;
آخرین اخبار

استقبال سرد فرانسه از وزیر امور خارجه آمریکا


به گزارش برنا به نقل از  روزنامه فرانسوی لاتریبون، آنتونی بلینکن، رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا که برای شرکت در نشست سازمان همکاری اقتصادی به پاریس سفر کرده، قرار است با ژان ایو لودریان همتای فرانسوی خود دیدار و گفت گو کند، تاکنون هیچ گونه دیداری با امانوئل مکرون در دستور کار نیست.  

این روزنامه فرنسوی افزود: به گفته مقامات فرانسوی، سفر بلینکن به پاریس برای برداشتن گام هایی به سوی بازسازی اعتماد صورت گرفته، هرچند که خروج از این بحران زمان بر و مستلزم اقدامات مشخصی از سوی ایالات متحده است.

به نوشته لاتریبون، کارن دونفراید، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور اروپا پیش از سفر بلینکن گفت: گفت وگوهای ما باید به اقدامات مشخصی منجر شود که نشان دهد چگونه با همکاری یکدیگر، اعتماد را باز گردانیم.

 در پی امضا توافقنامه دفاعی «آکوس» میان استرالیا، ایالات متحده آمریکا و انگلیس، همچنین لغو قرارداد ۵۶ میلیارد یورویی بابت خرید زیردریایی‌های فرانسوی از سوی استرالیا، تنش میان پاریس با کانبرا، لندن و واشنگتن شدت گرفته است. هر چند تلاش‌های رهبران انگلیس، استرالیا و ایالات متحده آمریکا برای بهبود روابط با پاریس در جریان است و بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس، نیز گفته است پاریس نباید نگران روابط خود با لندن باشد، اما به گفته ژان-ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه، فراخواندن سفرا در تاریخ روابط آمریکا و فرانسه اقدامی بی‌سابقه بوده است. 

 از نظر دولت فرانسه، مذاکرات میان کانبرا و واشنگتن برای جایگزین کردن قرارداد با فرانسه، بدون تردید از ماه‌ها پیش آغاز شده و در تمام این مدت، گفت‌وگوهائی که نتایج آن به لغو قرارداد پُراهمیتی برای فرانسه منجر شده، از این کشور پنهان نگاه داشته شده است. از این رو،  وزیر خارجه فرانسه آن را «خنجری از پشت» توصیف کرد.

بلینکن از(چهارم تا ششم اکتبر )۱۲ تا ۱۴مهرماه در فرانسه و از (هفتم تا هشتم اکتبر) ۱۵ تا ۱۶ مهرماه در مکزیک خواهد بود و در پاریس ریاست نشست شورای وزیران سازمان همکاری و توسعه اقتصادی را بر عهده خواهد داشت که شصتمین سالگرد تاسیس خود را گرامی می‌دارد.

بلینکن با همتای فرانسوی خود برای تبادل نظر درباره تقویت هرچه بیشتر روابط حیاتی آمریکا – فرانسه در طیفی از موضوعات امنیتی در منطقه هند و اقیانوس آرام، بحران آب و هوایی، بهبود اقتصادی پس از همه گیری کووید ۱۹، روابط ترانس آتلانتیک و همکاری با متحدان و شرکا در توجه به چالش‌ها و فرصت‌های جهانی دیدار و گفتگو خواهد کرد.

اما به گزارش نیویورک تایمز، تنش دیپلماتیک میان آمریکا و فرانسه بر بلینکن تاثیر بیشتری گذاشته است چرا که مادرش هنوز در پاریس زندگی می کند. به گفته مقامات نزدیک، وی علاقه زیادی به تیم ملی فوتبال فرانسه دارد و بازی های این تیم را تماشا می کند.

زمانی که بلینکن به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا انتخاب شد، فرانسه آن را تضمینی برای اولویت خود در میان سایر متحدان آمریکا تلقی کرد. بلینکن کودکی خود را در پاریس گذراند و در سال ۱۹۸۰ این کشور را ترک کرد. مادر وی که همسری فرانسوی دارد همچنان یک شخصیت برجسته در پاریس محسوب می شود. بلینکن همیشه به عنوان میانجی میان آمریکا و فرانسه عمل کرده است و امروز وظیفه ای سنگین تر برای کسب دوباره اعتماد فرانسه دارد.

مقام‌های فرانسوی می‌گویند اقدام استرالیا در لغو قرارداد خرید زیردریایی‌های اتمی فرانسه و جایگزینی آن با نمونه‌های آمریکایی می‌تواند فرصتی برای اتحادیه اروپا باشد تا این اتحادیه نقشی راهبردی‌تر در منطقه اقیانوس آرام و هند ایفا کند.

به نوشته یورونیوز، مکرون در دوران ریاست جمهوری خود تلاش کرده همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا را متقاعد کند که به سمت خودمختاری راهبردی درون اروپا در زمینه دفاع حرکت کنند. فرانسه در سرزمین‌های برون مرزی در اقیانوس آرام و هند ۷ هزار سرباز مستقر دارد و همچنین قراردادهای تسلیحاتی و امنیتی بسیاری با هند و استرالیا به امضا رسانده است.

لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × سه =

دکمه بازگشت به بالا