;
آخرین اخبار

آمار عجیب از هزینه جنگ افغانستان برای آمریکا

به گزارش برنا، «آخرین سرباز آمریکایی هم از کابل خارج شد» خبر کوتاه بود اما عقبه آن به سالها جنگ و ضرر و زیان برای ملت افغانستان بازمی گردد.

تاوان سنگینی که مردم افغانستان، چه نظامی و چه افراد عادی بابت این جنگ پرداخته‌اند – و هنوز هم می‌پردازند- را نمی توان نادیده گرفت چراکه حتی پس از خروج سربازان آمریکایی از افغانستان هم هنوز در شهرهایی مثل پنجشیر افغان ها با عواقب حضور نظامی آمریکا و حتی خروج آنها، دست و پنجه نرم می کنند. 

در این سال ها هزینه جانی و مالی حضور ۲۰ ساله نظامی و امنیتی در افغانستان به شکل نجومی بالا رفت که در این راستا بالغ بر ۲۴۰۰ نظامی زن و مرد آمریکایی کشته و بیش از ۲۰ هزار نفر مجروح شدند این در حالی است که به نظر می رسد، این آمار دقیق و رسمی نیست و تعداد افرادی که جانی و مالی از این حضور بیست ساله آسیب دیدند بیش از این آمار و ارقام است. 

پیش از خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان، طالبان و آمریکا بیش از ۶ دور مذاکره کردند که هیچ کدام از آنها به سرانجامی صلح آمیز نداشت و در نهایت آنطور که از شواهد هم برمی آید ملت مظلوم افغانستان و غیرنظامیان کماکان بزرگترین قربانی جنگ در این کشور هستند.

بارها و بارها کارشناسان و فعالان صلح درباره حضور امنیتی- نظامی آمریکا در افغانستان تاکید کردند که بیست سال دخالت نیروهای آمریکایی در این کشور نه تنها شرایط را برای این کشور و زندگی مردم تسهیل نکرد بلکه موجبات فقر، قاچاق مواد مخدر ، فساد و.. را بیش از پیش فراهم کرد.

تلفات کودکان ناشی از حملات هوایی ارتش ایالات متحده آمریکا، نیروهای ناتو و افغانستان، انفجار مین، بمب کنار جاده‌ای، حملات انتحاری به تجمعات مردمی و غیره از جمله آسیب های دیگر حضور ایالات متحده در افغانستان بوده است.

در حال حاضر پس از ۲۰ سال این حضور پایان یافت و آمریکا نیروهای خود را از افغانستان خارج کرد اما این تصمیم و اقدام رئیس جمهور جدید ایالات متحده آمار و ارقام این زیان ۲۰ ساله را کم نخواهد کرد.

در ادامه بخشی از این هزینه ها آورده شده است: 

هزینه جنگ افغانستان برای آمریکا

۲۲۶۰ میلیارد دلار هزینه کل (حداقل)

تلفات انسانی (شامل غیرنظامیان و نظامیان افغانستانی) = ۲۴۱۰۰۰ نفر

۳ میلیون نفر مجبور به مهاجرت

۴ میلیون نفر بی خانمان

فناوری، تحقق و وسائط = ۳۰۰ هزار دلار سالانه برای هر سرباز

اسلحه و تجهیزات = ۲۸۰۰۰ دلار سالانه برای هر سرباز

آموزش = ۱۷۵۰۰۰ دلار هزینه آموزش سالانه هر سرباز

حقوق = ۴۵۰۰۰ دلار متوسط حقوق سالانه هر سرباز

سایر هزینه های سالانه برای گسترش، حمل و نقل، عملیات، ساخت و ساز، تحقیق و توسعه و نگهداری تجهیزات = ۱٫۵ میلیون دلار 

آمار کلی در مورد اشغالگران آمریکایی

تعداد کل سربازانی که حداقل یک بار به افغانستان اعزام شده اند = ۷۸۱۰۰۰ نفر (شامل بیش از ۴۹۵۰۰۰ نیروی زمینی، حدود ۱۲۳۰۰۰ نیروی هوایی و خلبان، بیش از ۱۱۴۰۰۰ تفنگدار دریایی)

تعداد سربازانی که ۵ بار یا بیشتر به افغانستان اعزام شده اند = ۲۸۲۶۷ نفر

تعداد کل کشته شدگان = ۲۴۰۰ نفر

تعداد غیررسمی کشته شدگان = بیش از ۷۵۰۰

آمار رسمی مجروحان غیرسرپایی = ۲۰۰۰۰ نفر

آمار غیررسمی مجروحان غیرسرپایی = ۳۵۰۰۰ نفر.

لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − هشت =

دکمه بازگشت به بالا