز در حاشیه پنجمین رزمایش ارتقاء توان عملیاتی در جمع خبرنگاران با اشاره به اثربخشی چنین رزمایشهایی، اظهار کرد: یکی از موضوعات بحث توسعه و نوسازی ناوگان پلیس راه و راه‌های کشور است که که در دستور کار قرار دارد.

رئیس پلیس راهور افزود: خودروهای رونمایی شده در مراسم امروز، صرفاً به حوزه راهور استانها و شهرستانها تخصیص پیدا می‌کنند و ان‌شاءالله بتوانیم حضورمان را در رسیدگی به تصادفات و حوزه‌های ترافیک کاهش دهیم.

وی با بیان اینکه کاهش تصادفات از مطالبات مقام معظم رهبری و تکلیف قانونی برای تمام دستگاه‌ها از جمله پلیس است، گفت: همانگونه که در سال ۹۸ و ۹۹ شاهد کاهش جان‌باختگان سوانح رانندگی بودیم، ان‌شاءالله این کاهش در سال جاری نیز روی دهد.

این مقام انتظامی یادآور شد: بحث مدیریت هوشمندانه در حوزه ترافیک را در سال گذشته و امسال ابلاغ کردیم، اساساً دنبال کاهش تنش بین مردم و پلیس و با توسعه امکاناتی مانند دوربینها و لیزرگان و تجهیزات جدید، در پی هوشمندسازی هستیم.

هادیانفر با بیان اینکه در برخی موارد ناگزیر به اعمال قانون و حضور فیزیکی پلیس هستیم، گفت: ابلاغ کردیم که مدیریت هوشمندانه در اعمال قانون انجام شود، شرایط اقتصادی مردم مساعد نیست همچنین استرس و خود بیماری کرونا شرایط خاصی را بر مردم تحمیل کرده لذا تأکید کردیم که همکاران حال مردم را درک و متناسب با شرایط اعمال قانون کنند.

حقوق همکاران پلیس راهور به اعمال جریمه بستگی ندارد

رئیس پلیس راهور افزود: به همکاران تأکید کردیم اگر فردی پذیرفت که مرتکب تخلف رانندگی شده، به همان تذکر بسنده کنند و احتیاج به جریمه نیست، چون اساساً اینگونه نیست که درآمد ناشی از وصول جرایم رانندگی به نیروی انتظامی اختصاص پیدا کند همچنین حقوق همکاران ما نیز به اعمال جریمه بستگی ندارد و در سیاستهای دولت نیز اینگونه نیست که با جرایم رانندگی، کسب درآمد کند.

وی با تأکید بر اینکه بحث اعمال جریمه، منجر به بازدارندگی در تخلف می‌شود، عنوان کرد: اگر واقعاً کسی پذیرفت که مرتکب تخلف شده و سپس متنبه شد، به نظرم اعمال جریمه وی، آنچنان نمی‌تواند نقش جدی داشته باشد.

این مقام انتظامی ادامه داد: در قانون (ماده هشت) آمده که خودروهای با بیش از خلافی یک میلیون تومان توقیف شوند که سقف این رقم را به سه میلیون تومان افزایش دادیم همچنین تأکید داریم رانندگان با بیش از خلافی سه میلیون تومان، نسبت به پرداخت آن اقدام کنند.

هادیانفر با بیان اینکه جرایم رانندگی با پیشنهاد پلیس راهور و مجلس شورای اسلامی تا پایان سال ۹۹ به اصل خود بازگشته و این فرصت تا دی ماه برای پرداخت جرایم رانندگی وجود دارد، گفت: بعد از دی ماه امسال، جرایم مجدداً به حالت قبلی خود بازمی‌گردنند لذا از مردم می‌خواهیم جرایم خود را پرداخت کنند.

رئیس پلیس راهور با اشاره به انجام شماره‌گذاری اینترنتی به صورت پایلوت در دو مرکز خاوران و میثم، از هموطنان خواست از این فرصت پیش آمده استفاده کنند و اظهار کرد: تقریباً ۹۰ درصد این کار غیرحضوری انجام می‌شود و ۱۰ درصد آن تقریباً هشت تا ۱۰ دقیقه زمان می‌برد و برای نقل و انتقال است، به دنبال توسعه این اقدام به کل کشور هستیم.

اجرای آزمایشی آئین‌نامه الکترونیک در ۱۱۰ آموزشگاه رانندگی

به گفته وی، برگزاری آئین‌نامه الکترونیک نیز در ۱۱۰ آموزشگاه رانندگی در تهران به صورت آزمایشی انجام می‌شود که به زودی به کل تهران و کشور تسری پیدا خواهد کرد.

هادیانفر با تأکید بر اینکه تخلفات حادثه‌ساز، خط قرمز پلیس راهور است، متذکر شد: قطعاً حداکثر اعمال جریمه در اینگونه تخلفات انجام می‌شود، این تخلفات مانند سرعت، سبقت غیرمجاز و عدم توجه به جلو کُشنده است.

این مقام انتظامی درباره قطعی برق در چهارراه‌ها و از کار افتادن چراغهای راهنمایی و رانندگی و بروز مشکلات در این رابطه نیز خاطرنشان کرد: سال گذشته نیز خاموشی‌ها را شاهد بودیم و متأسفانه به همین دلیل تصادفات زیادی روی داد، در تهران بیش از ۶ هزار تقاطع چراغ‌دار داریم که تمام آنها وابسته به برق عمومی شهر تهران هستند، در صورت قطعی برق، این امکان برای پلیس وجود ندارد که بر سر تمام این ۶ هزار تقاطع نیرو بگذارد که آنها را مدیریت کنند لذا حتماً باید به نحوی عمل کند که در مکانهایی که وابسته به توسعه نظم و انضباط یا مراکز درمانی هستند، شاهد قطعی برق نباشیم، نباید کلید یک منطقه را بزنیم و کلاً برق تمام قسمتها مانند مراکز درمانی، اداری، چراغهای راهنمایی و رانندگی خاموش شود، این کار حتماً منجر به بی‌نظمی می‌شود.

رئیس پلیس راهور با بیان اینکه مردم برای عبور از تقاطع عادت به بهره‌گیری از سه رنگ چراغ راهنمایی و رانندگی دارند، گفت: وزارت نیرو در صورت برنامه‌ریزی برای خاموشی، باید این مدیریت را داشته باشد که برق مکانهای اجتناب‌ناپذیر مانند بیمارستانها و تقاطعها به صورت پایدار وصل بماند.

وی درباره عدم به‌روز رسانی سامانه rahvar120 در پرداخت جرایم رانندگی نیز گفت: سایت ما، به خاطر امنیت آن یک “فایروال” دارد که این به‌روز رسانی جرایم رانندگی به همین دلیل با تأخیر انجام می‌شود، در پی این هستیم که این اقدام یا در اپلیکیشن انجام شود یا شرایط تغییر کند تا به محض پرداخت جرایم رانندگی، به‌روز رسانی صورت گیرد.

هادیانفر در پاسخ به این سؤال که خودروهای مورد استفاده پلیس راهور دارای استانداردهای جهانی و ایمنی کامل هستند، گفت: در جاده‌ها نیازمند خودروهای ایمن‌تر مانند شاسی‌بلند، تاکتیکی و قوی‌تر هستیم که خودروهای ایمن‌تر را به پلیس راه اختصاص می‌دهیم اما برای شهرها که سرعت کاهش پیدا می‌کند یا در تقاطع‌ها و در ترافیک، خودروهای مورد استفاده توسط پلیس راهور خودروی مناسبی است و طبق بررسی‌های انجام شده در کشورهای اروپایی نیز از خودروهایی مانند پژو ۲۰۷ و ۳۰۷ استفاده می‌‌شود.

این مقام انتظامی تأکید کرد: تمام خودروهای ساخته شده در سال ۱۴۰۰ توسط شرکتهای خودروساز داخلی باید استاندارد یورو ۵ را داشته باشند و اگر یورو ۵ را نداشته باشند، پلاک نمی‌شوند، خودروسازها نیز از این استاندارد پیروی می‌کنند.

رئیس پلیس راهور درباره تصمیم‌گیری برای ترددها در تعطیلات نیمه خرداد نیز عنوان کرد: جمعه، شنبه و یکشنبه در نیمه خرداد تعطیل است که پنجشنبه به این تعطیلات متصل می‌شود، باید ببینیم تدبیر ستاد ملی مقابله با کرونا چه است، هنوز تصمیمی به ما اعلام نکردند، باید وزارت بهداشت مبتنی بر میزان شیوع و آلوده شدن شهرهای قرمز و نارنجی پیشنهادات خود را به وزارت کشور مطرح کند، باید ببینیم در جلسه این هفته در وزارت کشور، پیشنهادی در این رابطه ارائه می‌شود یا خیر، قطع به یقین اگر عزیزان در وزارت بهداشت برای تعطیلات چهار، پنج روزه نیمه خرداد، احساس نگرانی کنند، طرح مسئله خود را انجام می‌دهند که در جلسه پنجشنبه یا شنبه هفته آینده در ستاد ملی مقابله با کرونا، وضعیت مشخص می‌شود، ما آمادگی داریم در صورت ابلاغیه ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر اعمال محدودیت تردد در ایام مذکور، نسبت به اجرای آن اقدام کنیم.

وی با بیان اینکه در تمام شهرهای کشور، محدودیت تردد شبانه از ساعت ۲۲ تا سه بامداد انجام می‌شود و جریمه ۲۰۰ هزار تومانی در پی دارد، گفت: رعایت مردم منجر به کاهش فوتی‌های ناشی از بیماری کرونا شده است.

هادیانفر درباره آخرین روند رسیدگی به پرونده درگیری نماینده مجلس با سرباز راهور نیز متذکر شد: این پرونده کماکان در دست بررسی و پس از صدور کیفرخواست به دادگاه ارسال شده است.

انتهای پیام/


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا