افزایش ۱۵ درصدی کشفیات مواد مخدر در کشور

فرمانده ناجا:

فرمانده نیروی انتظامی از کشف حدود ۵۵۰ تن مواد مخدر در ۱۰ ماهه امسال در کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، سردار اشتری در همایش تخصصی رؤسای پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا و استان ها گفت: نیروی انتظامی موفق شده است در ۱۰ ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کشفیات مواد مخدر را ۱۵ درصد افزایش دهد.

وی از کنترل مرزها به ویژه مرزهای شرقی کشور خبر داد و افزود: بیش از ۷۶ درصد کشفیات مواد مخدر در استان های شرقی به وقوع پیوسته است.

سردار اشتری گفت: به همین نسبت باید شرق کشور را تقویت کنیم یعنی حتماً باید ساختار پلیس ما در استان سیستان و بلوچستان با سایر استانها متفاوت باشد.

وی افزود: اقدامات پلیس نشان می دهد اشراف اطلاعاتی بر شبکه های مواد مخدر و میزان کشفیات افزایش یافته است و باید برای آینده فرایندی را در پیش بگیریم تا تجهیزات مورد نیاز برای پلیس مبارزه با مواد مخدر و همچنین امکانات فنی تأمین، تقویت و افزایش یابد.

فرمانده نیروی انتظامی گفت: در این زمینه حرکت به سمت پلیس حرفه ای از مهمترین اهداف ماست که باید حتماً به این هدف نزدیکتر شویم.

سردار اشتری با اشاره به اینکه در سال ۹۴ به نسبت قبل از آن با اینکه عملیات مبارزه با مواد مخدر ۱۵ درصد افزایش یافت اما شهدای ما کاهش یافت افزود: امسال هم به همین منوال تعداد عملیات ها و کشفیات افزایش یافت اما سعی شد کمترین درگیری ها و شهدا را در اجرای مأموریت ها داشته باشیم که باید این روند قویتر شود.

وی گفت: اگر توان و اشراف اطلاعاتی ما همچنان رو به افزایش باشد می توانیم عملیات های پیش رو را با تعداد کمتری شهید، موفق انجام دهیم.

سردار اشتری مبارزه با باندها و شبکه های مواد مخدر در آن سوی مرزها را وظیفه نیروی انتظامی دانست و افزود: البته در هر جای کشور هم مواد مخدر توزیع شود، ما این آمادگی را برای مبارزه با آن داریم.

وی برخورد با فروشندگان و توزیع کنندگان مواد مخدر را از اولویت های ناجا برشمرد و گفت: باید سرچشمه ورود مواد مخدر به کشور را مسدود کرد اما برخورد با توزیع کنندگان و خرده فروشان نیز در اولویت پلیس است.

فرمانده نیروی انتظامی افزود: وقتی خانواده ای در پارک یا فضاهای عمومی جامعه فرد معتادی را که در نهان و آشکارا در حال مصرف مواد مخدر است مشاهده می کند، موجب نگرانی آن خانواده می شود بنابراین اولویت دیگر ما شناسایی و جمع آوری معتادان متجاهر است.

سردار اشتری با بیان اینکه پلیس در کمتر از یک هفته و حتی در برخی جاها در کمتر از ۲۴ ساعت توانایی جمع آوری معتادان متجاهر را دارد گفت: البته در این بخش دستگاه های دیگر سهم بیشتر و مؤثرتری را باید ایفا کنند.

وی افزود: بهزیستی، دستگاه های درمانی، شهرداری ها و مراجع قضایی همه باید زمینه جمع آوری، درمان معتادان و بازگشت دوباره آنان به جامعه اهتمام داشته باشند که البته دستگاه های مختلف درگیر این موضوع هستند اما سرعت این روند بسیار کم است.

سردار اشتری با بیان اینکه بخش عمده سرقت های خرد را معتادان انجام می دهند گفت: حدود ۵۰ درصد سرقت های خرد توسط معتادان انجام می شود که اگر با معضل مواد مخدر و اعتیاد برخورد جدی شود حتماً در کاهش سرقت های خرد، این موضوع مؤثر خواهد بود.

فرمانده نیروی انتظامی یکی از کارهای انجام شده و مورد تأکید در ناجا را مبارزه اجتماعی محور با مواد مخدر بیان کرد و افزود: همه مردم و دستگاه ها برای ریشه کنی اعتیاد و مقابله با مواد مخدر باید به صورت جدی پای کار بیایند و نیروی انتظامی را در این زمینه یاری کنند.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا