;
آخرین اخبار

استعلام و پرداخت سه سوته خلافی خودرو در سال ۱۴۰۰/ استعلام و پرداخت خلافی خودرو، راهی برای کاهش تخلفات رانندگی

به گزارش برنا، اگر می‌خواهید در زمان فروش خودرو بار مالی زیادی را متحمل نشوید، لازم است که به طور مرتب استعلام ریز خلافی خودرو را انجام دهید.

یکی  از مهم‌ترین مراحل در زمان فروش خودرو، پرداخت جریمه‌ها و صفر کردن خلافی خودرو است. شما به عنوان فروشنده موظف هستید که خودرو را بدون هیچ جریمه‌ای به خریدار تحویل دهید. بنابراین اگر می‌خواهید در زمان فروش خودرو بار مالی زیادی را متحمل نشوید، لازم است که به طور مرتب استعلام ریز خلافی خودرو را انجام دهید. این کار به شما کمک می‌کند که جریمه‌های پرداخت نشده خود را به حداقل برسانید. همچنین با این کار می‌توانید از چند برابر شدن مبلغ جریمه‌ها جلوگیری کرده و در موعد مقرر آن‌ها را پرداخت کنید.

آگاهی از راهنمای کامل خلافی خودرو، احتیاط رانندگان بیشتر و میزان خلافی کمتر خواهد شد. در این مقاله در صدد هستیم اطلاعاتی درباره خلافی خودرو ارائه دهیم. این مطلب را از دست ندهید.

خلافی خودرو چیست؟

خلافی اتومبیل همه تخلفات و نقض قوانین رانندگی است که شما با وسیله نقلیه خود مرتکب می‌شوید. این موارد، در پرونده  خودروی  شما نزد ثبت می‌گردد. روش ها و اپلیکیشن های مختلفی برای بررسی آنان وجود دارد.

انواع جریمه خودرو چیست؟

جرایم رانندگی انواع مختلفی دارند:

جریمه مادی خلافی خودرو

جریمه مادی ماشین همان سبک قدیمی جریمه کردن است. اگر در رانندگی، تخلفی از شما زند، فیش کاغذی مبلغ جریمه صادر می‌شود. اگر افسر پلیس در نزدیکی‌تان بود، قبض جریمه به شما تحویل می‌شود، این جریمه در پرونده سوابق رانندگی شما نیز ثبت می‌گردد.

جریمه نمره منفی

بعضی رانندگان برای جریمه مادی ماشین خود ارزشی قائل نیستند؛ بنابراین، پلیس برای سختگیری بیشتر، قوانین نمره منفی را در رانندگی لحاظ می‌کند. یعنی: علاوه بر جریمه مادی، نمره منفی خلاف به شما تعلق می‌گیرد. هر سطح از امتیاز منفی با سطح مشخصی از پیامدها همراه است.اگر امتیاز منفی رانندگی شما به ۳۰ برسد، گواهینامه رانندگی به مدت ۳ ماه توقیف می‌شود

جریمه توقیف خودرو

دسته دیگری از خلافی‌های خودرو هم  وجود دارند که با توقیف خودرو همراهند. در چنین شرایطی، علاوه بر عدم امکان رانندگی ، شما باید جریمه توقیف خودرو را نیز بپردازید.مثال‌های این جرایم رانندگی:

 • تصادفات منجر به جرح فوت
 • نداشتن بیمه‌نامه شخص ثالث
 • ارتکاب همزمان دو تخلف
 • هرگونه حرکات نمایشی مانند دور زدن در جا
 • مستی یا استفاده از و روان‌گردان
 • 

 • رانندگی با وسیله نقلیه فاقد مدارک
 • 

هستند.

استعلام خلافی خودرو در سال ۱۴۰۰

افراد با همه تخلف‌های رانندگی آشنایی ندارند یا اصلا در هنگام ارتکاب خلافی، متوجه عمل خود نیستند. خطای  افسران هم در خواندن پلاک خودروها اجتناب‌ناپذیر است.بنابراین برای مواجه نشدن با مبلغ سنگین خلافی های خودرویتان، استعلام و پرداخت به موقع آن ها ضرورت می‌یابد.علاوه بر کمرشکن شدن جمع مبالغ جرایمی که از آن‌ها خبرندارید، این احتمال هم وجود دارد که روزی که بساط سفر لذت بخش خود را چیده و دل به جاده سپردهاید، ناگهان پلیس خودروی شما را به علت جرایم سنگین توقیف کند و کیف شما ناکوک شود.

روش‌های استعلام خلافی خودرو چیست؟ چگونه جریمه‌ها را پرداخت کنیم؟

روش‌های استعلام خلافی خودرو

برای استعلام و پرداخت خلافی خودرو، شیوه‌های مختلفی وجود دارد :

مراجعه حضوری به مراکز پلیس +۱۰

افراد برای دریافت خلافی به یکی از مراکز پلیس +۱۰ رفته  و با پرداخت مبلغی مشخص صورت ریز خلافی وسیله نقلیه خود را دریافت می‌کنند. سپس برای پرداخت خلافی خودرو به شعبه بانک یا دستگاه ATM بانک ملی می‌روند.

 با ارائه راه‌های دیگر استعلام و پرداخت خلافی، فرد می‌تواند به راحتی از هر جا که می‌خواهد، فقط با یک گوشی یا کامپیوتر ساده و اینترنت، خلافی ماشین را استعلام نماید و بدون مراجعه حضوری آن را پرداخت نماید.

دریافت خلافی خودرو با تماس تلفنی

کافی است با سامانه تلفنی گویای راهبری راجا به شماره تلفن ۸۸۲۸۸۸۸۸ تماس بگیرید و از ریز جرایم رانندگی و تخلفات خودروی خود اطلاع یابید. برای این کار کافی است که کدVIN  مندرج در پشت کارت خودرو را وارد کنید.

دریافت خلافی خودرو و پرداخت آن از طریق پیامک

شماره  کد VIN  را به شماره های زیر پیامک کنید. کد VIN همان شماره ۱۷ رقمی حک شده در پشت کارت خودروی شماست. سپس چند ثانیه صبر کنید تا صورت حساب خلافی مدنظر را دریافت نمایید:

  
 •      ۳۰۰۰۵۱۵۱
 • 

 •      ۱۱۰۰۰۵۱۵۱
 • 

 •      ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰
 • 

شما بعد از این پیامک، پیامک دوم حاوی شناسه پرداخت و قبض را دریافت خواهید کرد. حالا اطلاعات مدنظر برای پرداخت عوارض خودرو در دسترس است. شما می‌توانید به خودپردازها یا سایت‌های بانکی و اپلیکیشن‌های پرداخت قبوض مراجعه کرده و مبلغ را پرداخت نمایید.

استعلام جرایم اتومبیل با موبایل و کدUSDD

با  ارسال کد VIN به این سر شماره۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰، فهرست جریمه خودرو در قالب چند پیامک برای شما ارسال می‌شود. هزینه هر پیامک از شارژ شما کم شده یا بر روی قبض لحاظ می‌شود.

استعلام و پرداخت خلافی خودرو از طریق سایت راهور

پس از ورود به سایت، گزینه استعلام تخلفات رانندگی را انتخاب کرده و بارکد کارت خودرو را وارد می‌کنید. پس کلیک بر روی گزینه جستجو، فهرست جریمه‌های پرداخت نشده به شما نشان داده می‌شود.

استعلام و پرداخت خلافی با اپلیکیشن‌های موبایلی

اپلیکیشن‌های پرداخت که در کارها و پرداخت‌های روزمره  مانند پرداخت قبض موبایل، قبض برق و  فعال هستند، امکان استعلام و پرداخت انواع جرایم رانندگی نظیر جریمه دست نویس، خلافی ثبت شده با دوربین و را نیز فراهم آورده‌اند.

خلافی خودرو یا فرهنگ رانندگی؟

خطا و اشتباه جزو لاینفک زندگی انسانی است.در رانندگی نیز خطا و اشتباه اجتناب‌ناپذیر است.تاوان اشتباه در رانندگی جریمه و خلافی خودرو تلقی می‌شود.گاهی این خطاها  ریسک‌هایی نیز در پی دارند. شرکت‌های بیمه ریسک‌ها و خسارات رانندگی را با بیمه‌ شخص ثالث خودرو، بیمه بدنه و بیمه اموال جبران می‌کنند.

رانندگی ایمن و بیمه= کاهش خسارات رانندگی

پلیس راهنمایی و رانندگی با هدف بازدارندگی از رانندگی‌های خطرساز و بالا بردن امنیت، جرایم رانندگی و خلافی خودرو را در قوانین خود لحاظ کرده است.

با رعایت مقررات رانندگی از پیشگیری حوادث جاده ای و شهری جلوگیری نماییم. با تهیه بیمه خودرو نیز، برای ریسک‌های خودرو، نگرانی خود را به حداقل برسانیم.

منبع: سایت بیمه دات کام  (bimeh.com)

لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 6 =

دکمه بازگشت به بالا