اجتماع > اجتماعی – فرهاد توحیدی:
سال‌هاست در محاصره انواع و اقسام بحران‌ها قرار گرفته‌ایم؛ بحران‌هایی که نه تنها به پایان نمی‌رسند بلکه به شکل مداوم ابعاد گسترده‌تری یافته، یا ناگهان متوجه بروز بحران‌های تازه‌ای می‌شویم.

بحران پیرشدن جمعیت کشور، بحران بیکاری، بحران آلودگی هوا در کلانشهرها، بحران کمبود آب، بحران از بین رفتن خاک حاصلخیز و…. این بحران‌‌ها یک‌شبه به وجود نیامده‌اند و محصول سال‌ها اعمال سیاست‌های نادرست بوده‌اند. شرایط اجتماعی و اقتصادی کشورمان به گونه‌ای است که نیازمند جسارتی عظیم هستیم؛ جسارت اعتراف به خطاهایی که نتیجه‌اش بحران‌های دامنه‌دار امروز شده است.

ما امروز حاصل همان چیزی را کشت می‌کنیم که در گذشته آن را کاشته‌ایم. بحران‌هایی که امروز گرفتارش هستیم را مدیران و مسئولان در دوره‌های مختلف با تصمیم‌گیری‌های اشتباهشان به وجود آورده‌اند. مدیری که در زمان مسئولیتش با تصمیمات غلط خود مثلا به آلودگی هوای تهران دامن زده و نفس‌کشیدن را برای شهروندان دشوار و پرخطر کرده باید از پیشگاه ملت عذرخواهی کند. این وظیفه اخلاقی هر فردی است که با تصمیمات غلط به دیگران لطمه وارد کرده. متاسفانه در مواردی نه تنها شاهد چنین رویکردی نیستیم که برعکس مدیران خطاکار و پراشتباه، جای عذرخواهی و پذیرش قصور، ژست طلبکار به خود می‌گیرند و می‌کوشند با جعل تاریخ، کارنامه خود را درخشان جلوه دهند؛ تلاشی بیهوده که شاید در کوتاه‌مدت جواب دهد ولی در مقابل قضاوت تاریخ، راه به جایی نخواهد برد. فراموش نکنیم که اعتراف به خطا، گام اول اصلاح است.

منبع: همشهری انلاین