به گزارش خبرنگار مهر، زمانی که اعضای تازه نفس شورای چهارم پس از دیدار با رییس جمهور تلاش کردند روابط دولت ملی و محلی را دوستانه کنند و صندلی شهردار تهران به هیات دولت را بازگردانند، پیشنهاد تشکیل کمیسیون ویژه کلان شهرها مطرح شد.

قرار بود کمیسیون خاص امور کلان‌شهر تهران در کنار کمیسیون امور زیربنایی تشکیل شود و به صورت تخصصی و ویژه به مشکلات و نارسایی‌هایی شهری تهران بپردازد. ترکیب کمیسیون ویژه مرکب از وزیران راه و شهرسازی، اطلاعات، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صنعت، معدن و تجارت، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، ورزش و جوانان، جهاد کشاورزی، نیرو، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کشور، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، معاونان علمی و فناوری و برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور و با حضور و دعوت از استاندار تهران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران و شهردار تهران  بود. 


«پایان دادن به تراکم‌فروشی در شهرداری‌ها و جبران درآمد از دست‌رفته از این محل از طریق اخذ عوارض نوسازی به‌عنوان درآمد پایدار»، «تدوین و تنظیم مدل و ساز و کار مالی و تدوین بودجه کلان‌شهرها و مجموعه‌های شهری مربوط به آنها با هدف تحقق نظام مالیه محلی و درآمد پایدار و ارائه به مراجع قانونی ذی‌ربط برای تصویب»، «سیاست‌گذاری به منظور توقف روند مهاجرت موجود به کلان‌شهرها و مجموعه‌های شهری مربوط به آنها و ایجاد مزیت برای بازتوزیع فعالیت و جمعیت در چارچوب سیاست‌های کلی آمایش ابلاغی مقام معظم رهبری، برنامه آمایش جامع کشور، طرح کالبدی ملی و با رعایت قوانین و مقررات مربوط» از مهمترین وظایفی است که بر دوش این کمیسیون گذاشته شده بود.


به سرانجام رساندن لایحه مدیریت شهری و درآمدهای پایدا، دو وظیفه مشخص این کمیسیون بود که تا به امروز به سرانجام مشخصی نرسیده است و به نظر می رسد نتوانسته جای خالی صندلی شهردار در هیات دولت را به خوبی پر کند.


اما صندلی شهردار تهران از چه زمانی در هیات دولت خالی مانده است؟


 رویای بازگشت صندلی شهردار در هیات دولت 


مدتها است صندلی شهردار تهران در جلسات هیات دولت خالی است از زمانی که مقیمی سرپرست شهرداری تهران شد و تمایلی به حضور در جلسات هیات دولت نداشت تا زمان احمدی نژاد شهردار منتخب شورای دوم که رسما از حضور در جلسات هیات دولت منع شد. عمر حضور احمدی ن‍ژاد در شهرداری هم چندان نبود و خیلی زود بهشت را به مقصد پاستور ترک کرد. او نیز با شهردار منتخب همان کار را کرد که دیگران با او کردند و مانع ورود شهردار به جلسات هیات دولت شد. درآن زمان  محمد خوش چهره نماینده وقت تهران و عضو ائتلاف آبادگران در واکنش به این رفتار احمدی نژاد خواستار شفاف شدن  دلایل دعوت نکردن از شهردار تهران برای حضور در جلسات هیات دولت شد و آن را برطرف کننده شائبه های سیاسی، تبلیغاتی و منفی ارزیابی کرد.


خوش چهره معتقد بود پیش از این از آقای احمدی نژاد شهردار وقت تهران برای حضور در جلسات هیات دولت دعوت نشد. آن زمان خیلی از کارشناسان دلیل این امر را « مشرب سیاسی و خط فکری و جناحی» متفاوت دولت با شهردار وقت تهران می دانستند.


شهرداری تهران یکی از مدیریت های استراتژیک در کشور است، زیرا تهران مرکز حکومت و کلان شهری است که نزدیک یک پنجم جمعیت کشور و نزدیک به نیمی از فعالیتهای صنعتی و کارگروهی را در خود جای داده است.


 اما تلاشها و رایزنیهای گاه و بیگاه اعضای شورای شهر هم نتوانست این طلسم چند ساله را بشکند و شهردار را راهی جلسات هیات دولت کند. در این سالها دولت و شهرداری از طریق رسانه هایشان به هم پیغام می دادند و کمتر رو در رو در خصوص چالش های اساسی پایتخت به گفتگو می نشستد. اما شهردار کنونی تهران از پاستور به بهشت آمده است.


او در جلسه ای که برنامه های خود را به منتخبان شورای پنجم ارائه می کرد یادآوری کرد که با هماهنگی رییس جمهور برای پذیرفتن شهرداری تهران اعلام آمادگی کرده و به شوخی نیز گفت: برگه های سفید امضایی از وزیر کشور دارد که می تواند برای برطرف کردن نیازهای تهران به آنها رجوع کند.


تبریک تاریخی به شهردار تهران


پس از حکم وزیر کشور، برای نخستین بار رییس جمهور به شهردار تهران در پیامی تبریک گفت. در این پیام خطاب به نجفی آمده است: امیدوارم در پرتو بهره‌مندی از خرد جمعی، تدابیر توسعه محور و نیز همکاری مؤثر شهرداری و دولت در چارچوب قوانین و مقررات، شاهد هم‌افزایی بیشتر در ساماندهی امور پایتخت کشور و تبدیل آن به شهری توسعه یافته با مؤلفه‌های فرهنگ اسلامی و ایرانی برای تمامی شهروندان باشیم.


 شهردار تهران هم در پاسخ به این نامه می گوید: امید آن دارم که با راهنمایی‌های حضرتعالی و همراهی و همکاری دولت محترم، رابطه دولت و شهرداری به ارتباطی کاملا حسنه تبدیل و در پرتو آن  تهران به عنوان «ام القری جهان اسلام»، آبادتر و توسعه‌یافته‌تر گردد و به شهری برای زندگی مطلوب شهروندان تبدیل شود و همه ما بتوانیم خدمتگزار حقیقی به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و مردم عزیز ایران باشیم.


بوی بهبود ز اوضاع جهان می‌شنوم…


 به نظر می رسد این رسم قدیمی که از زمان شهرداری کرباسچی آغاز شده است دوباره احیا می شود اما هنوز مشخص نیست آیا شهردار تهران به این جلسات می رود یا نه و آیا برای حل مشکلات تهران حضور شهردار تهران لازم است یا به جای شهردار، حضور رییس شورای شهر، استاندار تهران یا رییس شورای عالی استان ها به عنوان نماینده تمامی شهرهای کشور نیز می تواند همان کارکرد را داشته باشد.


برخی از کارشناسان شهری یادآوری می کنند: زمانی که کرباسچی به عنوان نخستین شهردار پا به جلسات هیات دولت گذاشت هنوز شورای شهری تشکیل نشده بود و با تشکیل شورا قرار بود اولین رییس شورای شهر تهران به نمایندگی پایتخت نشینان در جلسات دولت حضور یابد که سرانجام باز هم شهردار تهران در این جلسات شرکت کرد.


شهردار تازه تهران نیز بی علاقه به احیای این سنت قدیمی نیست. او با اشاره به رابطه شهرداری جدید و دولت می گوید: این اولین بار است که پس از ۱۴ سال مدیریت شهری و دولت با یکدیگر هماهنگ هستند. در این ۱۴ سال اختلاف نظرها میان مدیریت شهری و دولت وجود داشته که به نفع مردم نبوده اما ما کاملا هماهنگ هستیم که این هماهنگی به نفع دولت و شهرداری است چرا که مسائل زیادی وجود دارد که باید با کمک دولت و شهرداری حل و فصل شود.


نجفی  با بیان اینکه محور هماهنگی‌ها، شهرداری خواهد بود و با اقدامات مشترک مسائل مختلف همچون بدهی‌ها و مطالبات را ظرف سه ماه آینده حل و فصل می‌کنیم اضافه می کند: در حال برنامه ریزی هستیم که با ارگان‌های مختلف به خصوص در حوزه فرهنگی و اجتماعی ظرف مدت سه ماه آینده توافقنامه‌ای امضاء کنیم که وظایف هر ارگان مشخص شود و امیدواریم با همکاری دولت هم افزایی بیشتری شکل بگیرد که بسیاری از مسائل و مشکلات در فضای تفاهم و حسن نیت رفع می‌شود.


وی در پاسخ به این سوال که آیا در جلسات هیات دولت حاضر می‌شوید یا خیر؟ می گوید: اگر رئیس جمهور درخواست کنند یا اجازه دهند از این حضور استقبال می‌کنیم. چرا که این موضوع به نفع شهر و شهروندان است.


محمد علیخانی عضو شورای شهر تهران معتقد است بخشی از مشکلات شهر تهران متاثر از تصمیم گیری های ملی است و چالش های ملی در مشکلات پایتخت تاثیرگذار است. او نیز معتقد است برای حل بهتر مشکلات شهر تهران شهردار در جلسات هیات دولت حاضر باشد.


اما افشین حبیب زاده عضو دیگر شورای شهر تهران از درخواست حضور همزمان ریاست شورا و شهردار در هیات دولت خبر می دهد و می گوید: اعضای شورای پنجم شهر تهران تلاش می کنند شهردار و ریاست شورا در جلسات هیات دولت حضور داشته باشند.


وی ادامه  می دهد: با توجه به سخنان رییس جمهور در خصوص حمایت های مختلف در حوزه های مورد نیاز مدیریت شهری این اتفاق در آینده ای نزدیک دور انتظار نیست.


حجت نظری  عضو دیگر شورای شهر تهران نیز همین خوش‌بینی را دارد و می گوید: نجفی از اولین کسانی بود که در کابینه اول روحانی معرفی شد و بعد از این‌که با اختلاف یک رأی نتوانست وارد هیأت وزیران شود، ابتدا به عنوان معاون و سپس مشاور اقتصادی رئیس جمهوری از ایشان استفاده شد.امیدواریم  که این ارتباط بین آقای دکتر نجفی و دولت در چهار سال آینده بتواند به نفع شهر و شهرداری تهران باشد.


احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر تهران  نیز درخصوص احتمال حضور شهردار تهران در جلسه هیات دولت نیز می گوید: ما حتما حضور شهردار تهران در جلسات هیات دولت را در شورای فعلی پیگیری خواهیم کرد. شهردار تهران باید در دولت حضور پررنگ داشته باشد.


 تاکنون دولت به خواست مدیران شهری واکنشی نشان نداده است و به نظر می رسد طی روزهای آینده تکلیف این صندلی مشخص شود. 

منبع: خبرگزاری مهر