انتقادستاد حقوق بشر از سکوت مجامع بین المللی در جنایات سوریه

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، حسین راغب الحسین در  دیدار با معاون دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با یاد آوری جنایت تروریست های حاضر در سوریه، از جمهوری اسلامی ایران به خاطر حمایت حقوق بشری و انسانی آن تقدیر و تشکر کرد.

وی در دیدار با کاظم غریب آبادی، معاون دبیر ستاد حقوق بشر، گفت: کشور ما طی هفت سال گذشته، مورد هجوم حملات وحشیانه گروه های تروریستی بوده است. 


وی با اشاره به وضعیت شهرهای فوعه و کفریا گفت که ۴۰ هزار نفر در این شهر سکونت دارند. این ها افرادی هستند که طی سالیان دراز در این خاک و بوم زندگی کرده اند. در این سال ها صده ها کودک از محل زندگی خود دور، کشته و یا مفقود شده اند.


این مقام سوری ضمن یادآوری حادثه تروریسی راشدین و تبادل اسرا میان ساکنان فوعه و کفریا با تاکید بر اینکه در این حمله تروریستی  ۱۴۰ کودک قربانی شده اند، گفت: اگر کودکان تروریست ها کشته می شدند، همه دنیا به سمت ما حمله می کرد،  اما وقتی کودکان سوری در این حادثه کشته شدند هیچ سازمان حقوق بشری تروریست ها را محکوم و مجازات نکرد. به این خاطر، ما از تمامی سازمان ها و کمیته های حقوق بشری خصوصا اروپا قطع امید کرده ایم و از شما می خواهیم که صدای ما در سوریه باشید.


در همین حال، غریب آبادی،  معاون امور بین الملل دبیر ستاد حقوق بشر نیز تاکید کرد که روابط ایران و سوریه یک روابط راهبردی بر مبنای اصول دینی و اسلامی است. 


وی در ادامه افزود: ایران و سوریه در خط مقدم مبارزه با تروریسم هستند و این براساس یک اراده واقعی است ، نه صوری . زمانی که این حرکات تکفیری شکل گرفت، ایران حتی به اروپایی ها هم هشدار داد که فعالیت های این گروه ها دامن خود آنها را نیز خواهد گرفت.  ما شاهد بودیم که بیش از سه هزار نفر از خود اروپا در جمع نیروهای تکفیری حضور یافتند و متعاقبا در کشورهای اروپایی نیز دست به اقدامات تروریستی زدند.


معاون دبیر ستاد حقوق بشر افزود: متاسفانه حقوق بشر به عنوان ابزار سیاسی برای برخی کشورها تبدیل شده و تا جایی برای آنها اهمیت دارد که کشورهایی که همگام با آنها نیستند را نیز تحت فشار قرار دهند.


وی در این راستا با اشاره به گزارش سال گذشته دبیر کل وقت سازمان ملل که در خصوص وضعیت کودکان در کشورهای تحت مخاصمه، از خروج نام عربستان سعودی و معامله جان انسان ها با پول ابراز تاسف کرد و گفت: این همان عدالت و حقوق بشری است که آنها به دنبال آن هستند. طبیعتا  این قبیل اقدامات سیاسی مانع اهداف ما نمی شود. آنها شاید بتوانند سازمان های بین المللی را به سوی خود جذب کنند اما نمی توانند افکار عومی جهانی را با خود همراه کنند، کما اینکه می توان در خصوص سوریه روی افکار عمومی جهان کار کرد و اطلاع رسانی صحیحی را انجام داد.


حسین راغب الحسین، نائب رئیس گروه دوستی پارلمان سوریه که  به دعوت مقامات مجلس شورای اسلامی به ایران سفر کرده است در پایان این دیدار،  این سفر را بسیار موفقیت آمیز و خوب توصیف کرد و ابراز امیدواری کرد که در آینده همکاری های خوب سوریه و ایران در زمینه حقوق بشر به صورت فعال ادامه داشته باشد. 

منبع: خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا